winterspelen j 27 troostprijs [elfde doelen richting Sotsji JU Friesinger overleeft rit in 'achtbaan' Goud voor Canada Eindstand Tuitert rockt in Heineken House QQQ Rochette en Majdic krijgen Fox-award Kramer en Blokhuijsen niet op NK allround 'Nederland is klaar om Spelen te organiseren' Finse ijshockeyers pakken brons maandag 1 maart 2010 De Canadese schaatsers hebben zaterdag goud gewonnen op de ploegachter volging. Mathieu Ciroux, Lucas Makowsky en Denny Morrison waren in de eind strijd in de Richmond Olympic Oval net wat sneller dan de Amerikanen Chad Hedrick, Brian Hansen en Jonathan Kuck: 3.41,37 om 3.41,58. door Johan Stobbe VANCOUVER - Vier keer was de Ne derlandse mannenachtervolgings- ploeg sinds de invoering van het nummer in 2005 wereldkampioen. Dat is echter geen garantie voor olympisch succes. Net als vier jaar geleden in Turijn lag er in Vancou ver slechts brons klaar voor de mannen. Jan Blokhuijsen en Si mon Kuipers waren nog wel blij met hun eerste olympische medail le, maar voor Mark Tuitert en Sven Kramer maakt het niet uit hoe lang ze poetsen. Dit brons gaat nooit glanzen. Het beeld was treffend. Terwijl de Canadezen, Noren en Amerika nen zaterdag gezamenlijk aan het warm rijden waren, schaatsten de drie Nederlandse troeven ver van elkaar afzonderlijk op de inrij- baan. Volgens Control-coach Jac Orie volkomen logisch, omdat alle drie de rijders uit een andere ploeg komen en hun eigen war- ming-up hebben. Maar het was te kenend voor het Nederlands team. Het was geen eenheid. Doodzonde, want Nederland heeft de beste schaatsers tot zijn beschikking voor dit onderdeel, maar voor de tweede keer liep het olympisch avontuur uit op een de ceptie. Miscommunicatie op het ijs en een overenthousiaste jonge ling lagen daaraan ten grondslag. Blokhuijsen schaatste vrijdag een half rondje te lang op kop, waar door Nederland twee keer vaker van kop moest wisselen. „Daar door kon Sven niet op kop sleuren en ging het mis", analyseerde TVM-coach Gerard Kemkers. Het was een gelegenheidsteam dat bondscoach Wopke de Vegt opstel- Ploegen achtervolging: 1Canada 2. Verenigde Staten 3. Nederland 4. Noorwegen de. Hij kon niet anders. Na het olympisch kwalificatietoernooi van december kon er een streep door zijn ideale samenstelling, de TVM-trein die al jaren goed ftinc- tioneerde op internationaal ni veau. Een gevolg van de eigen kwa- lificatieregels. „Als wij twee van de tien plekken reserveren voor de achtervolging, ben je al een stuk verder", wist De Vegt. Hij had graag Carl Verheijen of Wouter Ol- de Heuvel speciaal voor de achter volging meegenomen in plaats van sprinter Ronald Mulder. De in ternationale schaatsbond ISU ver bood dat. Dat De Vegt al jaren voor de TVM'ers kiest, ligt bij Con trol ook niet goed. „Ik heb altijd ge kozen voor jongens die de zware omstandigheden aankunnen", ver dedigde De Vegt. In Richmond was het ijs ook zwaar, dus met extra 5-kilometerjongens was de kans op succes groter. Nederland treedt, doordat elke commerciële ploeg zijn eigen rou te kiest, geregeld in andere samen stellingen aan bij internationale wedstrijden. In de zomer werd er wel een aantal keren samen ge traind, maar niet zo intensief als bijvoorbeeld olympisch kampioen Canada dat doet. Die jongens trai nen in de landenploeg altijd sa men en dus ook op de achtervol ging. Zij hebben automatismen, kennen eikaars gebaren, zien wan neer iemand even een duwtje no dig heeft. „Daar leer je van com municeren", zei De Vegt. De samenstelling Blokhuijsen, Kra mer en Tuitert trainde tot op de Spelen nooit samen en dat brak de ploeg vrijdag op. Miscommunica tie en weg was de gouden droom. En dat terwijl Nederland zaterdag liet zien gewoon het sterkste team te hebben. De tijd van 3.39,95 over de acht rondes staat de komende vier jaar als olympisch record en de tijd was anderhalve seconde sneller dan winnaar Canada. „Nu liep het wel, maar je hebt er hele maal niks aan", wist Kramer. Een goede les voor de komende jaren, vond Tuitert. VANCOUVER De feestgangers in het Holland Heineken House keken zaterdag verbaasd op. Tijdens een optreden van De Corona's kwam opeens schaatser Mark Tuitert het podium opgelopen. De schaatser pakte een gitaar en speelde samen met de le den van de huisband het nummer 'Keep on rocking in the free world' van Neil Young. Tuitert speelt in zijn vrije tijd gitaar. Vancouver 20 VANCOUVER De Canadese kunstrijdster Joannie Rochette en de Sloveense langlauf- ster Petra Majdic hebben zaterdag de Terry Fox-award gekregen voor hun inspirerende bijdrage aan de Spelen. Rochette verloor tijdens het evenement haar moeder, maar pakte enkele dagen later toch brons. Majdic veroverde ondanks een aantal gebroken ribben brons op de sprint bij het langlaufen. VANCOUVER Sven Kramer en Jan Blokhuijsen doen volgend weekeinde niet mee aan de Nederlandse kampioen schappen allround in Heerenveen. Kramer wil na de Olympische Spe len even rust. Deelname is voor de 23-jarige Fries ook geen noodzaak, omdat hij al zeker is van het WK al lround van twee weken later. Ook Blokhuijsen werd door de KNSB al aangewezen voor het WK. VANCOUVER Nederland is in staat de Winterspe len te organiseren. Dat stelt Ron Mulder, de baas van het sportsmar- ketingbedrijf Referee en de mana ger van schaatser Sven Kramer. „Het is haalbaar en een stuk goed koper dan de Zomerspelen in 2028", aldus Mulder. In de ogen van Mulder heeft Neder land op wintersportgebied meer te bieden dan in de zomersporten. VANCOUVER De Finse ijshockeyers hebben zater dag de wedstrijd om het olym pisch brons gewonnen van Slowa kije. De Finnen waren in het Cana da Hockey Place met 5-3 te sterk. Slowakije stond aan het begin van de laatste periode nog met 3-1 voor. In de halve eindstrijd had Slowa kije nog bijna voor een stunt ge zorgd tegen de torenhoge favoriet Canada (3-2-nederlaag). door Eric de jager VANCOUVER - „Meisje, meisje, wat doe je?" De vraag van haar man Ids Postma lichtte op in het scherm van de telefoon van Anni Friesinger, kort nadat ze met de Duitse achtervolgingsploeg de olympische finale had gehaald. Ze wist het zelf eigenlijk ook niet, be halve dat ze struikelend en vallend haar team op weg naar het goud had geholpen. De rit van Friesinger was een 'acht baan', zoals ze het zelf omschreef. „Het ging op en af." De Duitse, aanvankelijk een twijfelgeval voor de achtervolgingsploeg, ging met een pijnstillende injectie in haar zwakke knie toch van start. In de slotronde van de halve-finalerace tegen de Verenigde Staten leek dat een grote misrekening. Halverwege de voorlaatste bocht kwam Friesinger bijna ten val. Ze hield zich, met een hand op het ijs, nog net staande, maar had geen kracht meer om haar ploegge noten bij te houden. In de laatste bocht herhaalde ze dat. Volledig uitgeput begon ze struikelend aan de laatste meters op het rechte eind. Anni Friesinger Stephanie Beckert en Daniela Anschütz keken al bezorgd achter om. Friesingers struikelpas ging over in een duik naar het ijs. Ze gleed in schoolslag naar de eind streep en trapte met een acrobati sche beweging haar schaats precies op tijd door het oog van de tijd waarneming. „Kampfgeist", zei ze. Vechtlust. De reflex van een winnaar. Toch was Friesinger ervan overtuigd dat ze had verloren. Ze sloeg op het ijs en vocht tegen haar tranen. Tot ze door haar handen heen opzij keek, richting het scorebord. USA +0,20 stond daar. Het gezicht van de Duitse Friezin probeerde tien emoties tegelijk tot uitdrukking te brengen, haar leeg gestreden lichaam vond ineens weer puf om op te veren. Nadat Beckert, Anschütz en Ka- trin Mattscherodt een uur later in de finale het goud had veroverd, ten koste van Japan, kon Friesin ger stralend haar verhaal doen. „Ik dacht alleen maar: ik heb alles stukgemaakt. Er zat zoveel span ning achter deze race, zoveel stress." De 16-voudig wereldkampioen kwam terug van operaties aan haar knie en enkel. De knie bleef onwillig en in Vancouver kon ze geen potten breken. „Ik was zo ver weg. Maar ik heb vandaag gezegd: voor het team vecht ik me leeg. Daarom was ik verdrietig, toen ik dacht dat ik het verpest had voor de anderen." Ze had het niet verpest. De coaches kwamen superlatieven te kort om de getoonde wilskracht te roemen. „Fenomenaal", zei bonds coach Markus Eicher. „De koek was op bij Anni", aldus haar trai ner Gianni Romme. „Ik zag dat ze in paniek was. En dan toch nog in de val een been naar voren gooien. Waanzinnig." wel wat. Pech? „Nee", vond Mon roe, „blessures zijn onderdeel van het proces om atleten van een laag niveau naar een hoog niveau te brengen." Vanaf nul is Monroe met zijn staf drieënhalf jaar gele den begonnen. Hij is trots op wat er in die periode is bereikt. „We hebben het fundament van een heel stevig huis gebouwd", zegt hij. Monroe wijst op de zogenoem de 'tienjaarregel'. „Tien jaar of tien duizend trainingsuren heb je no dig om de top te bereiken. Of het nou gaat om muziek, kunst of sport. Diverse studies wijzen dat uit." Monroe wil er maar mee zeg gen dat Nederland nog niet eens op de helft is. De toekomst ziet er ondanks de enigszins teleurstellend verlopen Winterspelen goed uit, vindt Mon roe. Er is een hoop talent in Neder land om het stoppen van Liesbeth Mau-Asam (vanwege een hernia) en Maaike Vos (overweegt op te houden) op te vangen. De trai ningsaccommodatie in Thialf be hoort tot de besten ter wereld. „En de Nederlandse schaatsbond is de meest professionele", weet Mon roe. „Ik heb de beste baan in het shorttrack." De Canadees wil graag nog vier jaar verder. Op naar Sotsji, waar hij verwacht dat zijn team echt mee kan doen om de medailles. Dat de hoge ambities niet zijn waargemaakt, hoeft geen reden te zijn om te stoppen. „Als ik die niet had uitgesproken, waren we hier echt niet met zeven schaatsers ge weest. En met de relay zijn we vier de geworden. De hoogste positie ooit. je verwacht altijd meer, maar je moet ook realistisch zijn." Met dezelfde verwachtingen hoopt Monroe te beginnen aan de volgende olympische cyclus. „Daar wil ik met beide relayteams heen en zoveel mogelijk individuele startplekken bemachtigen. Je ziet hier ook dat de landen met goede relayprogramma's ook individueel sterk zijn. Monroe is optimistisch over het Nederlandse shorttrack. „Dit is pas het begin. Door ons goede programma staat er al een volgende generatie klaar voor Sots ji." Annita van Doorn schaatste op de duizend meter een Nederlands record. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31