Shorttrackers met Bronzen plak is slechts een Holcomb bezorgt VS eindelijk goud in bobslee Beeldverhaal maandag 1 maart 2010 door Mart Smeets De televisieregistratie van het schaatsen in Richmond tijdens de af gelopen Spelen was vrij wel geheel in handen van Neder landers, allemaal collega's van me. Er waren wat Canadese en Ameri kaanse technici, maar de sleutelpo sities qua beeld (camera's, regie en 'spotten') werden ingenomen door Nederlanders. Regisseuse Astrid Wisman kreeg de afgelopen weken soms een gele kaart van de grote televisiebazen in Vancouver als ze afweek van het olympisch protocol. Zo'n draaiboek is voor een televi siemaker dodelijk. Het ontneemt je vaak speelsheid en direct optre den als de wedstrijd daar om vraagt. Wij, in Nederland, zagen een an der beeld dan de wereld voorge schoteld krijgt. Wij hadden nog extra camera's die 'Hollands' kij ken, waar Wisman het met een soms geforceerd klinisch 'interna tionaal' shot moest doen. De tergend mooie sequence met Gerard Kemkers in de hoofdrol na 'de wissel' kwam door een goed oplettende Nederlandse camera man, Merijn Vrieling. Knap werk. Eerder noemde ik de term spot ters. Nooit van gehoord? Dat zijn voor de internationale uitzending een journaliste van de NOS, Roos Burgmeyer en oud-schaatsster Frouke Oonk. Zij weten, om het simpel te stel len, wie waar zit in het stadion. Zij (her)kennen ouders, gelieven, broers 8c zusters, bobo's en voor de kijker volstrekt onbekenden en geven dat door. Met die kennis maken Wisman en NOS-regisseur Matthias Bouman hun beeldverhalen, zoals U zo'n beetje van de NOS gewend bent. Is dat belangrijk te weten? Ja, hele maal afgezet tegen een grote blun der van NBC die tijdens het kun strijden voor vrouwen voortdu rend een man in beeld nam waar bij de commentatoren vertelden dat het de weduwnaar was van de overleden moeder van de Canade se Joannie Rochette. Wat bleek, de Amerikaanse spotter had haar of zijn werk niet goed gedaan. De man was een ander, de vader kwam nooit in beeld. NBC is dik door het stof gegaan en heeft duizend excuses (in beeld) aangeboden aan familie en aan het IOC. Voor het maken van goede beeld verhalen wordt tegenwoordig veel extra arbeid, kennis en inzicht ge vraagd. Alleen maar een sportwed strijd verslaan (qua beeld) is op olympisch niveau lang niet meer genoeg. Dat is een opmerkelijk gegeven waar je niet meteen bij stilstaat. Voor puriteinen is het een gruwel, voor anderen een must om tot de nieuwe vorm van emo-sport-tele- visie te komen. Ik? Eerlijk, ik heb eraan moeten wennen. Jan Blokhuijsen, Simon Kuipers, Sven Kramer en Mark Tuitert (vlnr) vieren feest tijdens hun huldiging in het Holland Heineken House in Vancouver. foto Robin Utrecht/ANP whistler - Zonder Nederlanders streden de viermansbobs zaterdag om de medailles op de baan van het Whistier Sliding Centre. Zes sleeën crashten, maar niemand raakte ernstig gewond. Steven Hol comb bracht voor het eerst in 62 jaar weer bobsleegoud naar de Ver enigde Staten. Zes teams vonden tijdens de ope- ningstuns hun Waterloo in de bocht die tot 50/50 is gedoopt, om dat de kans dat je er heel uitkomt vijftig procent is. De grote boos doener was echter, net als bij de tweemansbobs, de elfde curve. Wie daar een klein foutje maakte, kreeg twee bochten later de reke- door Johan Stobbe ning gepresenteerd. De tweede bob van de VS, de Britten, Japan ners, Russen, Oostenrijkers en Slo- waken gingen tijdens de eerste twee runs op de kant. Op de slotdag kwamen alle combi naties op vier ijzers over de finish. De snelste was de ploeg van Ste ven Holcomb. De Amerikaan is een fenomeen in de bobwereld, niet alleen vanwege zijn snelheid in de Night Train, zoals zijn zwart gespoten slee heet. De 29-jarige piloot staat ook be kend om zijn imposante biercon sumptie en vanwege het feit dat hij lange tijd bijna blind door de baan raasde. VANCOUVER - De ambitie was groot toen John Monroe drieën half jaar geleden als bondscoach van de Nederlandse shorttrackers neerstreek in Heerenveen. Drie fi naleplaatsen en een medaille op de Olympische Spelen van Vancou ver. Geen van de doelen werd be haald. Drie halve finales (Sjinkie Knegt, Niels Kerstholt en aflos singsvrouwen) en een vierde plaats (relay) was het maximaal haalbare. „Natuurlijk zijn we te leurgesteld, maar we weten met zijn allen dat dit pas het begin is", zei de Canadees na de laatste wed strijddag. Zijn laatste twee pupillen, Annita van Doorn (1000 meter) en Niels Kerstholt (500 meter) overleefden de kwartfinales niet. Monroe moest wel tevreden zijn. „Niels is geen pure sprinter en Annita heeft in de aanloop naar de Spelen een vervelende scheenbeenblessure ge had. Als je ziet waar ze een maand geleden was, ben ik erg blij met haar optreden. Ze vertrekt met een Nederlands record op de 1000 meter." Blessures, Monroe wilde zich er niet achter verschuilen, maar het merendeel van zijn pupillen miste een stukje van het seizoen door een blessure. Kerstholt, Sjinkie Knegt, Van Doorn, Jorien ter Mors, Liesbeth Mau-Asam en Maaike Vos. Allemaal hadden ze PLOEGACHTERVOLGING Sven Kramer, Mark Tuitert en Jan Blokhuijsen Winnen brOnS OD de OlympiSChe ploegachter- De Nederlandse achtervolgingsploeg schaatste in de strijd om het brons volging. Ze verslaan Noorwegen. een nieuw olympisch record.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30