41 binnenland Misbruik door paters vaak verjaard CDA wil snel mes in lokale vergunningen Afdelingen MC Zuiderzee dicht wegens uitbraak norovirus SGP vindt protestactie van homo's tijdens kerkdienst 'crimineel' Volgens seksuoloog Rik van Lunsen zijn slachtoffers van on tucht meestal niet uit op vervolging van de daders. Dat is ook lastig, want de meeste zaken zijn verjaard. Aangerand Centraal Station begint langzaam vorm te krijgen Provincie speurt naar aardwarmte dinsdag 2 maart 2010 door Gert van Harskamp DEN HAAG - Gemeenten moeten snel het mes zetten in allerlei ver gunningen voor inwoners en be drijfsleven, aldus het CDA. Daar naast moeten zij volgens de partij overwegen of ze nog wel een wel standscommissie nodig hebben. CDA-minister Jan Kees de Jager (Financiën) meent dat gemeenten •door het schrappen van vergunnin gen een deel van de komende be zuinigingen kunnen opvangen. Zij zullen komend jaar fors gekort worden op het gemeentefonds. Dat is immers gekoppeld aan de rijksuitgaven en het Rijk moet be zuinigen. Door het schrappen van vergunningen en de welstands commissie kan het ambtenarenap paraat fors kleiner, waardoor er be zuinigd kan worden zonder te be knibbelen op voorzieningen. De Jager doelt onder andere op re clame- en terrasvergunningen. In veel gemeenten moet een kroegei genaar al een vergunning aanvra gen als hij van biermerk wisselt en het reclamebord aan de buitenge vel vervangt. Het kabinet heeft ge meenten de mogelijkheid geboden om hiervoor de Algemene Politie Verordening (APV) te gebruiken, waarin kan worden vastgelegd aan welke eisen een reclamebord of een terras moet voldoen. Onderne mers zouden daarbinnen alle vrij heid moeten krijgen. „Het kabinet kan echter niet af dwingen dat gemeenten de vergun ningen ook schrappen. Dat is de vrijheid van gemeenten", zegt De Jager. Gemeenten hoeven vergunningen niet in stand te houden voor extra inkomsten, meent hij. De opbreng sten uit leges voor vergunningaan vragen dekken de kosten van het ambtenarenapparaat niet. „Daarnaast scheelt het onderne mers in hun administratieve lasten druk", zegt De Jager. Dat is goed voor de lokale economie en op ter mijn dus voor de gemeentekas, re deneert de CDA-bewindsman. Verder meent het CDA dat er fors bezuinigd kan worden op ambte naren in de welstandscommissie. In oude of monumentale binnen steden is een streng welstandsbe- leid noodzakelijk, aldus De Jager. Daarbuiten moet men veel meer vrijheid hebben om een dakkapel of uitbouw te realiseren. LELYSTAD - Ziekenhuis MC Zuider zee in Lelystad heeft drie afdelin gen gesloten wegens de uitbraak van het norovirus. Het gaat om de afdelingen longgeneeskunde, neu rologie en interne geneeskunde. Dat heeft het ziekenhuis gisteren laten weten. Tot nu toe zijn bij der tien patiënten verschijnselen van het zeer besmettelijke norovirus (buikgriep) vastgesteld. Patiënten moeten daarom op de afdelingen blijven. Bezoek mag wel worden ontvangen, maar iedereen die één van de afdelingen betreedt, moet eerst de handen wassen en desin fecteren. Ook bij het verlaten van de afdeling moet deze procedure worden gevolgd. Dat geldt ook voor het verplegend personeel. DEN HAAG - De SGP wil dat het ka binet snel actie onderneemt tegen het verstoren van de orde tijdens kerkdiensten, zoals zondag in de Sint-Jan in Den Bosch is gebeurd. De protestactie waarbij homo's tij dens de ochtendmis in dé Sint-Jan kabaal maakten, is volgens Tweede Kamerlid Kees van der Staaij van de SGP een 'criminele actie'. Aanleiding voor het protest was de weigering van de communie door de Reuselse pastoor Luc Buyens aan de openlijk homosek suele prins carnaval. Fractievoorzitter Femke Halsema van GroenLinks reageerde direct kritisch. „Zo kennen we de SGP. Direct de roep om de sterke arm bij kerkelijke belangen, maar diepe stilte als homo's worden ge kwetst." PAUL KUSTERS LOKALE POLITICI HALEN ALLES UIT &E KAST SEKSUEEL MISBRUIK door Mayke Calis AMSTERDAM - Slachtoffers van sek sueel misbruik door rooms-katho- lieke paters in de jaren zestig en ze ventig kunnen geen aangifte meer doen bij justitie, omdat de verja ringstermijn voor zulke delicten in middels is overschreden. Afgelopen vrijdag werd bekend dat paters van de rooms-katholie- ke Salesiaanse orde op een inter naat in 's-Heerenberg zeker drie, maar waarschijnlijk meer jongens seksueel hebben misbruikt. Inmid dels hebben zich meerdere slacht offers van andere katholieke onder wijs- en opvangcentra gemeld bij kranten en de Landelijke R.K. In stelling Hulp en Recht. Voor ontucht met kinderen is de verjaringstermijn twaalf jaar en voor verkrachting twintig jaar. De termijnen beginnen pas te lopen op de dag dat de kinderen acht tien jaar worden, om hen de kans te geven ook nog jaren later op het misbruik te kunnen terugkomen. De Rotterdamse bisschop Ad van Luyn verklaarde gisteren geschokt te zijn en kondigde een onderzoek aan naar het misbruik. De bisschoppenconferentie van al le bisdommen samen, heeft zich daarbij aangesloten. Een woord voerder: „We willen weten wat de omvang van het misbruik is. Moge lijk wordt bij het onderzoek ge bruik gemaakt van externe experti se, zoals het Openbaar Ministerie of een universiteit." Een woord voerder van het Landelijk Parket verklaart er niets van te weten. Het OM in Zutphen verklaart dat de zaken verjaard zijn en dat er bij het OM eerder niets over bekend was. Hoofd afdeling seksuologie van het Amsterdamse ziekenhuis AMC, Rik van Lunsen, is niet ver baasd dat veel slachtoffers juist nu contact zoeken met de media. Na de oorlog duurde het ook lang voordat slachtoffers van de concen tratiekampen daarover konden pra ten én gehoor vonden,'zegt Van Lunsen. De meeste slachtoffers van het sek sueel misbruik zijn volgens hem niet uit op vervolging. „Zij willen erkenning en herkenning." Hij verwacht dat er nog veel meer verhalen van andere religieuze ge zindten naar buiten zullen komen. Idet is volgens Van Lunsen geen zaak van uitsluitend katholieken die door het celibaat gefrustreerd zouden zijn. „Op alle plekken waar seksuele re pressie gemeengoed is, vindt mis bruik plaats. Ik heb genoeg her vormden en gereformeerden be handeld die zijn misbruikt door ouderlingen." Of het slachtoffer het misbruik goed heeft kunnen verwerken, hangt volgens hem af van de om standigheden, niet van de mate van het misbruik. „Kon iemand er bijvoorbeeld over praten? Groeide hij op in een peda gogisch veilige omgeving? Waren die omstandigheden slecht, dan zijn de gevolgen vaak ook ernstig." „Ik ben er verschillende malen aangerand door meerdere paters. Na zes jaar heb ik het daar voor gezien gehouden. Ik ben blij dat er nu zoveel naar buiten komt Beter laat dan nooit Je vergeet het nooit meer. Al moet ik erbij zeggen dat ik er niet iets aan heb overgehouden." Joop Marrevee (77) uit Schiedam is in de periode 1948 tot 1950 het slachtoffer geworden van seksueel misbruik in het seminarie van het Heilig Hart in Bergen op Zoom. ïSstSHi® ROTTERDAM Het Rotterdamse Centraal Station dat in 2013 klaar moet zijn, begint langzaam vorm te krijgen. De eer ste perrons zijn op de schop ge gaan en krijgen in de komende zes maanden een roestvrijstalen dak ondersteund door grote stalen ko lommen. Onder anderen CDA-mi- nister Camiel Eurlings (verkeer) en de Rotterdamse wethouder Hans Vervat (vervoer) gaven gisteren het startsein voor de bouw van de nieuwe ov-terminal. Reizigers kij ken al jaren tegen een bouwput aan, die tot nu toe aan de opper vlakte weinig verandering liet zien. De ov-terminal wordt in zes fases gebouwd, waarbij steeds een paar sporen worden aangepakt. El ke fase duurt ongeveer een half jaar. „Stukje voor stukje krijgt de nieuwe terminal vorm", aldus pro jectmanager Eric van der Meer van Prorail OV Terminal. UTRECHT De provincie Utrecht laat haar grondgebied doorzoeken op aard warmte. Het is de eerste keer dat in zo'n groot gebied naar aardwarmte wordt gezocht, zo meldde de pro vincie gisteren. In de bodem zouden op meerdere plaatsen geothermische bronnen zitten. Deze warmte, op 2 kilome ter diepte in de grond, kan ge bruikt worden als duurzame ener giebron. Interieur van het voormalige klooster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4