m ii Veel aardbevingen, maar geen verband i 'Chili heeft heel goede ingenieurs, die met Duitse gründlichkeit worden opgeleid' Rob Covers, geoloog dinsdag 2 maart 2010 aardbevingbestendigde bouw. „Chili is wereldklasse. Ze hebben heel goede ingenieurs, die met Duitse gründlichkeit worden opge leid. Ze weten niet alleen veel van bouwkunde, maar ook van geolo gie. Ze hebben dus verstand van aardbevingen", zegt Govers. In Chili is er hoe dan ook meer aandacht voor seismische activi teit, stelt de geoloog. De magnitu de, de aanduiding op de schaal van Richter, is er immers veel ho ger dan in een land als Italië, waar ook nog wel eens aarbevingen voorkomen, maar waar ze veel lich ter van aard zijn. En daarom beste den ze er daar dus ook minder structureel aandacht aan. De vraag rest of je in kwetsbare ge bieden wel hoogbouw moet ple gen. „Dat is een dilemma", geeft Vollebregt toe. „Van een stad als San Salvador wisten de indianen al dat je daar niet moest wonen, want de aarde trilde er regelmatig. De kolonialen zijn er rustig gaan bouwen met alle gevolgen van dien. Bijna om de andere maand een beving. Maar een miljoenen stad verplaats je niet zomaar." De schaal van Richter De schaal is niet lineair, maar logarit misch. Elk volgende hele getal betekent een tienvoudige toename in de sterkte van de aardbeving golfamplitude). Deze tienvoudige toename in de golfamplitude vertegenwoordigt een dertigvoudige toename in de hoeveel heid vrijgekomen energie. Zo is een t aardbeving met een kracht van 6 op de schaal van Richter 30 keer sterker dan één van schaal 5, en maar liefst 900 (30 maal 30) keer sterker dan eentje van schaal 4. De schaal van Richter geeft alleen de sterkte aan, niet wat de effecten van de aardbeving zijn. De schade hangt af van allerlei factoren: hoe diep in de aarde vond de beving plaats, wat is de ondergrond, wonen er veel mensen in het gebied, hoe sterk zijn de huizen. De aardbeving in Haïti lag nog maar vers in het geheugen, toen af gelopen vrijdag de we reld werd opgeschrikt door een krachtige aardbeving op een reeks eilanden in het uiterste zui den van Japan. Het epicentrum bevond zich onder de zeebodem van de Grote Oceaan, nog geen too kilometer van het.eiland Oki nawa, een van de Riukiu(Ryu- kyu)-eilanden. De beving had een kracht van on geveer 7 op de schaal van Richter en de autoriteiten waarschuw- den voor een tsunami van moge lijk twee meter hoogte in een be perkte regio. De gebeurtenis 1 Zeer lichte aardbeving geen schade. 2 Zeer lichte aardbeving trillingen voelbaar, geen schade. 3 Lichte aardbeving ramen en deuren rammelen, losstaande voorwerpen vallen om. 4 Lichte aardbeving schrikreacties, veel voorwerpen vallen om, scheuren in minder sterke huizen. 5 Lichte aardbeving schoorstenen breken, leidingen lekken. 6 Zware aardbeving paniek bij mensen en dieren, spoorrails verbuigen, minder sterke huizen storten in. 7 Zware aardbeving zware schade aan veel gebouwen en ondergrondse leidingen worden vernield. 8 Zeer zware aardbeving algemene verwoesting van gebouwen. 9 Zeer zware aardbeving niets blijft overeind, rotsen breken in stukken, veel aardverschuivingen. werd volledig ondergesneeuwd door het natuurgeweld in Chili een paar uur later. Houden de drie bevingen (Haïti, Japan en Chili) verband met elkaar? „Ja en nee", zegt geoloog Rob Govers van de Universiteit Utrecht. „De bevingen komen allemaal voort uit het bewegen van tectonische platen, maar er is geen causaal verband. Daarvoor liggen de lan den en dus de breuklijnen te ver uit elkaar." Volgens seismolooog Bernard Dost van het KNMI ontstaat een grote aardbeving doordat er pla ten schuiven die langs een heel lange breuklijn liggen. Zo was de lijn waarlangs op 26 december 2004 de aardbeving bij Sumatra ontstond (en die de alles vernieti gende tsunami zou veroorzaken) maar liefst 1200 kilometer en die langs Chili 600 kilometer lang, vertelt Dost. Aardbevingen blijven lastig te voorspellen, zegt hij. „Je weet wat er in het verleden is gebeurd op een aardbevingsgevoelige plek en je kunt dat vergelijken met de gps-metingen die je doet. Je kunt dan voorspellen dat er een aard beving zal plaatsvinden en onge veer hoe sterk die zal zijn. Maar wanneer precies, dat blijft altijd de vtaag." Volgens Dost heeft dat ook gevol gen voor het waarschuwen van burgers. Als je de tactiek han teert beter voor niets gewaar schuwd dan te laat, loop je het ge vaar dat burgers zich op een gege ven moment niets meer aantrek ken van de waarschuwingen. „Ei genlijk moet je er voor 100 pro cent zeker van zijn dat er een aardbeving aankomt", zegt Dost. „Tot die tijd blijft het zaak te ha meren op veilige bouw." Charles Richter De gevolgen volgens 1900-1985) de schaal van Richter: Amprikaancp spkmn- Charles Richter (1900-1985) Amerikaanse seismo loog. Bedacht in 1935 een schaal om de energie te meten die bij aardbevingen vrijkomt. Ring van Vuur Een band van 40.000 km waar 80% van de zware aardbevingen ter wereld plaatsvindt. Indische Oceaan Grote Oceaan Ring van Vuur De recente aardbevingen bij Haïti en Chili vonden plaats in een gebied dat bekend staat als de Ring van Vuur. Atlantische Oceaan Zwaarste aardbevingen sinds 1900 (jaartal - locatie - Schaal van Richter) 0 1960 Chili 9.5 02004 Indonesië 9.1 0 1964 Alaska 9.2 0 1952 Rusland 9.0 0 2010 Chili 8.8 0 1950 Tibet 8.6 0 1957 Alaska 9.1 0 1906 Ecuador 8.8 0 1965 Alaska 8.7 0 1923 Rusland 8.5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11