141 belastingen 2009 Hoe maken we het wat leuker? Uitkering kwijt door auto AOW ZVW De eigen woning HBinnrtn Pensioentekort dinsdag 2 maart 2010 door Ingrid Merks Tot 1 augustus 2004 was de WAZ (Wet Arbeidson geschiktheid Zelfstandi gen) een inkomensvoor ziening voor zelfstandige onderne mers om inkomensachteruitgang te ondervangen bij arbeidsonge schiktheid. Het was een basisvoor ziening, een afgeleid percentage van het minimumloon. Geen vet pot dus. Wegens het vereenvoudi gen van het Sociaal Zekerheids stelsel werd de WAZ per 1 juli 2004 afgeschaft voor nieuwe geval len. Maar wie al recht had op een WAZ uitkering behoudt deze ook. Zo ook Jaap Witteveen. In 1997 is hem een WAZ-uitkering toege kend met een uitkeringspercenta ge van 80 tot 100 procent, een vol ledige uitkering dus. Jaap heeft het UWV steeds netjes op de hoogte gehouden van veran deringen en aanpas singen in zijn inko men. Als direc teur van zijn eigen groothandel in bouwmaterialen is hij nog steeds betrokken bij het bedrijf. Hij ontvangt van het be drijf ook een financiële aanvul ling als sociaal loon. Zijn zoon heeft echter de dagelijkse leiding. Het stukje sociaal loon uit het be drijf is niet aan te merken als loon uit dienstbetrekking en wordt daarom niet in mindering gebracht op zijn WAZ-uitkering. Het is echter maar een kleine ver goeding. De accountant van Jaap kwam daarom begin 2001 met een idee. Jaap zou een auto van de zaak kunnen gaan rijden. Dat zou hem privé veel geld schelen, zeker de aanschafwaarde. Volgens de ac countant belastingtechnisch een geweldig plan. De accountant had echter geen re kening gehouden met de WAZ-uit kering van Jaap. Het voordeel we gens het privégebruik van een au to van de zaak, wordt namelijk wel gezien als inkomen uit ar beid. Inkomen uit arbeid betekent kor ting op de uitkering en als deze fiscale bij telling erg hoog is om dat in een dure auto wordt gere den, kan de WAZ helemaal afge- schat worden, zoals dat heet In ge woon Nederlands: het UWV stopt dan de gehele uitkering en wat ten onrechte betaald is, wordt te ruggevorderd. Dat gebeurde ook bij Jaap. Bij zelfstandigen bekijkt het UWV de winst- en verliesrekening ach teraf. Bij Jaap was zelfs een achter stand in het beoordelen ontstaan en zo kon het gebeuren dat de ja ren 2001 tot en met 2003 van Jaap pas in 2004 werden beoordeeld. Jaap houdt van mooie en comfor tabele auto's. Hij koos voor Duit se degelijkheid. Zonder merken te noemen, spreken we hier over een auto van tussen de 50.000 en 60.000 euro. Het voordeel dat hij hiermee gehad zou hebben we gens het privégebruik van deze luxe auto was volgens het UWV 15.000 euro op jaarbasis. Dit be drag wordt afgezet tegen de WAZ-uitkering van ongeveer 36.000 euro over de drie beoor deelde jaren. Het UWV berekent vervolgens de feitelijk gerealiseer de loonwaarde. Volgens het UWV is bij Jaap de WAZ-uitkering ten onrechte ver strekt. De uitkering wordt geheel teruggevorderd. Jaap is echter nog even ziek als voorheen. Door on wetendheid van zijn accountant dacht hij fiscaal voordeel te heb ben door zijn auto door de zaak te laten betalen. Nu is hij voor altijd zijn uitkering kwijt en moet hij 36.000 euro terugbetalen aan het UWV. Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zekerheid. Voor de meeste mensen is de hypotheekrente de grootste aftrek post. Wie met een extra hypo theek een fiscaal voordelige lening wil, moet aantonen dat het geld is gebruikt voor aankoop, verbete ring of onderhoud van de woning. Bovendien geldt de aftrek alleen voor de eerste woning. Een woningeigenaar met consump tieve schulden, zoals een persoon lijke lening, doet er verstandig aan te bekijken of de lening gekoppeld kan worden aan eventueel gemaak te kosten van verbetering of onder houd van de woning. Dat kan ook met onderhoudskosten voor bij voorbeeld garage en tuin. De woningbezitter moet ook een bedrag bij zijn inkomen optellen, het eigenwoningforfait. Voor het bepalen van de hoogte daarvan wordt uitgegaan van de WOZ- waarde. Als die waarde hoger is dan 75.000 euro, moet 0,55 pro cent over het meerdere bij het in komen worden opgeteld. Kijk altijd kritisch naar de WOZ-waardering, die u van de gen- meente ontvangt. De WOZ-waarde is voor de fiscus weliswaar de be langrijkste waardeindicatie, maar zeker geen vanzelfsprekendheid. Het is bijvoorbeeld denkbaar dat de crisis de waarde van uw woning over 2009 negatief heeft beïn vloed, terwijl dat nog niet heeft ge leid tot een lagere WOZ-beschik- king. De meest recente WOZ-be- schikking gaat namelijk uit van 2008 voor de waardering. Is een waardedaling reëel en bewijsbaar, dan is het afwijken van WOZ-be- schikking dus het proberen waard. Niets is voor veel mensen zo verve lend als de jaarlijkse belastingaan gifte. Zo bleek vorig jaar dat twee derde van de 7 miljoen aangiften pas in de laatste twee weken voor 1 april bij de Belastingdienst bin nenkwamen. Om te voorkomen dat alles in de laatste week van maart nog even snel moet worden afgehandeld met het risico van fou ten, is het verstandig om een dead line in te stellen. Noteer in uw agenda de datum wanneer de klus klaar moet zijn. Trek voorafgaand aan de invulklus een uurtje uit om alle spullen die nodig zijn bij el kaar te zoeken. Zoek ook de aangif te over 2008 erbij, dat maakt het invullen een stuk makkelijker. Dreigt u toch te laat te zijn, vraag dan uitstel. De Belastingdienst ver leent standaard uitstel tot r septem ber. Digitale aangifte Veruit de makkelijkste manier om de aangifte in te vullen is via de di gitale aangifte. Met een DigiD (een digitale toegangscode voor allerlei overheidsdiensten, zie www.di- gid.nl) kan de aangifte worden ge- download. De Belastingdienst heeft al een aantal van uw gege vens ingevuld. Verzend de aangifte vóór 1 april, dan garandeert de Be lastingdienst dat de eventuele te ruggave vóór 1 juli op uw rekening staat. Duurzaam voordeel Een duurzame manier van leven, levert in sommige gevallen belas tingvoordeel op. Zuinige auto's van de zaak hebben een lagere bij telling dan benzineslurpers. Als privé-auto kan een zuinige auto overigens ook voordeel opleveren door de vrijstelling van aanschaf- en wegenbelasting. Ook in de sfeer van sparen en be leggen is de Belastingdienst vrien delijk voor maatschappijbewuste en groene consumenten. U betaalt minder rendementsheffing op het vermogen. Voor maatschappelijke beleggingen geldt dat over de eer ste 55.145 euro geen belasting hoeft te worden betaald; dat levert een voordeel op van 1,2 procent aan vermogensheffing. Voor beleg gen in groene fondsen geldt nog een extra voordeel bovenop de hiervoor genoemde vrijstelling: u krijgt een extra heffingskorting van 1,3 procent over de groene be leggingen. In totaal is het belasting voordeel 2,5 procent. Geen duurza me beleggingen? Bij de aangifte over 2010 is er een nieuwe kans. Eigen huis te koop/verkocht Wie maar een deel van het hele jaar een eigen woning heeft gehad, hoeft alleen over dat deel het huur waardeforfait bij te tellen. Wie tij delijk twee huizen heeft omdat een van de woningen nog niet is verkocht, hoeft maar over één huis Nog even en dan moet de aangifte over 2009 zijn inge leverd. Daarom op de val reep nog een aantal tips om niet te veel te betalen. Soms kan de belastingaanslag zelfs een beetje leuk worden. door Johan Bosveld illustratie Jos Diender het forfait bij te tellen. Het huis waarover u geen huurwaardefor fait wil betalen, moet dan wel echt leeg zijn en werkelijk te koop staan. Voor degenen die echt riant wonen: in de aangifte over 2009 is er voor het eerst geen bovengrens meer bij het bepalen van het for fait. Tot en met 2008 was dat nog 9.300 euro, maar die grens is ver vallen. Vanaf dit jaar moet ieder een 0,55 procent van de WOZ-waarde van de eigen wo ning bijtellen. Werknemers kunnen onder voor waarden bepaalde delen van hun belaste loon omzetten in een fis caal voordelige beloningsvorm. Dit valt onder het zogeheten cafetaria systeem dat werknemers de moge lijkheid biedt de samenstelling (ui teraard niet de hoogte) van hun loon aan te passen. Een voorbeeld: u krijgt van uw werkgever geen reiskostenvergoeding, maar moet wel elke dag zakelijke reiskosten maken. U kunt dan een deel van uw belaste loon omzetten in een (deels onbelaste) reiskostenvergoe ding. Voor dat doel mag u alle loonbestanddelen gebruiken, dus ook vakantiegeld of een dertiende maand. Niet te snel verdelen Als sprake is van een gezamenlijke aangifte door fiscale partners, kunt u overwegen om posten in de aangifte te verdelen (zie het ver haal hieronder: Fiscaal partner schap: de voorwaarden). De verde ling kan op veel verschillende pos- ten in de aangifte invloed hebben. Vul daarom het scherm over 'Ver delen' pas in als u de hele aangifte heeft ingevuld. Onderaan het scherm krijgt u te zien wat een eventuele verdeling voor gevolgen heeft voor de betalen of terug te ontvangen belasting. Controleer die verdeling nogmaals als u de aangifte gaat versturen. I/Vu Giften aan goede doelen kunnen aftrekbaar zijn. Het goede doel moet dan wel officieel erkend zijn als ANBI (Algemeen Nut Beogen de Instelling). Op www.belasting- dienst.nl staat een opsomming van ANBI's. Onder voorwaarden kunnen niet-gedeclareerde kosten (bijvoorbeeld autokilometers die voor de kerk worden gereden) ook als gift gelden. Er is een niet-aftrek- bare drempel van 1 procent van het verzamelinkomen en een maxi mum van 10 procent daarvan. Voor giften in de vorm van lijfren te geldt de drempel niet. Zo'n lijf rentegift moet wel in een notariële akte worden vastgelegd. sim® Wie om welke reden dan ook de aangifte niet zelf wil invullen, kan op veel plekken hulp krijgen. Uiter aard is er de Belastingtelefoon. Rond de 1.000 medewerkers zitten klaar om vragen te beantwoorden via het gratis telefoonnummer 0800-0543. Bel op een rustig mo ment, bijvoorbeeld 's avonds (tot 20.00 uur) of op zaterdag. De Belas tingtelefoon geeft geen advies. Daarvoor moet u bij een belastin gadviseur zijn. Zoek er een die is aangesloten bij bijvoorbeeld de Ne derlandse Orde van Belastingadvi seurs, de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs of het Col lege van Belastingadviseurs. Ook de vakbonden hebben voor hun le den gratis hulpdiensten. Bij FNV, CNV en de onderwijsbonden AN- BO, Unie KBO en PCOB bestaat die mogelijkheid. Voor meer infor matie zie de websites van de bon den. Daarnaast zijn er nog ver- Behalve via AOW en pensioen kunt u ook individueel sparen voor de oude dag door middel van lijf rentestortingen of banksparen. De uitgaven zijn fiscaal aftrekbaar als sprake is van een pensioen tekort. Om over 2009 een bedrag te kunnen aftrekken, moet u over 2008 een pensioentekort aanto nen. Ook over de jaren daarvoor kan dat (reserveringsruimte). V Een pensioentekort kan worden veroorzaakt door een ontbrekende of niet-optimale pensioenopbouw. Veel pensioenregelingen hebben een lager opbouwpercentage dan het wettelijke maximum. Omdat het privégebruik auto van de zaak niet meetelt in de pen sioengrondslag, kan dat ook leiden tot een pensioentekort. Zélf sparen (in box 3) is vaak een prima alternatief voor lijfrente of banksparen. Uw flexibiliteit is gro ter en u bent u niet gebonden aan de strenge fiscale regels. v Of sprake is van een aftrekbaar te kort in pensioenopbouw, kan wor den uitgerekend met het aangifte- programma dat hoort bij Box 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 14