Veel kippenvelmomenten op Spelen I O <Ö6> 32 en 33 Juan Antonio Flecha is van complex verlost Maandag 1 maart 2010 Carlo van Minde kijkt door de foutjes heen Tip? sport@pzc.nl EVALUATIE Nederland sluit Olympische Spelen in Vancouver af met acht medailles door Johan Stobbe Vancouver - Het moesten de Olympische Spelen van Sven Kra mer worden. Vancouver zou door de 23-jarige Fries in dik twee we ken tijd omgetoverd worden tot Svencouver, daar was iedereen met een oranje hart het wel over eens. Zijn management lanceerde na zijn eerste gouden medaille op de vijf kilometer zelfs het merk Sven K. Een dubbel-dvd-box met Kramers hoogtepunten tot dusver werd uitgereikt. Dit was het mo ment waar op gewacht was, de in ternationale doorbraak. Een dag later was alles anders. Niks doorbraak, maar één van de hoofdrolspelers in dé blunder van Vancouver. Een verkeerde wissel en weg was de olympische roem. Daar kwam de miscommunicatie tijdens de ploegenachtervolging nog eens overheen. Geen koffer met goud, maar een plastic tasje met één gouden en een doffe bron zen plak gaan mee terug naar Ne derland. Hij droeg het verlies als een kerel. Natuurlijk was er frustra tie, maar eenmaal herpakt, stond hij iedereen te woord. Dat tekende de grootheid van de sportman Sven Kramer. Sporthel den staan er niet al leen als het goed gaat, maar ook in mindere tijden. Het zou te gemakke lijk zijn om het misluk ken van Kramers Spe len gelijk te stellen aan het mislukken van de Spelen voor de gehele Nederlandse ploeg. Chef de mission Henk Gemser zette voorafgaand aan het sportieve spektakel in op meer me dailles dan vier jaar geleden in Tu rijn. Toen keerde de oranjeploeg te rug met drie keer goud, twee keer zilver en vier keer brons. Dat kon beter, vond Gemser. Hij werd in die gedachte ondersteund door econometristen van de Rijks universiteit Groningen, die bere kenden dat het er elf moesten zijn. OU Vancouver 2010 Waarschijnlijk hadden ze rekening gehouden met meer medailles voor Kramer, de Nederlandse ach tervolgingsvrouwen en stiekem werd er met een schuin oog ook gekeken naar de bob bers en shorttrackers. De laatste groep kon de verwachtingen niet waarmaken en de bobbers vertrokken met de staart tussen de benen na een klucht van jewelste. Pi loot Edwin van Cal- ker durfde niet meer naar beneden, drie ploeggenoten in ver bijstering boven aan de berg ach terlatend. Nog een geluk voor de man nen-vier dat coach Gerard Kern- kers ongeveer tegelijkertijd met het besluit tot terugtrekking zijn pupil Kramer de verkeerde bocht instuurde. De Winterspelen van 2010 zullen daardoor altijd worden herinnerd als de Spelen van de verkeerde wis sel en niet die van de bange bob bers. Uiteindelijk bleef de teller na zes tien dagen topsport steken op acht medailles, vier keer goud, een keer zilver en drie brons. Slechts één keer eerder behaalde Nederland meer goud op de Winterspelen. In Nagano waren het er in 1998 vijf (Gianni Romme (2), Marianne Timmer (2) en Ids Postma). En toch was de prestatie in Vancouver uniek. Nooit eerder mochten vier verschillende individuele sporters op visite bij de koningin met goud om de nek. Drie was tot dusver het record. De angst dat de Nederlandse schaatsploeg zonder Kramer een modderfiguur zou slaan in Vancou ver, bleek ongegrond. Met zeven medailles was de ploeg van bonds coach Wopke de Vegt het meest onderscheiden team. Alleen Korea behaalde evenveel goud, drie stuks. Mark Tuitert zorgde voor de stunt van het toernooi door de 2500 me ter te winnen. Ireen Wüst deed bij de vrouwen precies hetzelfde. Bij beide koningsnummers stond oranje op de bovenste trede van het erepodium, nooit eerder ver toond in de olympische historie. En wat te denken van Nicolien Sauerbreij. Voor het eerst sinds het kunstrijzilver van Dianne de Leeuw was er Nederlands succes op een ander onderdeel dan schaatsen. www.pzc.nl PZC.NL/WINTERSPELEN Hoe is de ijshockeyfinale tussen Canada en de Verenigde Staten afgelopen? Kijk op onze website. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29