81 buitenland Dodelijke storm trekt spoor van vernielingen Kalmte na zware schok Elke maand een Eurotop kpn Voor alle ondernemers: online werken waar en wanneer u wilt. Met de Dongel van KPN. AARDBEVING CHILI Bij de aardbeving in Chili zijn meer dan 700 doden gevallen. Veel gebouwen zijn beschadigd. Het land heeft (nog) niet om noodhulp gevraagd, het is voorbereid op aardschokken. Einde strijd om Talibanbolwerk Marjah in zicht Nu met HP Mini 210 kpn.com/dongel 0800 0105 kpn Business Center maandag 1 maart 2010 PARIJS - Een krachtige storm die in het afgelopen weekeinde over het zuidwesten en westen van Europa raasde, heeft tientallen levens geëist. Xynthia, zoals de storm met recordwindsnelheden is genoemd, liet een spoor van verwoesting ach ter. Volgens de autoriteiten vielen in Frankrijk door het noodweer giste ren zeker 45 doden. De meeste slachtoffers zijn verdronken. Tien tallen mensen raakten gewond. Eerder kwamen door Xynthia mensen om in Portugal en Spanje; ook vielen slachtoffers in België en Duitsland. De meeste slachtoffers in deze landen overleden door om vallende bomen. In Frankrijk was het de zwaarste storm sinds 1999, toen 92 doden vielen. Premier Francois Fillon kondigde gisteren aan de storm tot een natuurcatastrofe te bestempe len. De regio Bretagne en de kust streek tussen Bordeaux en Nantes werden het zwaarst getroffen door zware regenval en de buitenge woon harde wind. Die bereikte snelheden tot 150 kilometer per uur. Ooggetuigen meldden golven van acht meter hoog. President Ni colas Sarkozy wil het rampgebied vanochtend bezoeken. BRUSSEL - EU-president Herman Van Rompuy wil met ingang van 2011 elke maand een EU-top orga niseren. Hij zei dat gisteren in een interview met de Vlaamse publie ke omroep VRT. Volgens Van Rompuy maakt de grote agenda van de EU een hogere frequentie van bijeenkomsten van de rege ringsleiders noodzakelijk. De Belg zinspeelde enkele weken terug ook al op een uitbreiding Meer dan een miljoen huishou dens raakten zonder stroom om dat elektriciteitskabels braken. De wegen van Frankrijk naar Spanje zijn nauwelijks begaanbaar, door ogewaaide bomen en gevallen rots blokken. In Duitsland moest gisteren een van de drukste autosnelwegen van het land, de A3, bij Frankfurt wor den afgesloten. Bouwmateriaal waaide bij de luchthaven de weg op. Het vliegveld zelf was uren dicht. In veel gebieden werd het treinverkeer stilgelegd. Kustgebieden in Portugal beten za terdag de spits af. Daarna trok Xynthia verder over Spanje, waar in het Baskische stadje Orduna een recordwindsnelheid van 228 ki lometer per uur werd gemeten. Spaanse weerdeskundigen spraken over een 'meteorologische bom'. Vervolgens waren Frankrijk, Bel gië en Duitsland aan de beurt, waarbij ook het zuiden van Neder land werd geschampt. Het stormweer leidde in België tot veel overlast. De brandweer moest veelvuldig uitrukken omdat omge waaide bomen op de weg lagen. In Geldenaken in Wallonië overleed een man die onder een boom te recht kwam. door onze correspondent Robert-Jan Friele van het aantal toppen, maar noem de daarbij geen ingangsdatum. Pre mier Jan Peter Balkenende vindt vier EU-toppen per jaar genoeg. Van Rompuy ging ook in op de Britse Europarlementariër Nigel Farage die hem vorige week 'het charisma van een dweil en het ui terlijk van een bankbediende' ver weet. De Belg betitelde het optre den van de Brit als 'een zielige ver toning'. Onze geschiedenis is ver geven van de natuur rampen, zei de Chi leense president Mi chelle Bachelet zaterdagavond tij dens een rechtstreeks uitgezonden televisietoespraak. Dat gegeven zorgde voor een eigen aardige paradox: Chili bleef, on danks de meer dan zevenhonderd slachtoffers en nog niet te overzie- ne schade, relatief kalm, nadat in het land één van de grootste na tuurrampen uit de historie had plaatsgevonden. Volgens president Bachelet zijn zeker twee miljoen mensen getroffen door de beving. De aardbeving in de nacht van vrij dag op zaterdag, om 3.34 uur loka le tijd, had een kracht van 8,8 op de schaal van Richter. Tijdens de beving kwam honderden keren zo veel energie vrij als tijdens die van Haïti op 12 februari (7,7). Het is vol gens de US Geological Survey de zevende zwaarste ooit gemeten. De aardbeving had haar epicen trum vlakbij Concepción, de één na grootste stad van Chili, gelegen op een afstand 375 kilometer ten zuiden van hoofdstad Santiago, waar de schade eveneens groot is. 80 procent van de Chilenen woont in het gebied dat werd ge troffen. Voor de kust van het land schuift de Nazca aardplaat onder de Zuid-Amerikaanse plaat, wat voortdurend leidt tot aardschok ken en -bevingen. Zo vond de zwaarste aardbeving (9,5 op de schaal van Richter) in i960 plaats bij Valdivia, een kuststadje op 400 kilometer van Concepción, de stad die nu in puin ligt. Minder dan zeven weken na de aardbeving op Haïti werd La- tijns-Amerika voor de tweede keer geconfronteerd met extreem na tuurgeweld. De schade is nog niet duidelijk, maar vaststaat dat Chili, één van de rijkste landen in La- tijns-Amerika, veel minder harder is getroffen dan onlangs Haïti, het armste land van het continent. Het verschil toont aan hoe landen in kwetsbare gebieden zich kun nen voorbereiden op natuurram pen. Chili heeft sinds de-beving van i960, toen 1.655 doden vielen, se rieus werk gemaakt van bouwre- gels. Een eerste wet daartoe werd in 1976 aangenomen. Op basis van de schade van de aardbeving van 1985 in Valparaiso (7,8 Richter, 177 doden) werden de normen ver scherpt. Die regels konden dan wel niet voorkomen dat van een nieuw flat gebouw van vijftien verdiepingen in Concepcióner slechts vier ble ven staan, maar vele andere be schadigde gebouwen stortten niet zo meedogenloos neer op de be woners, zoals dat in Haïti gebeur de. Volgens de minister van Volkshuis vesting in Chili zijn vooral oude gebouwen gesneuveld. Ook is de schade groot aan de vele traditio nele huizen, gemaakt van adobe, een soort modder. Gevreesd moet worden voor de geïmproviseerde bouwsels in de sloppenwijken bij de grote steden. Behalve strenge bouwregels, heeft Chili sinds 1974 ook een organisa tie voor noodgevallen (Onemi). President Michelle Bachelet liet zich daar informeren over de scha de. Ze riep de noodtoestand uit in centraal en zuid-Chili en riep haar landgenoten op rustig te blijven. Tijdens een inspectieronde in het rampgebied zag ze ingestorte brug gen, duizenden daklozen op straat en zelfs een enorme vissersboot die door de tsunami op het dorp splein van Talcahuano terecht was gekomen. Later kwamen de verha len van plunderingen. Maar toen een aangedane Bachelet 's avonds haar land toesprak, hoef de ze één ding niet te doen: de in ternationale gemeenschap om noodhulp vragen. WASHINGTON - Het offensief van in ternationale en Afghaanse militai ren tegen het Talibanbolwerk Mar jah in het zuiden van Afghanistan is grotendeels voltooid. Dat heeft de Amerikaanse brigadegeneraal Ben Hodges gezegd. Amerikaanse mariniers en Af ghaanse militairen die zich door het centrum van Marjah heen had den gevochten, verzamelden zich zaterdag ten noorden van de stad. Daar drukten zij het laatste verzet de kop in. Volgens Hodges zijn de meeste Ta- liban-strijders in het gebied dood of hebben ze zich tussen de bur gers gemengd. Hij zei dat de troe pen 'nog enkele weken' nodig heb ben om afgelegen dorpen in de omgeving van Marjah onder con trole te krijgen. Het offensief tegen Marjah was de grootste gezamenlij ke operatie sinds het begin van de oorlog in Afghanistan in 2001. Razendsnel mobiel e-mail en internet (max. 14,4 Mbit/s) Zakelijke mini laptop met 160 GB harde schijf De Dongel is ook los verkrijgbaar. sluit ie aan "Bij een 2-jarig zakelijk Snel Mobiel Internet Comfort abonnement/ Deze actie loopt t/m 31 maart 2010 Vraag naar de voorwaarden V in - T r~~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8