Textielkoning in vodden media 39 In het nieuwe KRO-programma Stinkend Rijk Dakloos leven 'winnaars uit de samenleving' een week lang op straat. Bernice Breure sprak met de succesvolle zakenman Patrick Lusink, telg uit de bekende kledingfamilie, over zijn ervaring op de straat. heimwee tv media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 27 februari 2010 Fluitend neemt Patrick Lusink (42) plaats ach ter het stuur van zijn Duitse terreinwagen. Hier zit een man die zijn zaakjes op alle fron ten goed voor elkaar heeft en dat ook ruiterlijk erkent. Nadat hij ja renlang werkte als directeur in het familiebedrijf Oger, begon hij in 2007 zijn eigen onderneming in be drijfskleding. De zelfbenoemde fa- milyman is daarnaast helemaal happy met zijn vrouw en twee kin deren. Hoe pijnlijk groot is het contrast met zijn buddy Willem die al twintig jaar op straat leeft en zijn kind niet meer ziet. In de zevendelige KRO-serie Stin kend Rijk Dakloos verruilen vier rijke Nederlanders voor één week hun bezittingen, zekerheden en status voor een zwerversbestaan. Deze 'winnaars uit de samenle ving' ervaren hoe het is elke dag te zoeken naar eten en een slaap plaats en beoordeeld te worden op een armoedig uiterlijk. Voordat hij alles van enige waarde, $1 DE ANDERE DEELNEMERS Laurens Simonse (31, rechts op de foto) is eige naar van een succesvolle mil joenenonderneming met 120 werknemers op de loonlijst. De vrijgezel ziet een week zonder telefoon, laptop en werk als een gro te uitdaging. Daklozen asso cieert hij met nutteloos. Kim Kotter (27, tweede van rechts) werd op 19-jari- ge leeftijd Miss Universe Ne derland. Is sinds kort eigena resse van Miss en Mister Ne derland. Deze normaal met luxe omringde vrouw (met smetvrees) denkt dat je in Nederland niet dakloos hoeft te worden. Jean-Jacques Francois de Beaucour (24, tweede van links) komt uit een welge steld gezin, is student psy chologie en runt een eigen bedrijf. Hij werd tweede bij de verkiezing Ondernemer van het Jaar. Hij ziet dakloos zijn als een keuze. Derde van links, met de ge le jas, staat Patrick Lusink. De vier deelnemers worden bijgestaan door Sander de Kramer (hoofdredacteur Daklozenkrant, helemaal links). Presentator van het programma is Ajouad El Mi- loudi (derde van rechts). foto Wim Kluvers van manchetknopen tot mobiel, inleverde voor het tv-programma, had ook Lusink allerlei vooroorde len over daklozen. „Ik dacht niet dat het nodig was in Nederland op straat te leven. Daar ben ik van te ruggekomen. Het kan iedereen overkomen. Al besefik dat bij mij de kans misschien wat kleiner is door mijn familievangnet." De dagen in het Amsterdamse dak- lozencircuit heeft een onuitwisba re indruk gemaakt op Lusink. „Ik was daarna een hele week van slag. De eerste avond thuis heb ik, met mijn kinderen erbij, aan de keukentafel zitten huilen. Ik heb me toch hoopjes ellende ontmoet, met ongelooflijke verhalen. Ik sloeg een arm om mensen heen die zeiden al twintig jaar niet te zijn aangeraakt. Ik heb geslapen tussen mannen die zich huilend heroïne toedienden om hun pro blemen even te vergeten." De veerkracht en solidariteit in de ze rauwe wereld raakte hem. Ge roerd vertelt hij over het gebaar van zijn buddy Willem. „Toen we in de Bijlmer in een garagebox moesten slapen, gaf hij me het eni ge plastic tasje dat hij bij zich had. Voor op de betonnen grond, tegen de kou. Ik heb er veel respect voor dat je onder die omstandigheden nog zo sociaal kunt zijn." De zakenman werd geweerd uit portieken, verjaagd uit hotellob by's en moest bedelen voor een warme hap. Er is maar weinig com passie voor deze groep, ondervond hij. „Ze worden op de bon geslin gerd als ze met hun ogen dicht op een bankje even genieten van een zonnetje, omdat ze zogenaamd sla pen." Maar er was ook hulp, opval lend vaak van allochtonen. „Bij een toko kreeg ik heerlijk eten, daar wil ik nog langs om de eigena ren te bedanken en af te rekenen." Lusink hoopt dat het tv-program- ma de kijker aanspoort daklozen anders te benaderen. „Koop dat krantje, geef een zak met oude kle ren en zeg in ieder geval eens ge dag tegen iemand die wat minder geluk in zijn leven heeft. Die verne dering van openlijk negeren was misschien nog wel het ergste." Het einde van de tv-opnamen be tekende geenszins een definitief af scheid voor Lusink van buddy Wil lem die hij in het nieuw heeft ge stoken. Een goede spijkerbroek, een warme trui en een paar slijt vaste schoenen. Ook nam hij zijn makker mee naar een voetbalwed strijd. Het aanbod om twee jaar zijn warme maaltijden bij een eet tentje voor daklozen te betalen, heeft de zwerver afgeslagen. Toch blijft het schrijnend. Lusink: „Vanavond wordt het weer koud. Ik lig straks lekker in een goed bed, tegen de warme billen van mijn vrouw. Dan vraag ik me toch af hoe hij de nacht doorbrengt." :3 Stinkend Rijk Dakloos, dinsdag 2 maart, Nederland 3, 20.30 uur BONANZA In de serie Heimwee TV worden tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto GPD m m oeveel d's zitten er II in Bonanza?", vroeg me, ergens I eind jaren tachtig, I iemand in de kroeg. Ik had al een aantal biertjes op en was niet zo heel helder meer, dus ik zei 'geen één'. Dat was uiteraard niet het juiste ant woord. „Honderdvijftig", klonk het triomfantelijk. En vervolgens begon de zichtbaar aangeschoten grapjas de titelmelodie te neuriën. „Dum-du-du-dum-du-du-dum- du-du-dum Bonanza, dum-du- du-dum-du-du-..." De stamgasten om hem heen lagen in een deuk. Ik ook. Blijkbaar snapte iedereen - jong en oud - de grap. De Ameri kaanse westernserie Bonanza uit de jaren zestig draaide om de lotge vallen van de familie Cartwright in het Wilde Westen van de Vere nigde Staten: pa'Ben (Lorne Greene), de zonen Adam (Pernell Roberts), Eric, beter bekend als Hoss (gespeeld door Dan Blocker) en Little Joe (een rol van Michael Kleine huis op de Prairie Landon). Voor de inwendige mens zorgde de Chinese kok Hop Sing, onna volgbaar neergezet door acteur Vic tor Sen Yung. Vrouwen waren er niet op de Ponderosa-ranch van de Cartwrights, althans niet lang. Pa Ben was wel diverse keren ge trouwd, maar zag zijn eega's keer op keer vroegtijdig overlijden. Ik keek naar de serie omdat ik dol was op de vuurgevechten met ban dieten en veedieven die het waag den de mannen van de Pondero- sa-ranch lastig te vallen. Daags na elke uitzending speelden we de avonturen van de stoere cowboys na op straat. Ik weet nog dat ik dan steeds Adam wilde zijn, want die zag er altijd zo stoer uit met zijn zwarte hoed. Toen acteur Per nell Roberts op 24 januari dit jaar overleed (hij was de laatste nog le vende Cartwright-acteur), moest ik weer denken aan die tijd. Bonanza liep in Amerika van 1959 tot 1973, verdeeld over in totaal veertien seizoenen. De KRO en de Vlaamse BRT zonden de reeks uit in Nederland en België en ook op het tweede Duitse net kwamen de Boiianza-broertjes regelmatig langs. In 1965 stapte Pernell Rob erts uit de serie, wat de kijkcijfers bepaald geen goed deed. Het plot seling overlijden van Dan 'Hoss' Blocker in 1972 betekende het defi nitieve einde. Een paar maanden later trok NBC de stekker uit Bo nanza. Maar jarenlang waren de herhalingen niet van de buis te slaan. Zo maakten'steeds weer nieuwe kijkers kennis met de fami lie Cartwright. Stefan Dölcken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97