Op straat klinkt spontaan het 281 winterspelen Deïst heeft in Vancouver ook sport gezien Sauerbreij inspiratiebron PATRIOTTISME De Canadezen waren een ingetogen volk. De Olympische Spelen in Vancouver hebben dat veranderd. Henk Gemser zal Spelen niet snel vergeten maandag 1 maart 2010 Canada heeft de Spelen in eigen land extra kleur gegeven door het medailleklassement te winnen. Het gastland ver overde tot gisteravond dertien olympische titels. De Canadese mannen wonnen zaterdag goud bij het curling. Elke gouden medaille werd de afgelopen twee weken in Canada uitgebreid gevierd. foto Robert Bukaty/AP door Maarten van Helvoirt VANCOUVER - Kort nadat snow- boardster Nicolien Sauerbreij vrij dagavond de olympische titel op de parallelreuzenslalom had vero verd, belde kroonprins Wil- lem-Alexander om haar te felicite ren. De vorige twee Spelen had hij wel op de tribunes gezeten en toen was het misgegaan, dus nu was hij maar een uurtje of twee verderop gaan skiën met het gezin. Op televisie hadden ze de finale ge keken en zijn dochters hadden ge zegd dat Sauerbreij hun grote voor beeld was. Of Amalia, Alexia dan wel Ariane ooit op olympisch niveau de berg af zal suizen valt te bezien. En het is ook de vraag of Nederland ooit nog een alpinesnowboarder van wereldklasse aflevert. Maar dat Sau erbreij met haar historische gou den medaille een inspiratiebron zal zijn voor andere sneeuwspor- ters, daar is Frits Avis, directeur van de Nederlandse Ski Vereni ging (NSkiV), van overtuigd. „Zij heeft laten zien dat je ook in ande re wintersporten dan het schaat sen iets moois kunt winnen. Als je de juiste middelen hebt, is succes maakbaar." De NSkiV kent voor praktisch elke sneeuwsport een na tionale selectie en een talenten- pool. Met name van de diverse freestyle-snowboardonderdelen wordt veel verwacht. In 2006 haal de Cheryl Maas de olympische fi nale in de halfpipe en dit jaar was er voor het eerst een mannelijke deelnemer op dat onderdeel, Dolf van der Wal. De pas vijftienjarige Dimi de Jong had ook aan de kwa- lificatie-eisen voldaan, maar Neder land had in Vancouver slechts één startplek. Ook in schansspringen, skiën en biatlon ziet Avis kansen. Avis hoopt dat jongens en meiden zich optrekken aan het grootste succes dat de NSkiV ooit heeft ge kend. „Natuurlijk hopen we ook op aanwas, maar je moet niet de il lusie hebben dat iemand die op zijn zestiende met snowboarden begint, kan uitgroeien tot een kam pioen. Dan ben je te laat." VANCOUVER - De Spelen van de memorabele momenten. Zo herin nert chef de mission Henk Gem ser zich de 21e Olympische Winter spelen. „Ik zal deze Spelen lang blijven onthouden. Er zijn vele gro te prestaties geleverd, maar daar naast ook een aantal teleurstellin gen." Al met al geeft Gemser de Spelen voor Nederland een acht. „Omdat we een fantastische groep mensen hadden, die een hecht col lectief vormden en die incasse ringsvermogen hebben getoond." Wat dat laatste betreft, springen Sven Kramer en de bobsleevrou wen eruit. „De wijze waarop Kra mer heeft gehandeld na de enor me teleurstelling van dinsdag, daar werd ik even stil van. Hij had veel verdriet in zijn hoofd, maar trad daarna met grote volwassenheid naar buiten. Als persoonlijkheid sprong hij bij mij nóg meer in het oog dan als sporter." Over de afzeg ging van Edwin van Calker wilde Gemser het niet meer hebben. door Koen de Vries VANCOUVER - Bij het overgaan van de telefoon is het al te horen: Hei een Deïst zit niet meer in Neder land. En als ze haar mobieltje een maal heeft opgenomen, blijkt dat ze inderdaad in Vancouver zit. De uit Zonnemaire afkomstige Hei een Deïst wilde als stagiaire in Van couver reclame maken voor de stichting Sport Compass. Het mocht alleen niets kosten. En dus ging ze ruim voor de start van de Spelen naar Schiphol om daar air- miles in te zamelen voor een kos- tenloos vliegticket. Het leek een kansloze missie, maar de praktijk bleek anders. Veel za kenreizigers waren coulant en het ticket kon Deïst ruim op tijd aan schaffen. Via Chicago belandde ze met enkele collega's in Seattle. Van daar kwam ze met de bus in Van couver terecht. „De stichting Sport Compass zet zich in om topsport en breedte sport voor gehandicapten te pro moten. Daar zijn we in Vancouver vanaf het begin van de Winterspe len mee bezig geweest. We heb ben vooral aan onze naamsbekend heid gewerkt. Dat betekende veel kletsen met mensen in de stad. Maar we hebben ook ludieke ac ties verzorgd. Zo hebben we een skytrain helemaal oranje versierd, allerlei lekkernijen verkocht en dansoptredens verzorgd. Ook zijn we naar het vliegveld geweest om supporters uit te zwaaien." Het was ook de bedoeling om door derden ter beschikking gestel de toegangskaarten te verkopen, maar die actie liep niet zo best. „We hebben toen zelf maar wat kaarten gekocht, waardoor we de 5000 meter voor de vrouwen en de 10.000 meter voor de mannen konden bezoeken", vertelt Deïst. „Het was leuk, maar die 10.000 meter was toch wel een enorme domper." Het Holland Heineken House was bij alle activiteiten de uitvalsbasis. Dat was een gelukkige keus. Deïst: „Het was daar altijd enorm gezel lig. We zijn er heel veel geweest." De Spelen zijn voorbij, maar Hei een Deïst blijft nog poosje. De Schouwse gaat nu een vakantie vie ren in en om Vancouver, om tij dens de Paralympics opnieuw voor Sport Compass in actie te ko men. De stichting had zich onder meer ten doel gesteld 10.000 euro in te zamelen. Dat is echter niet gelukt. Wie weet wordt dat bedrag nu wel gehaald. Er staan nog tal van activiteiten op het programma, waaronder een veiling van spullen die sporters en supporters in Vancouver hebben achtergelaten. Pas op 16 maart komt Heieen Deïst terug. Voor een ticket hoeft ze niet meer in actie te komen. Het was immers een retourticket dat ze op Schiphol verdiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32