'Burger gaat het voelen' zeeland 13 Kinderen in Vlissingen zijn minder goed af Woonlasten in Zeeland harder gestegen dan landelijk gemiddelde ALADDIN vanaf 6 maart verkrijgbaar maandag 1 maart 2010 middelburg - De gemeenten Sluis en Borsele staan in de top tien van alle Nederlandse gemeenten waar de leefomstandigheden voor kin deren de afgelopen jaren aanmer kelijk beter zijn geworden. Sluis dankt de hoge score aan de halvering van het aantal voortijdig schoolverlaters. Borsele onder scheidt zich volgens de onderzoe kers van het gerenommeerde Ver- wey-Jonker Instituut vooral door de lage sterfte van kinderen tussen de en 15 jaar. In Vlissingen is het voor kinderen het slechts gesteld. Maar ook landelijk doet Vlissingen het op dit vlak niet goed met een vijftiende plek (de eerste plaats is in deze ranglijst de slechtste), nog boven Utrecht en Almere. Veere doet het op alle fronten in de pro vincie het best en staat op de 273-ste positie in de ranglijst. Het instituut rapporteert jaarlijks over de stand van zaken rond de Nederlandse jeugd. Daarbij wordt ook gekeken naar betrokkenheid bij delicten, werkloosheid onder jongeren en achterstandsleerlin gen. Het vijfde onderzoek wordt vandaag gepresenteerd aan demis sionair minister André Rouvoet. De Goese PvdAylijsttrekker Henk Hoogerland denkt goed te weten op welke fronten zijn ge meente kan besparen. „Er zijn twee punten. Allereerst de zogenoemde harde sector, dus alles van steen en beton. We willen het onderhoud spreiden of uitstellen. Als een straat moet worden opgeknapt, gaan we eerst kijken of het echt nodig is. Als er geen gevaarlijke of onveilige situaties ontstaan, mag het verkeer van mij best door wat kuilen en putten rij den. Het andere punt waarop kan worden bezuinigd is regelgeving. Daar valt te snijden in de kosten. Goes kan best met minder regeltjes. Minder regels is min der menskracht. We hebben onvoldoende middelen voor de nu op stapel staande grote projecten. Wat de PvdA betreft, is het nee tegen grote projecten zolang de financiering niet geregeld is." „)e begint niet bij de mensen met bezuinigen. Al denk ik dat we er niet aan ontkomen dat ook de bur ger het gaat voelen, maar dat mag geen eerste stap zijn. En mensen aan de rand van de samenleving moeten helemaal buiten schot blijven. Het punt is dat veel politieke partijen vaak zeggen: 'We zien het later wel, na de verkiezingen'. Wij willen graag duide lijkheid geven. Ik wil graag zien waar het college con creet mee komt. Dan kunnen wij daar onze plannen naast leggen." www.pzc.ni Henk Hoogerland VERKIEZINGEN Alles over politiek en hoe dat prima samengaat met popmuziek, leest u op www.pzc.nl/stemmen Inclusief stemwijzer voor uw gemeente Voor de landelijke politiek: www.pzc.nl/zeeuwsezetel door Marcel Modde middelburg - De gemeentelijke woonlasten in Zeeland zijn de afge lopen raadsperiode het meest ge stegen op Schouwen-Duiveland. Een gezin met een eigen huis be taalt daar 711 euro per jaar, een stij ging van ruim 16 procent. Alleen staande woningbezitters zagen hun woonlasten in vier jaar tijd met 18 procent toenemen tot 654 euro. De enige Zeeuwse gemeente waar de lasten tussen 2007 en 2010 om laag gingen, was Kapelle. Daar be talen gezinnen 609 euro (-0,1 pro cent) en alleenstaanden 535 euro (-1,5 procent). Het goedkoopst om te wonen is nog steeds Terneuzen. De lasten stegen voor beide catego rieën weliswaar met ruim 5 pro cent, maar ze bleven er beperkt tot respectievelijk 457 en 414 euro. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) is de ontwikkeling van woonlasten voor eigenwoningbe- zitters een belangrijke graadmeter voor hun stemgedrag bij de ge meenteraadsverkiezingen. De orga nisatie pleitte eerder deze maand voor bezuiningen in 2011 in plaats van een nieuwe verhoging van de woonlasten. De VEH geeft op haar internetsite een overzicht van de woonlasten ontwikkeling in 408 gemeenten (van Reimerswaal zijn geen gege vens bekend). Daaruit blijkt dat landelijk gezien een huiseigenaar met een 'gezin sinds 2007 gemid deld 7 procent meer aan onroeren- dezaakbelasting, rioolrecht en af valstoffenheffing is gaan betalen. Binnen Zeeland ligt dat gemiddel de op bijna 9 procent. In veel gemeenten valt de verho ging voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het rioolrecht. Daar zit ook de crux wat Schou wen-Duiveland betreft, zegt hui dig wethouder en lijsttrekker voor de WD Ad Verseput. De liberalen afficheren zich in aanloop naar de verkiezingen met reclameborden langs de weg als de partij tegen be lastingverhoging. „Maar we zijn wel vóór kostendekkendheid. We hebben een uitgebreid rioolstelsel dat zo goed als een heel eiland be slaat", verklaart hij een mogelijk verschil met daler Kapelle. „Boven dien hebben we te maken met his torische kernen. En wat dacht je van de piekbelasting in het toeris tenseizoen." De huidige coalitiege noten CDA, PvdA en SGP delen de visie dat als sommige doelen dat vereisen, belastingverhoging een optie is. GroenLinks vindt dat een hogere belasting ook een ho ger ambitieniveau moet inhouden. ,jsoi«hK®> ïvl Aptroot. goekevt-t" H.fH'-irivKX.vi VtvCA VQ illustratie Felix Binicèwicz knip de bon uit de zaterdagkrant!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3