Natuurfilmer in de 2 JfiJV WlUwis PrUlCb Oftderum^erhulzeH/ dinsdag 2 maart 2010 Duiken in Zeeland kan het hele jaar door. Ieder seizoen heeft weer z'n specifieke fascinatie. Jan Willem Prince uit Burgh- Haamstede legt het rijke leven onder de waterspiegel van Oosterschelde en Grevelingen haarscherp vast op video. Als hobby én bij speci ale gelegenheid ook om verslag te doen op de in ternetsite van deze krant Wie denkt aan duiken, ziet W beelden voor zich van diepblauwe zeeën. Scholen vissen in de meest bonte kleuren spelen met de zonnestralen in het water, dat bijna standaard dik boven de twintig graden Celsius bijzonder aangenaam voelt. Wie zegt te gaan duiken in Zeeland, kan niet zelden rekenen op een meewarige blik. Dat daar iets is te zien wat de moeite waard is, valt moeilijk voor te stellen. Koud en donker staan voor velen veeleer synoniem met de Ooster schelde en Grevelingen. Een misvatting van de bovenste plank, verzekert Jan Willem Prince. De 26-jarige Haamstedenaar raakte twaalf jaar geleden verslingerd aan de duiksport. Inmiddels slaat hij, uitgerust met een warm droogpak en filmcamera, geen seizoen meer over om verslag te doen van wat zich beweegt in de Zeeuwse onderwaterwereld. „Het is de ultieme manier om mensen die niet duiken te laten zien hoe mooi het hier is." Zijn mini-documentaires staan onder meer op de internetsite van de PZC, op zijn eigen vimeo-site en binnenkort ook op de webpagina onderwatersport.tv van de nationale duikbond NOB. Daarnaast maakt Prince ook opnamen van trainingen en bijzondere duiken van de Zierikzeese club Scaldis, zoals een tochtje onder het ijs in het Veerse Meer. Goed beschouwd zijn Nederlandse en Belgische 'thuisduikers' te verdelen in twee groepen: de echte 'diehards', die zo lang mogelijk in een natpak te water gaan en de 'watjes', die eigenlijk alleen nog bij hoog zomer hun droogpak in de kist laten. Het verschil zit in het laagje tussen pak en huid. Een natpak vult zich met een beetje water, dat de lichaams temperatuur aanneemt. Hoe kouder het water, des te sneller het afkoelt. Een droogpak is bij nek, polsen en enkels hermetisch afgesloten en houdt de luchtlaag rond het lichaam lang warm. „Alleen je handen worden nat en koud", vertelt Prince. „Dus dat beperkt de duikduur wel een beetje in deze tijd van het Olympus en Canon zijn wat betreft het aanbod aan huizen voor hun eigen digitale camera's koplopers. Bij de onafhankelijke fabrikanten biedt Ikeltite de grootste diversiteit. Deze Amerikaanse fabrikant maakt foto- en video-onderwaterhuizen voor camera's van de merken Olympus, Canon, Nikon, Fuji, Sony, JVC en Kodak. Onderwaterhuizen voor deze merken functioneren tot op een diepte van 40 tot 60 meter. Behuizingen zijn er in mechani sche (knoppen met hendeltjes) en elektroni sche modellen. Maart, vanaf 6 graden Celsius (gemiddelde temperatuur): de gewone zwemkrab keert terug uit diepere wateren puitalen keren terug in de Grevelingen zakpijpen herstellen zich van de winterkou algenbloei begint paaien van de snotolf, waarna het mannetje achterblijft om op de eitjes te passen, paaitijd van de boompjesslak rode eitjes van de zeedonderpad komen (na 5 weken) uit. witte eitjes van de botervis komen (na 6 weken) uit. Biologische kalender in Oosterschelde en Grevelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42