u Nooit meer in de kou m 29 wonen Kinderziektes warmtepomp verleden tijd De taxiiskever heeft een van onze haagjes naast het pad naar de voordeur aangetast. Ik behandel mijn ficus goed, maar hij is niet erg dankbaar: hij laat elke dag veel blad vallen. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 27 februari 2010 llze Rike en haar gezin zijn bezig met het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de redenen om voor een warmtepomp te kiezen. vrije dagei ring storte itten de palen van ons nieu we huis eindelijk in de grond, begint het te vriezen. De bouw ligt alweer weken vrijwel stil. In een paar vorst- vrije dagen kon de aannemer de funde ring storten, maar verder metselen, is niet verantwoord. Het cement zou di rect afbrokkelen. Gelukkig hebben we volgend jaar geen last meer van de kou. De afgelopen week hebben we, op het laatste mo ment, de beslissing genomen ons huis te verwarmen met een warmtepomp. Een jaar of vijf geleden overwogen we dat ook al even, mede omdat we graag iets voor het milieu wilden doen. Indertijd was het echter een vrij nieuwe techniek, maar inmiddels zijn de kinder ziektes uit het systeem gehaald. In Duitsland wordt het al jaren op grote schaal gebruikt. Met een gemiddelde aanschaf- prijs van zon 16.000 euro is een grond- warmtepomp niet bepaald goedkoop. Maar voor bestaande huizen, ouder dan 1 jaar, gaat daar gemiddeld liefst 5.000 eu ro milieusubsidie vanaf Helaas krijgen wij die subsidie niet, omdat het bij ons een nieuwbouwhuis betreft. Alsof exact hetzelfde systeem bij ons minder milieu vriendelijk is. Maar we hebben eens flink zitten reke nen en toen bleek dat de energiekosten met een warmtepomp zo veel lager zijn, dat we uiteindelijk aan alle kosten (aan schaf, renteverlies, energiekosten onder houd) ongeveer net zo veel kwijt zijn bij een warmtepomp met warmwaterboiler als bij een HR-ketel met eventueel een losse airconditioning. Dan ga je dus kijken naar het verschil in gebruik. Omdat mijn man en ik beide veel thuis werken, is het gunstig dat een warmtepomp zonder extra meerkosten voor een vrij constante temperatuur in huis zorgt. Een ander groot voordeel is voor ons de koelende werking van het systeem in de zomer. We hebben diverse 'gebruikers' gebeld om te vragen naar hun ervaringen. Men sen die al een paar jaar met een warmte pomp hun huis verwarmen, zijn vooral blij met die constante temperatuur: „Een airconditioning is echt niet nodig. Het was buiten ruim 30 graden en bin nen bleef het heerlijk koel." Dat was voor mij doorslaggevend. We hadden al eens aan een airco gedacht, maar ik vind de luchtstroom van die din gen vaak onaangenaam. Als het huis fris ser blijft door koele vloeren, vind ik dat veel prettiger. Toen ook nog bleek dat de techniek de afgelopen jaren zo vooruit is gegaan, dat de kinderziektes verleden tijd zijn, was de beslissing snel genomen. Dus zijn in de fundering alvast wat gaten geboord voor de leidingen van de grondwater- warmtepomp. Jammer alleen dat we er de bouwplaats niet alvast mee kunnen verwarmen. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Voor meer informatie: www.milieucentraal.nl/warmtepomp www.warmtepomp-info.nl Foto boven: De leidingen zijn door de fundering heen getrokken. In het mid den de aansluiting voor de meterkast. De omhoog stekende buizen zijn voor de riolering. Foto links: De fundering wordt gestort. Het beton wordt via een grote slang in de bekisting gepompt. foto's Norman Bax Warmtepomp Een warmtepomp werkt als een 'om gekeerde koelkast'. Het systeem ge bruikt de warmte uit grondwater om met een ingewikkeld systeem van ver dampen de warmte door vloer- of muurverwarming te sturen. De temperatuur in huis is dag en nacht vrijwel constant. De verwar ming een graad hoger of lager zet ten, heeft pas na een paar uur effect. Een voordeel is dat de pomp in de zomer de verwarming een 'airco' wordt. De temperatuur in huis blijft dan ook enkele graden lager dan de luchttemperatuur. Warmtepompen werken op elektrici teit of gas. De hoeveelheid benodig de energie is veel lager dan die van een gasgestookte HR-ketel. Een warmtepomp gaat tussen de 25 en 30 jaar mee, de gemiddelde le vensduur van een verwarmingsketel is tussen de 10 en 15 jaar. Mensen die in een bestaande woning een warmtepomp willen aanleggen, kunnen daarvoor subsidie krijgen. door Jan van Muliem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 De familie Muller heeft in haar voor tuin twee haagjes van taxus staan. 'Aan een zijde van het pad groeien de haagjes uitstekend, maar aan de andere zijde worden de wortels aan getast door de taxuskever. We heb ben deze planten al eens vervangen en nieuwe grond aangebracht. Ook hebben we biologische bestrijding met aaltjes geprobeerd, zonder re sultaat. Weet u een oplossing?' „Er zijn voor de particulier geen be strijdingsmiddelen tegen de taxuske ver verkrijgbaar", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Biologische be strijding door aaltjes werkt alleen bij een hoge bodemtemperatuur, in juli en augustus. Soms wordt de ke ver bestreden door een plant neer te leggen. De kevers kruipen er dan 's nachts onder en kunnen iedere ochtend worden verzameld. Krielkip pen zijn ook effectief, maar niet al tijd praktisch. Toch twijfel ik of de taxuskever daadwerkelijk de oor zaak is. Het is vreemd dat de ene haag is aangetast en de andere niet. Vraag eens een second opinion." Soms kun je nog zo goed voor je planten zorgen, maar laten ze het toch afweten. Waarom? Je hebt geen idee. Dan stuur je een mailtje naar deze rubriek, net als lezer J. Franse heeft gedaan. Hij heeft een Ficus benjamin, maar die doet het niet goed. 'De plant laat elke dag veel blad vallen. Hij staat gewoon in de kamer, waar het 21 graden is, en krijgt normaal water. Ook sproei ik hem elke dag tweemaal. Hij staat ook niet in de zon. Maar helaas, erg dankbaar voor deze goede behande ling is hij niet. Wat zou ik nog meer kunnen doen?' „Waarschijnlijk krijgt de plant van de familie Franse te veel water", stelt Romke van de Kaa. „In de zo mer om de drie a vier dagen en in de winter om de tien dagen is ge noeg. De potkluit mag nooit kledder nat zijn en water mag nooit in het schoteltje of de overpot blijven staan. Ook tocht wil nog weieens tot bladval leiden, net als tempera tuurverschillen. Maar te veel water lijkt het meest waarschijnlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85