Buigen of barsten io aardbeving chili Het aantal slachtoffers door de aardbeving in Chili is onverge lijkbaar veel kleiner dan de aantallen doden bij de beving in Haïti, ruim een maand eerder. Terwijl de schok van afgelopen zaterdag vele malen krachtiger was. Hoe komt dat? Het ant woord ligt in de manier van bouwen. „Chili is wereldklasse." V* dinsdag 2 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De schade aan veel gebouwen is groot na de aardbeving in Chili, maar door een deugdelijke manier van bouwen zijn ze niet volledig ingestort. foto EPA door Joost Bosman en Tanja Kits Een wolkenkrabber in Tokyo blijft moeite loos overeind bij een flinke aardbeving. Ook in Chili bleef dit week einde bij een van de zwaarste bevingen ooit veel nieuw bouw intact. Strenge bouwvoor schriften lonen als het gaat om het voorkomen van veel slachtoffers, zo blijkt maar weer. Het arme Haï ti, dat al decennialang getroffen wordt door rampen, had weinig deugdelijke gebouwen, waardoor het aantal doden enorm was. Toch is armoede niet de enige re den van het achterwege blijven van aardbevingsbestendig bou wen. In China was corruptie er deels de oorzaak van dat schoolge bouwen zonder gewapend beton als pannenkoeken in elkaar stort ten bij de beving in de provincie Sichuan in mei 2008 (bijna 70.000 doden). Terwijl twintig meter ver derop gebouwen met gewapend wen, want ze zijn economisch af hankelijk van de stad en haar om geving. En als er eens in de vijftig jaar een aardbeving plaatsvindt, is het collectief geheugen snel ver dwenen." Vollebregt vertrekt over twee we ken naar Haïti waar hij adviezen gaat geven voor de wederopbouw. „Ie ziet vaak na rampen dat er snel wat wordt neergezet. Na twee of drie jaar komt er dan eindelijk ie mand met een ruimtelijke visie, maar dan kan er alleen doorgebor duurd worden op wat er al staat." In Haïti zullen de nieuw te bou wen huizen behalve aardbevings bestendig ook orkaan-proof moe ten zijn. Maar welke materialen het beste gebruikt kunen worden, kan de Vollebregt nog niet zeggen. Chili is een heel ander verhaal. Vol gens geoloog Rob Govers van de Universiteit Utrecht loopt Chili, sa men met lapan, de Verenigde Sta ten en Nieuw-Zeeland voorop met beton gewoon overeind bleven. In Italië speelde hetzelfde. Ook daar wordt het niet al te nauw geno men met de bouwvoorschriften. Bij de beving in 2009 in l'Aquila bleken veel gebouwen wel bewa pend, maar was er verkeerd beton gebruikt. Aangemaakt met zand van de eigen kustlijn. Zand met veel te veel zout, waardoor de be wapening na tien jaar was doorge roest. De maffia drukt een belang rijke stempel op de handel in be ton en cement, grondstof van Sici lië. „Het heeft vooral heel erg te maken met de overheid en hoe streng die is", stelt Alexander Volle bregt, bouwkundig docent aan de Technische Universiteit Delft. „Bo vendien is het van groot belang dat de lokale bevolking zelf betrok ken is bij de bouw. Het maakt nog al verschil of een aannemer een school moet bouwen waar zijn ei gen kind in zal komen. Die haalt het wel uit zijn hoofd om de bewa pening weg te laten." Voor goede opleidingen en beving- bestendige bouw is veel geld no dig, zegt geoloog Rob Govers van de Universiteit Utrecht. En niet ie der aardbevingsgevoelig land be schikt over die middelen. Govers erkent dat corruptie voorkomt in niet-Westerse landen, maar dat je voorzichtig moet zijn met beschul digingen. „Ik heb ook wel eens met een Amerikaanse collega door San Francisco gelopen, die me wees op een gebouw dat het zeker zou begeven tijdens een aardbe ving." Seismoloog Bernard Dost van het KNMI wil evenmin de conclusie trekken dat in arme landen de cor ruptie groter is en dus ook het aan tal doden bij aardbevingen. In het geval van de beving in Sichuan hadden de kaartenmakers het Chi nese gebied niet als aardbevingsge voelig aangemerkt. Dost: „Er spe len ook andere zaken dan corrup tie. De Turkse stad Izmit is al twin tig keer verwoest door aardbevin gen. Toch blijven mensen er bou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10