Stoere, slimme tafels Van tegels ipijt: kan tot ta alles van wieg tot wieg binnen buiten zaterdag 27 februari 2010 Foto boven: Roderick Fry, met op de voorgrond de Pi Table. Foto onder: De Pi Table is heel eenvoudig in elkaar te zetten. Foto links: De Table Universelle van Philippe Nigro. foto's PR door Renske Schriemer Ze moeten ongeveer ge lijktijdig met dezelfde vragen hebben rondge lopen. Misschien zelfs wel in dezelfde Parijse straten? Regende het, moesten ze daarom schuilen in het eerste het beste café en zaten ze daar aan een wie belige tafel? Hoe het ook zij: de Franse ontwerper Philippe Nigro en zijn Nieuw-Zeeland- se collega Roderick Fry, ook in Parijs woonachtig, waag den zich beiden aan niet het meest popu laire ontwerpstuk: de eettafel. Oké, aan een salonta fel of een eigenwijze bijzetter, is nog eer aan te behalen. Maar de eettafel, niet meer dan een blad en poten, nodigt niet direct uit er je designdrift op te botvieren. Mis, stellen de twee ontwerpers. Juist wel. Want het concept 'tafel' is star en strak. En wiebelig. De mees te eettafels kun je demonteren en plat verpakken voor transport. Maar het nadeel daarvan is dat de constructie om de poten aan het blad te bevestigen, nooit helemaal waterdicht is. Duw maar eens op het blad van een tafel: grote kans dat die toch een beetje meegeeft. Kun je een écht nieuwe tafel ont werpen? Of, om met Roderick Fry te spreken: 'Waarom zou je een ta fel ontwerpen? Is het mogelijk een tafelconcept neer te zetten dat echt beantwoordt aan onze behoef ten van de 21e eeuw?' Ja, dus. Misschien kregen ze ergens het af gelopen jaar, aan dat wiebelige ta feltje in de Marais of aan de Seine, dat eureka-mo- ment. Zowel Fry als Nigro bracht eind januari een vernieu wende tafel naar de meubelbeurs Maison Objet in Parijs. Er zijn nogal wat overeenkomsten. Beide ontwerpers maakten een tafel met een los blad dat je naar wens kunt vervangen voor een ander blad. De tafels wiebelen bovendien niet. Beiden ontwierpen een stel poten uit één stuk, waarin het blad klemd zit Philippe Nigro, door naamgenoot Philippe Starck aangewezen als een van de tien talenten die het Franse ontwerplandschap op dit moment telt, maakte zijn tafel Table Universelle (TU) voor de Franse meubelfabrikant Ligne Ro- set. Het stalen onderstel in twee delen is smaller of breder af te stel len, afhankelijk van het gewenste blad. De bankschroefconstructie maakt het mogelijk dunnere en dikkere bladen te gebruiken om van het onderstel daadwerkelijk een tafel te maken. De TU voor ziet in de behoefte flexibel om te gaan met je interieur, stelt Nigro. En het past ook nog heel goed in de trend constructies in een ontwerp te laten zien en niet te verstoppen. Het resultaat is een stoere tafel, die variëren tot kunst verheft: rode stalen po ten met donker blad, licht blad met antracietgrijze poten. De TU past binnen de ontwerp- missie van Nigro, die vaak zoekt naar de relatie tussen design en de omgeving in de breedste zin van het woord. Dus ook het milieu. Net als Fry benadrukt Nigro dat het blad te recyclen is, om dat bijna doodgeslagen woord nog maar eens te gebruiken. Beiden promoten de mogelijkhe den van 'hun poten', ledereen heeft wel ergens een (mooie) oude deur staan, zo stellen ze allebei. Die kan nu, hup, in het onderstel en klaar is je eigen tafel. Maar net als Ligne Roset, het merk dat de TU in collectie heeft, levert ook Moaroom van de Pi Table van Ro derick Fry bijpassende tafelbladen. Roderick Fry is van oorsprong een een exemplaar dat je makkelijk opzet, van een nieuw blad kunt voorzien én dat gegarandeerd niet wiebelt. Valt er eer te behalen aan het ontwerpen van een eetkamertafel? Ja, stellen de in Parijs gevestigde ontwerpers Roderick Fry en Philippe Nigro. Onafhankelijk van elkaar komen ze dit voorjaar met Nieuw-Zeelandse ontwerper, net als alle ontwerpers van het in Pa rijs gevestigde Moaroom. Ze ont werpen 'dicht bij de natuur' en duurzaamheid is daarbij geen keu ze, maar een vanzelfsprekendheid. Waar Nigro kiest voor een opzich tige constructie, komt Fry met het minimalistische, bijna Japanse ant woord op de vraag: kan een de montabele tafel ook stoer en sta biel zijn? Voor de tweede keer is het ant woord 'ja'. Fry ontwierp ook twee stalen staanders, dit keer met een gleuf in de breedte waarin het ta felblad past. Wie vervolgens onder de tafel de poten naar buiten duwt, zet daarmee een ijzersterke constructie in elkaar. Voordeel van de Pi Table is dat maar drie onderdelen nodig zijn voor een tafel: twee keer een poot en dan het blad. Er komt geen (bank)schroef aan te pas. Klein na deel: het onderstel is niet in breed te instelbaar, waardoor je wel kunt variëren in de lengte van het blad, maar niet in de breedte. Maar de minimalistische schoonheid van de Pi maakt veel goed. I www.ligne-roset.com www.moaroom.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81