binnenland 17 Onderzoek naar misbruik door paters gekozen burgemeester SCHANDAAL Zeker vier geestelijken 'die iets met jongens hadden' Larf langpootmug vreet grasmat op Asielzoekers in de stad huisvesten Straatprostituee in Groningen vermist Stevige controle op omstreden moskee Kieskompas trekt 575.000 bezoekers Chauffeur lette niet op bij caravandrama ZEELAND GAAT EEN STRALENDE TOEKOMST TEGEMOET! zaterdag 27 februari 2010 de daarvan. Het Vondelpark is het bekendste park van Nederland en staat bij toeristen hoog in de top tien van Amsterdam, foto Lex van Lieshout/ANP de mensen. Toon durf en haal de gekozen burgemeester uit de koel kast!" Volgens Leers gaapt er een kloof tussen de verwachtingen en mogelijkheden van het ambt. De burgers willen een burgervader, een centrale figuur, die hun proble men begrijpt en liefst ook oplost. De burgemeester is immers het ge zicht van de stad. „Op straat word WACENINCEN Akkerbouwers, sportverenigingen en golfbanen zouden dit jaar wel eens extra getroffen kunnen wor den door problemen met de gras mat als gevolg van het grote aantal larven van langpootmuggen dat de winter heeft overleefd. Dat heeft De Natuurkalender gisteren ge meld. Deze emelten eten het gras bovengronds op, waardoor kale plekken kunnen ontstaan. AMSTERDAM Amsterdam wil maximaal tweedui zend asielzoekers een structurele opvangplek bieden. De asielzoe kers moeten een plekje krijgen in de stad, in woonblokken met een mooie stadse uitstraling. „We moe ten af van het beeld dat huisves ting voor asielzoekers aan de ran den van de stad hoort, in een soort prefab houten barakken", aldus wethouder Van Poelgeest. GRONINGEN De politie in Groningen onder zoekt de verdwijning van Marion Kusters, een verslaafde prostituee die sinds acht weken spoorloos is. De recherche houdt er rekening mee dat de vrouw slachtoffer is ge worden van een misdrijf. Kusters werd eind december voor het laatst gezien op de tippelzone. Kusters was een goede kennis van Jolanda Meijer, een vrouw die in 1998 verdween en van wie nooit meer wat is vernomen. je aangesproken op een probleem. Maar in het gemeentehuis blijkt dat er tal van wettelijke, ambtelijke of politieke bezwaren opgeworpen worden." Leers erkent dat hij vaak de gren zen opzocht en daarbij mensen op de tenen is gaan staan. „Mijn stijl van leidinggeven bergt risico's in zich." TILBURG Het gebruik van een gsm-jammer door de omstreden ultraconserva tieve imam Ahmad Salam is zeer intolerant en onaanvaardbaar, maar geen reden om de moskee te sluiten, aldus het college van burge meester en wethouders van Til burg. Wel wordt de moskee in de gaten gehouden, en 'als blijkt dat er een aanleiding is om de moskee te sluiten, zal dat ook gebeuren'. AMSTERDAM Sinds de start van de website Kies kompas, begin februari, hebben in totaal 575.000 mensen die bezocht. Op de site kunnen kiezers terecht die nog niet weten op wie zij woensdag moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen. In de afgelopen zeven dagen is de site be zocht door meer dan 200.000 men sen. Op dit moment bezoeken zo'n 2.000 mensen per uur de website. ARNHEM De 33-jarige Duitse vrachtwa genchauffeur die op 5 mei 2008 een auto met caravan plette tussen zijn en een andere vrachtwagen, heeft minuten niet zitten opletten. Daardoor heeft hij schuld aan het ongeluk op de A73 waarbij een echtpaar met twee kinderen om het leven kwamen. Dat acht de rechtbank in Arnhem bewezen. De man kreeg gisteren vier maanden voorwaardelijke cel straf. Kerkelijke instantie gevraagd om onderzoek naar beschuldi gingen over seksueel misbruik in jaren '60 en '70 door paters salesianen. Slachtoffer roept andere slachtoffers op 'naar buiten te komen'. 'S-HEERENBERG - Er komt een kerke lijk onderzoek naar seksueel mis bruik van kinderen door paters in een rooms-katholiek internaat in 's-Heerenberg. De aanleiding is de berichtgeving door het NRC Han delsblad en de Wereldomroep. De paters salesianen van Don Bos- co in het Don Rua Klooster - dat later landelijke bekendheid kreeg als creatief centrum Gouden Han den - zouden in de jaren zestig en zeventig kinderen hebben mis bruikt. Op het internaat woonden toen ongeveer honderd jongens tussen de twaalf en achttien jaar. „Wij vragen Hulp Recht om on derzoek", zegt pater Herman Spronck, de hoogste salesiaan in Nederland. Hulp Recht is een in 1995 opgerichte instelling van de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland, die hulp biedt aan slacht offers van seksueel misbruik door priesters en kerkelijk werkers. „Onderzocht moet worden of de berichtgeving in de media juist is", zegt Spronck. „Ook zal er gekeken worden of er iets gedaan kan wor den voor de eventuele slachtof fers." Hij noemt het ernstige beschuldi gingen. „Het is erg voor de men sen die het is overkomen en voor de eigen congregatie." Psycholoog Janne Geraets (57) uit Nijmegen is een van de slachtof fers. In 1964 volgde hij een oplei ding in het Don Rua Klooster, om dat hij missionaris wilde worden. Een van de paters, zegt hij, lokte hem met een smoes naar de zie kenboeg. Daar pakte hij Geraets' hand en duwde die in zijn broek. Later ging het misbruik verder. „Op zijn kamer pakte hij mij bo ven op zich en ging tegen me aan rijden. Dat gebeurde ook bij het al taar en in de sacristie." Volgens Geraets waren er zeker vier paters 'die iets met jongens hadden'. Ook Leonie Cramwinckel-Bloch (54) zegt aangerand te zijn door een pater uit het klooster. Die gaf Engels op de Doetinchemse school waarop zij in 1970 zat. „We gingen op een skireis. Ik werd ge dragen door deze leraar en een gymleraar, omdat ik mijn enkel banden had gescheurd. De leraar stak zijn hand achter in mijn on derbroek. Dat is twee, drie keer ge beurd. Ik denk niet dat die gymle raar er iets van heeft gemerkt." Leonie Cramwinckel-Bloch, nu psychotherapeute in Voorschoten, heeft er toen niets van gezegd. „Ik wilde die skireis niet in gevaar brengen." Later heeft ze het tegen haar ouders verteld. Janne Geraets heeft het zijn aan rander vergeven, zegt hij. Hij juicht een onderzoek toe. „Ik hoop dat meer mensen durven te erkennen dat ze misbruikt zijn. Ik weet, dat ik me niet schuldig hoef te voelen. Maar ik voelde me des tijds wel schuldig, omdat die pater me de absolutie gaf; hij vergaf mij dus." Het toenmalige hoofd van de Ne derlandse salesianen, Ad Luyn - nu bisschop van Rotterdam - wil de niet reageren. Delta wil in Zeeland een tweede kerncentrale bouwen, vijf keer zo groot als Borssele. Uw gemeente is eigenaar van Delta en bepaalt de toekomst van Zeeland: de nucleaire of de schoonste provincie van Nederland. Op 3 maart kunt u stemmen. Voor welke toekomst kiest u? www.greenpeace.nl/stralendzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7