21 zeeland Wie is eigenaar van Geschil 'Plan tolvrije tunnel irreëel' Moederschap PZC dinsdag De Duitse energiereus doet er alles aan om de helft van de kerncentrale in Borssele in handen te krijgen. Maar Delta wil de kerncentrale helemaal niet delen. De krant 5 weken voor 15 euro! dinsdag 2 maart 2010 door Marleen Blommaert BORSSELE Het moederschap wordt overschat. Opgegroeid in een katholiek gezin wordt dat natuurlijk nog versterkt door de Mariavere ring. Al vanaf dat je kan lopen, brand je kaarsjes in de kerk bij het Mariabeeld. Het beeld van de ze supermoeder met het wijze kind op de arm is onuitwisbaar. Eén en al aanbidding en verering van kindsbeen af voor het moe derschap dus. De media maken het nog erger, door het moeder schap als één groot feest neer te zetten. Maagdelijke, smetteloze en uitgeslapen maatjes 36 met altijd blije kinderen bevolken bladen en beeldbuizen. De andere kant van het spectrum wordt bevolkt door elektronische kinddossiers, opvoedproblemen, Nannies en Keith Bakkers die ont spoorde peuters en pubers weer in het gareel moeten krijgen. Kort om, aan de ene kant de hemel en aan de andere kant de hel. De waarheid is dat het moederschap beiden is. Niet van dat maatje 36 overigens, want dat is echt een sprookje natuurlijk. De werkelijkheid is dat je jezelf op je achtenveertigste op een vrij dagavond op bed aantreft met een hele serie voetbalplaatjes en een album van een grootgrutter. Als iemand je dat vijftien jaar eerder had voorspeld, had je hartelijk ge lachen. En ik zal u eerlijk vertel len, het valt nog niet mee om die 2 plaatjes van het elftal netjes naast elkaar te plakken. Of op een druilerige zondagmid dag denkt u opeens, laten we eens een legpuzzel van 500 stukjes doen. Lekker samen ouderwets ge zellig. Uw zuchtende kind vraagt na een half uur al: „Mam, mag ik weg?" U moet dan nog 450 stuk jes, want dat kreng met 12 zeege zichten in veertig kleuren blauw moet wel af natuurlijk. Zo valt u zondagnacht, te laat, met branderi ge ogen van het turen naar de te kleine stukjes, dodelijk vermoeid in bed naast uw man, die dan zegt: „Zet je de wekker om half zes, schat?" Als je het kroost dan om zeven uur gaat wekken en hun slapende koppies net boven het dekbed ziet, heb je precies één volle minuut in de hemel. Voor rfieer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverif- Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon Kelt u nadeie informatie De vroegere aandeelhouders van energiebedrijf Essent wil len alsnog hun aandelen in de kerncentrale Borsele verko pen aan het Duitse RWE. Verwacht wordt dat het gerechts hof in Arnhem vandaag uitspraak doet. Wat gebeurt er als de aandelen van de rechter toch mogen worden verkocht? door Jeffrey Kutterink De vraag wie de eigenaar is van de kerncentrale in Borssele is al een jaar inzet van een felle discussie en een juridische strijd. Die zal, ongeacht de uitspraak van het hof, voorlopig nog Wel voort duren. Het Duitse energiebedrijf RWE maakte op 12 januari 2009 bekend Essent te willen overnemen. Es- sent was toen nog voor de helft ei genaar van de kerncentrale in Bors sele. Delta, ook voor de helft eige naar van de kerncentrale, werd door de mededeling van RWE overvallen. Energiereus RWE ging er blindelings van uit dat ze met de koop van Essent de helft van de kerncentrale in Borssele zou krij gen. Maar Delta wil de kerncentrale he lemaal niet delen met RWE. De centrale is ondergebracht in de on derneming EPZ, waarvan Delta en inmiddels de oud-aandeelhouders van Essent beide de helft van de aandelen bezitten. In de statuten van het bedrijf staat dat de EPZ-aandelen slechts in handen mogen zijn van publiekrechtelijke organisaties. Het is om die reden dat minister Maria van der Hoeven (Economi sche Zaken, CDA) in een spoed debat op 14 januari stelt dat 'de kerncentrale in Borssele niet in buitenlandse handen komt'. „Om de statuten te wijzigen is de in stemming nodig van beide aan deelhouders, Essent en Delta. Del ta peinst er niet over om dat te ver anderen", zei Van der Hoeven. De Kamer spreekt zich in een aan tal debatten luid en duidelijk uit: de kerncentrale moet in overheids handen blijven. De minister deelt die mening, maar kan slechts poli tieke druk uitoefenen op beide par tijen. Inmiddels is tussen Delta en Es sent een fikse ruzie ontstaan. RWE bedenkt een truc: de aan deelhouders van Essent (een flink aantal Nederlandse gemeenten en provincies) blijven juridisch eige naar. Maar het economisch eigen dom gaat over naar RWE. Delta noemt dat een 'schijnconstructie' en sleept Essent en RWE voor de rechter. Het energiebedrijf spant een bodemprocedure en een kort geding aan. In de bodemprocedure vraagt Delta de rechter definitief uitspraak te doen over de vraag of de aandelen van Essent in de kern centrale in publieke handen moe ten blijven. Om te voorkomen dat Essent en RWE in afwachting van de uit spraak onomkeerbare besluiten ne men, eist Delta in een kort geding een dwangsom van 500 miljoen euro als de kerncentrale niet in pu blieke handen blijft. Delta wordt in het kort geding in het gelijk gesteld. De rechtbank van Arnhem bepaalt in juli dat de kerncentrale in Nederlands eigen dom moet blijven en dat Essent en RWE het juridisch en econo misch eigendomsrecht niet mogen scheiden. De rechter vindt dat het private RWE de publieke veilig heidsbelangen niet kan waarbor gen met de bedachte truc. Essent laat het er niet bij zitten en gaat in hoger beroep bij het gerechtshof in Arnhem. Verwacht wordt dat het hof vandaag uitspraak doet. Ook al zou het gerechtshof ver koop van de aandelen wel goed keuren, dan is RWE nog geen defi nitieve winnaar. Want de verkoop moet kunnen worden terugge draaid. Uiteindelijk geldt de uit spraak in de bodemprocedure. Dan zal de rechter definitief oorde len over de vraag van wie de kern centrale is. Die uitspraak laat nog lang op zich wachten, is de ver wachting. De ruzie tussen Delta en de voormalig aandeelhou ders van Essent heeft ook [gevolgen voor de bouw van een tweede kerncentrale. De voormalige aandeelhouders van Essent zijn na de verkoop van Essent aan RWE woest op Delta. Doordat ze de aandelen in de kern centrale niet kunnen verkopen, lo pen ze veel geld mis. Ze weigeren MIDDELBURG - Het plan van de Ter- neuzense PvdA-lijsttrekker Co van Schaik om de Westerscheldetun- nel al in 2020 tolvrij te maken, is af geschoten door het dagelijks pro vinciebestuur. De financiële onder bouwing klopt niet, aldus Gedepu teerde Staten (GS) in een gisteren verzonden brief Het voorstel van Van Schaik was gebouwd op twee pijlers: de winst uitkering van de provincie uit nuts bedrijf Delta en een bijdrage van de rijksoverheid uit de wegenbelas ting, via een proef met rekeningrij den in de tunnel. De investering in de tunnel zou met geld uit bei de potten al in 2020 afgeboekt kun nen zijn in plaats van in 2033. De winstuitkering van Delta is echter al in de provinciebegroting opge nomen, laten GS weten. GS voelen er ook niets voor Den Haag een bijdrage te vragen, omdat het Rijk zich vorig jaar soepel heeft opge steld bij de volledige overname van de tunnel door de provincie. De bouw van een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil is daarmee ook geregeld. Van Schaik wijst de kritiek van de hand. De Delta-winstuitkering is volgens hem voor 2011 buiten de provinciebegroting gehouden en het Rijk mag best wel wat extra's voor Zeeuws-Vlaanderen doen. Hij wil zijn voorstel tot inzet ma ken van de provinciale verkiezin gen volgend jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2