de foutjes heen sport 133 Ruiter Tim Lips grijpt in Portugal naast een Harley Davidson Hockey verliest zijn onschuld in New Delhi maandag 1 maart 2010 S8SaSSS2SB8S88J»ï5!8 „Ik heb afgelopen winter weer in de Duitse Bundesliga geturnd. Ik heb er mooi mijn conditie op peil kunnen houden." Carlo van Minde door Roeland van Vliet SITTARD - Carlo van Minde zag er gisteren niet al te gelukkig uit tij dens de EK-kwalificatiewedstrijd in Sittard. De Goese turner kwam soms kracht tekort voor een vlek keloze oefening, waardoor hij op meerdere toestellen steekjes moest laten vallen. „Maar daar kan ik wel doorheen kijken, omdat ik een aantal nieu we elementen heb uitgevoerd", zei hij na afloop. „Het doel voor van daag is bereikt. Ik ben tevreden." Carlo van Minde was één van de drie Zeeuwse deelnemers aan de seizoensopening in het stormach tige Zuid-Limburg. Sassenaar Anthony van Assche en Middel burger Jeffrey Telussa vergezelden hem. Zij hadden allen de opdracht zich in de kijker te turnen bij Hans Gootjes, de topsportcoördinator van de KNGU. Die maakt morgen een voorselectie bekend van maxi- maal tien mannen. Met die ploeg legt de bond komende maand een EK-traject af Eén van de mogelijkheden om in de race te blijven voor het Euro pees kampioenschap - half april in Birmingham - was door in Sittard bij de beste drie meerkampers te eindigen. Van Minde slaagde daar in. Achter Jeffrey Wammes (85,00) en Meivin Ornek (80,10) kwam de sporter van Voorwaarts Veldho ven uit op een puntentotaal van 79,35- „Ik moest soms hard werken om goed door een oefening heen te ko men, maar het ging over het alge meen best goed", reageerde hij. „Het was jammer dat mijn gevoel niet helemaal in de scores tot ui ting kwam. Ik vond de jury vrij streng. Ik had wat hogere cijfers verwacht." Anthony van Assche voldeed aan een andere eis: bij de drie turners komen met de meeste topdrieno teringen op de afzonderlijke toe stellen. De Zeeuws-Vlaming, die geen wedstrijd meer had geturnd sinds het WK in november, werd eerste op brug en tweede op zowel ringen als voltige. Hij plaatste zich daarmee nog bo ven Epke Zonderland en Kas van Weelden, die tweemaal in een top drie zaten. Zonderland, de Friese vicewereldkampioen op de rek stok, kwam vanwege een schouder blessure op slechts vijf toestellen in actie. Hij zal in Birmingham ook geen volledige meerkamp kun nen uitvoeren. Vooral de tweede plaats op voltige was knap van Van Assche, die al door last heeft van één van zijn polsen. „Bij het flanken doet het Scores De scores van de ZeeuWse deelne mers aan de EK-kwalificatiewed strijd in Sittard waren als volgt: Carlo van Minde. Vloer: 13,55. Voltige: 11,80. Ringen: 12,95. Sprong: 15,55. Brug: 12,30. Rek: 13.20. Meerkamp: 79,35. Anthony van Assche. Voltige: 13,70. Ringen: 13,70. Brug: 14,20. Rek: 11.40. Jeffrey Telussa. Vloer: 13,60. Voltige: 10,40. Rin gen: 12,90. Sprong: 15,00 (14,60 en 15,40). Brug: 13,30. Rek: 10.50. Meerkamp: 75,30. pijn", bekende hij. „En dat zal het ook wel blijven doen. Ik ben naar het ziekenhuis geweest en daar hebben ze op foto's gezien dat het een aangeboren afwijkinkje is. Wat het precies is? Ik weet het niet. Er staat iets een klein beetje scheef" Van Minde en Van Assche gaan vanaf morgen het EK-traject in. Beiden zullen worden uitgezon den naar een internationaal toer nooi, een trainingsstage doorlopen in Den Bosch en meedoen aan een interland in Hellendoorn. Ui terlijk 31 maart horen ze of ze deel uitrqaken van de vijfkoppige EK-ploeg. Van Minde denkt op sprong en rek van meerwaarde te kunnen zijn in de landenwedstrijd in Birmingham, Van Assche geeft zichzelf de beste kansen op'volti ge, ringen en brug. Voor de derde Zeeuw, Jeffrey Telus sa, is het EK voorlopig een ver-van-zijn-bed-show. De turner van TSH Heerenveen was slechts de nummer zeven op de meer kamp - hij scoorde 75,30 punten - en eindigde alleen op vloer in de top drie. „Op vloer, sprong en rin gen, de drie toestellen waar het voor mij om draait, scoorde ik een beetje laag. Vorige week deed ik de zelfde oefeningen op het Sidijk- toernooi in Heerenveen en daar haalde ik met minder goede uit voeringen meer punten. Ik had hier op een beter eindresultaat ge hoopt." De Walchenaar zit nu in de wacht kamer. De topsportcoördinator mag tien turners in de voorselectie opnemen, terwijl er nu zes be kend zijn. Telussa hoopt op een aanwijspiek. „Wat ik hier heb la ten zien was zeker niet voldoende voor EK-deelname", bekende hij. „Maar ik wil tijdens de stage in Den Bosch en de interland in Hel lendoorn laten zien dat ik beter kan dan dit." VALE SABROSO - Tim Lips heeft tij dens een internationale military (eventing) in de Portugese plaats Vale Sabroso met succes zijn nieu we paard Concrex Va Carlos voor gesteld. De allroundruiter uit Made won onder erbarmelijke omstandighe den de lichtste wedstrijd (één ster). Voor de zwaardere beproe ving (twee sterren) trok hij zich met Van Schijndel's Owaolo terug voor de cross, na in de dresssuur derde te zijn geworden. „Het weer is hier erg slecht", legde hij uit. „Tijdens de cross stond er windkracht negen. Dat vond ik te gek worden. Wel jammer, want de hoofdprijs was een Harley Da vidson ter waarde van 16.000 eu ro." |an van Beek waagde zich met Act in Gidran Nepomuk wel het zwa Jessica Kürten re terrein in, maar zonder veel suc ces. Hij bezette na de uithoudings- proef de achttiende plaats. De Bel gische amazone Karin Donckers was voor de afsluitende springru- briek de belangrijkste kandidaat om op de motor naar huis te mo gen. NEW DELHI - Veel meer mitrailleurs dan sticks. Dat is de nu al onuit wisbare indruk bij het wereldkam pioenschap hockey voor mannen in India dat gisteren de eerste speelronde beleefde. De veilig heidsmaatregelen en het machts vertoon in en rond het Major Dhyan Chand National Stadium in New Delhi zijn ongekend, zeker voor deze doorgaans zo nette en fatsoenlijke familiesport. Het hock ey als olympische discipline lijkt bij voorbaat de grote verliezer in de Indiase hoofdstad. Het ternauwernood opgeleverde WK-complex heeft veel weg van een militair trainingskamp. Op al le straathoeken rond de vesting staan zwaar bewapende comman do's. Bij elke ingang van het sta dion turen scherpschutters achter stapels zandzakken naar verdachte lieden, voertuigen en spullen. Mili tairen en politie maken duidelijk de dienst uit bij het vierjaarlijkse toptoernooi, dat in New Delhi meer lijkt op oorlogsgebied dan op een groot sportfeest. De internationale hockeyfederatie (FIH) is hoogst ongelukkig met de dreigende en gespannen sfeer bij het WK. Maar de bestuursleden en managers van de in Zwitser land gehuisveste organisatie wa ken ervoor om openlijk hun frus traties en kritiek te uiten, uit vrees de Indiase (hockey)autoriteiten nog meer voor het hoofd te sto ten. Maar dat de FIH op het eigen WK zeker niet de baas is en zich zelfs amper welkom voelt in In'dia, staat buiten kijf. Een dag voor het begin van het twaalfde wereldkampioenschap voor mannenteams werd FIH-pre- ses Leandro Negre in een hotel in New Delhi nog in grote verlegen heid gebracht. De Spanjaard wilde zaterdag in een volle zaal net met zijn toespraakje voor de internatio nale media beginnen toen hij reso luut werd onderbroken door een Indiase journalist. Namens tientallen collega's sprak de ervaren verslaggever zijn grote onvrede uit over de chaotische or ganisatie en accreditatie bij het WK. Daarna verlieten de Aziati sche persmensen demonstratief de bijeenkomst. Voorzitter Negre en diens Nederlandse perschef Arjen Meijer bleven verbouwereerd ach ter. „We lopen tegen dezelfde proble men aan als die journalisten uit In dia", sprak Meijer naderhand hoofdschuddend. „Iedereen ver schuilt zich bij de Indiase organisa tie. We lopen als FIH tegen een muur op. Alles wordt afgeschoven. We voelen ons gevangen in de In diase veiligheidsproblematiek." Wegens de aanhoudende dreiging van terreuraanslagen, vooral uit buurland Pakistan, bleef het WK-complex op last van de India se politie tot op de dag van de eer ste wedstrijd hermetisch afgeslo ten voof de buitenwereld. Zelfs FIH-officials als Negre en Meijer kwamen er lange tijd niet in. Al leen de streng afgeschermde teams mochten er per bus in om te trai nen en een oefenpotje te spelen. Dat daarbij soms de stroom uitviel en daardoor ook de sproeiers op het kunstgrasveld niet werkten, was voor de onbekwame Indiase organisatie amper van belang. Met angst in het hart hoopt de FIH er de komende twee weken het beste van in de WK-kazerne. Zege voor India India gaf het zwaar beveiligde we reldkampioenschap hockey in ei gen land een flinke impuls. De thuisploeg versloeg in het sfeervol le Major Dhyan Chand National Sta dium van New Delhi buurland Paki stan op de eerste wedstrijddag met royaal verschil: 4-1. Beide ploegen begonnen aan de Aziatische kraker in de wetenschap dat het favoriete Australië verras send had verloren van Europees kampioen Engeland (2-3). Die sen sationele uitslag maakt de strijd in groep B om de eerste twee plaat sen, goed voor een plaats in de hal ve finales, extra interessant. In de eerste WK-wedstrijd won Spanje met 4-2 van Zuid-Afrika. Nederland begint vandaag aan het WK met de groepswedstrijd tegen Argentinië. Jessica Kürten won op de slot dag van het concours hippique van Göteborg de wereldbekerwed strijd springen. De Ierse amazone bleef met de merrie Castle Forbes Libertina de concurrentie in de barrage ruim voor. Dat leverde haar bijna 37.000 euro op. Het ver schil met de Duitser Marco Kütscher, op de rug van Cash, was bijna een seconde. Haar landge noot Dermott Lennon (Hallmark Elite) eindigde als derde. Van de Nederlandse deelnemers was Gerco Schroder de beste. Hij maakte met Eurocommerce New Orleans geen springfout in het eer ste parkoers maar overschreed wel de toegestane tijd. Dat kwam hem op één strafpunt te staan en der halve geen toegang tot de extra omloop. Schroder eindigde als tiende. Vele agenten werden ingezet om de orde te handhaven, foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73