binnenland 17 Stemmen met potlood niet waterdicht Verdonk breekt met 'te rechtse kandidaat' Bankdirecteur gegijzeld MINISTER ïi ALS IK HIV-I LNfVORDEN, IEB ZOU ZIJN? Aids Fonds ROERDALEN - Een bankdirecteur in het Limburgse Melick is zater dagochtend tussen twee uur en half vier in zijn eigen huis overval len door twee mannen met bivak mutsen. Hij werd onder bedrei ging met een vuurwapen gedwon gen naar de bank te rijden en de kluis te openen, meldde de politie. Een van de overvallers ging met de directeur naar de bank. Daar moest het slachtoffer een nog on bekend bedrag uit de kluis halen. Daarna liet de overvaller de man terugrijden naar diens huis. Daar namen beiden de benen. De vrouw van de bankdirecteur was ook thuis op het moment van de overval. Terwijl een van de overvallers met de man naar de bank reed, bleef de andere bij haar. maandag 1 maart 2010 VERKIEZINGEN Kritiek nu stemcomputer niet meer toegestaan is Een medewerker in de fabriek van Bruynzeel in Bergen op Zoom waar stempotloden worden gemaakt. foto Stephanie Versteeg/GPD door Mayke Calis en Annemieke Kooper "W" "W" enri de Groof kan l__l woensdag achterover I leunen. Hij hoeft zich -A. JL niet meer bezig te hou den met het tellen van alle stem men voor de gemeenteraadsverkie zingen, want zijn gemeente Horst aan de Maas heeft dat kunstje al in november vertoond bij de ver vroegde stembusgang. Hij is blij toe, want het handmatig tellen van de zestienduizend stem- men kostte uren werk. Veel meer f dan wanneer die stemcomputer had mogen worden gebruikt. Als het aan hem ligt, had de stemcom- puter in ruste weer zijn intrede ge maakt. Maar het kabinet wil daar niets van weten. Twee commissies concludeerden dat stemmen met het rode potlood betrouwbaarder en beter te controleren is. De commissies bevorderden daar mee de commotie die werd gevoed door de actiegroep Wij vertrou wen stemcomputers niet. Stem computers zijn makkelijk te mani puleren en een uitgebrachte stem is achteraf niet meer te controle ren, stelde de groep. Ook kon het apparaat worden 'afgeluisterd' en bleef er geen papieren versie van de uitgebrachte stemmen in het stemlokaal achter. Handmatig con troleren om bijvoorbeeld fraude aan te tonen, was onmogelijk. Dat we de apparaten eerder accep teerden, komt doordat we lange tijd een redelijk vertrouwen heb ben gehad in de overheid, zegt Erik Poll, hoogleraar digitale veilig heid aan de Radboud Universiteit Nijmegen. „Maar we weten nu dat een digitaal stemsysteem moeilijk veilig te krijgen is. Lukt het wel, dan wordt het stemmen ingewik keld en duur." Andere digitale systemen, zoals pinnen, zijn ook kwetsbaar, en die schaffen we toch ook niet af? „Een foutje bij het internetbankieren valt al snel op", zegt Poll. „Als jij opeens tooo euro mist, trek je wel aan de bel. Maar als bij het stem men iets verkeerd gaat, valt dat niet op terwijl de uitslag wel be paalt wie het land leidt." Het grote probleem is dat aan een stemcomputer twee tegenstrijdige eisen worden gesteld, meent Rop Gonggrijp, oprichter van Wij ver trouwen stemcomputers niet. Zo moet het apparaat 'open' zijn om dat we alles moeten kunnen con troleren, terwijl tegelijkertijd het apparaat afgesloten moet zijn, om dat een stem geheim is. Er bestaat volgens hem geen enkele machine die aan deze eisen kan voldoen. „Alleen zeurende ambtenaren kla gen dat ze wat langer moeten over werken en Nedap, de maker van de stemmachine, is ongelukkig." Nedap geeft echter niet op. Doetin- chem en Oost Gelre hebben on langs toestemming gekregen om woensdag een proef te doen met hun nieuwste apparaat. „Verbeterd papierstemmen", noemt Nedap- woordvoerder Matthijs Schippers dat. Bij dit systeem wordt de stem eerst geprint, waarna de stembus het biljet 'leest'. De bus accepteert alleen formulieren die het kan le zen, anders spuugt hij ze uit. Aan het einde van de avond is de uit slag meteen duidelijk. Wat Nel van Dijk, directeur van het Instituut voor Publiek en Politiek, betreft hadden we deze verkiezingen alle maal met een stemcomputer 'ge stemd. We moeten de kritiek op de apparaten serieus nemen, maar vooral niet doen alsof het stem men met het potlood en papier wél volledig waterdicht is. „Nog steeds is niet te controleren hoe een gemachtigde stemmer aan de machtiging komt. En je weet nooit zeker of degene die voor jou stemt, wel stemt op de politicus die jij wilt." Het is een utopie dat stemmen met het potlood veiliger is, beaamt De Groof „Met de computer heb je immers geen discussies meer of een stem wel geldig is." Want wat te doen met een krasje door een Rood potlood Hoewel mensen volgens de wet ook met rood viltstift of rood stoepkrijt mogen stemmen, is de kans groot dat zij woensdag een keuze maken met behulp van een rood Bruynzeelpotlood. Fabrikant Bruynzeel heeft voor de gemeente raadsverkiezingen 50.000 stuks la ten maken ter aanvulling van de wit bolletje terwijl elders op het stembiljet al een vakje is aange kruist? Schoot de stemmer uit met zijn potlood of bedacht hij zich? 100.000 die het bedrijf voor de verkiezingen in 2006 leverde. Exemplaren die niet versleten, leeg geschreven of gepikt zijn, worden woensdag gewoon weer uit de kast gehaald. Rijk wordt de 'hofleverancier' van de potloden er niet van. Eén pot lood kost een gemeente 20 cent. 1 DEN HAAG - Tweede Kamerlid Rita Verdonk heeft zich gisteren gedis tantieerd van een van de kandida ten op de lijst voor Trots op Neder land (TON) in Twenterand. Zij be sloot de samenwerking met Anton van Wijngaarden, nummer drie op de lijst Twenterand, per direct te stoppen vanwege diens Techts-extremistische uitspraken en belevingswereld'. Verdonk geeft: aan 'op geen enkele wijze rechts-extremisme te tolere ren' binnen Trots op Nederland. Kafka, de anti-fascistische onder zoeksgroep, stelde eerder dat Van Wijngaarden actief is voor ex treemrechts. Na eigen onderzoek door TON bleven er volgens een woordvoerder 'veel twijfels' be staan. Enkele dagen voor de ge meenteraadsverkiezingen kan de kandidatenlijst niet meer worden aangepast. De woordvoerder stelt dat inmiddels met de kandidaat is afgesproken dat hij niet voor de partij in de gemeenteraad gaat en dat hij ook geen zetel zal opeisen. Zaterdag werd bekend dat Jacques Smits, de voormalige coördinator Arnhem van Trots op Nederland, zeker 100.000 euro schadevergoe ding van de partij wil. Smits sloot zich afgelopen zomer aan bij TON. De partij zette hem er echter niet veel later uit en deed ook aangifte tegen hem wegens bedreiging en stalking. RONALD PLASTERK SLUIT HIV UIT, NIET DE MEh hoepositiefbenjij.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7