Pallieter, de hoofdpersoon in het gelijknamige boek van de schrijver Felix Timmermans uit het Vlaamse Lier, is iemand die onbekommerd leeft. Net als Pallieter plukt Boris Peters de dag in Lier. reizenCDwegener.nl i) reizen 024-3650360 •"•I Zaterdag 27 februari 2010 Bootjes op de Binnennete, waarmee in de zomermaanden tochtjes kunnen worden gemaakt. foto's Boris Peters Liereke pleziereke, klinkt het al snel in Vlaanderen als het over Lier gaat. De benaming, ooit bedacht door de Lierse schrijver Felix Timmermans (1886-1947), dekt nog steeds de lading. Het vlak bij Antwerpen gelegen stadje is een bezoek meer dan waard. Dat Lier slechts 33.000 inwoners telt, heeft zijn voordelen zo wordt al snel duidelijk. Het is er gezellig druk zonder dat je over de toeris ten struikelt en alles is gemakkelijk te belopen. Een goed startpunt is de Grote Markt met prachtige gil- dehuizen. Mooier zelfs dan ze oor spronkelijk waren, zo legt stads- gids jeröme uit. „Na de Eerste We reldoorlog stond hier bijna geen huis meer overeind. Alles is op nieuw opgebouwd en vaak net wat mooier dan voorheen." Zowel het Vleeshuis, het gildehuis van de slagers, als het stadhuis aan de markt hebben in het verleden als lakenhal gefungeerd. „Lier, dat in 1212 stadsrechten, kreeg was vroe ger het centrum van de lakennij verheid in het toenmalige Hertog dom Brabant", legt Jerome uit. Het in 1367 als lakenhal gebouwde stadhuis werd twee jaar later uitge breid met een belfort. Zo'n toren was een uiting van de onafhanke lijkheid van het stadsbestuur, dat met de stadsrechten ook bepaalde privileges kreeg, zoals het recht een veemarkt te mogen houden. In het stadhuis (alleen met een gids te bezoeken), is het smeed ijzerenkunstwerk Gevecht van de Arend met de Draak van de in 1944 overleden Lierenaar Louis van Boeckel te bewonderen. De smeed kunsten van Van Boeckel zijn we reldvermaard. Onder meer de ba lustrades van het Witte Huis in Washington zijn van zijn hand. Evenals een kroon op het graf van tsaar Alexander II in Sint-Peters- burg en een trapleuning van het benedictijnenklooster op de Olijf berg in Jeruzalem. Kinderen vin- Oostende Antwerpen Gent Kortrijk JdSLi Bijp^^ BEL Cl FRANKRIJK den het waarschijnlijk veel interes santer te weten dat Piet Piraat (al thans de acteur die Piet Piraat speelt) deel uitmaakt van de Lierse gemeenteraad en regelmatig in het gemeentehuis vergadert. Vanaf de Grote Markt loop je in een paar minuten naar het Zim- merplein. Probeer er net voor het middaguur te zijn en spoed je naar de Zimmertoren. Klokslag 12.00 uflr verschijnen de jaartallen 1930 en 1830, het laatste jaartal is het jaar waarin België onafhanke lijk werd. Vervolgens komen de drie eerste Belgische koningen en de zes eerste Lierse burgemeesters sinds de onafhankelijkheid, tevoor schijn. De Zimmertoren dankt zijn naam aan de Lierse uurwerk maker en astronoom Louis Zim- mer, wiens Jubelklok naast het uur ook de tekens van de dieren riem, de dagen van de week en nog veel meer toont. Wie gefasci neerd raakt, moet zeker een be zoek brengen aan het binnenste van de toren en het paviljoen er naast, waarin de Wonderklok is ondergebracht. Op een van de vele wijzerplaten van deze klok be vindt zich de traagste wijzer ter wereld, die er 25.800 jaar over doet om een keer rond te draaien. Tijdens de warmere maanden kan een boottochtje over de Binnen nete worden gemaakt. Lier is ge bouwd op het punt waar de rivie ren de Nete en de Kleine Nete sa menkomen. Ooit visten de Ko ninklijke Moedige Bootvisssers hier op paling. In 1974 werd dat verboden. Sindsdien varen de vis sers alleen nog toeristen rond. Aan de andere kant van het water lonkt museum De Kleine Wereld met een prachtige collectie pop pen en poppenhuizen uit de perio de 1850-1930. Erg leuk zijn de win kels in miniatuur. Middenstanders kochten de miniaturen voor hun kinderen in de hoop dat het ertoe zou bijdragen dat de kinderen hun zaak later zouden overnemen. Hoewel de verleiding groot is op zoek te gaan naar een glas Caves, een donker biertje dat officieel al leen in Lier geschonken mag wor den (maar stiekem ook elders ver krijgbaar is), gaat het eerst nog richting begijnhof „Bijzonder aan dit dertiendee eeuwse begijnhof, dat samen met het belfort op de Werelderfgoedlijst van UNESCO prijkt, is dat het een stratenbegijn- hof is. De 162 huisjes in het begijn hof liggen langs 11 smalle straatjes en niet geconcentreerd rond een plein", vertelt leröme. Begijntjes le ven er niet meer. Het laatste be gijntje, zuster Agnes, overleed in 1994. Net buiten het hofje is een taverne naar haar vernoemd. De indrukwekkende Sint-Gumma- ruskerk, vernoemd naar de heilige die in Lier een boom die hij eerder zelf omhakte, weer succesvol aan- eensmeedde met zijn riem, moet wachten tot een andere keer. Nu is het tijd voor het Liers vlaaike en een biertje bij zuster Agnes. Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl Een van de culinaire specialiteiten is het Lierse vlaaike. De Jubelklok op de Zimmertoren toont veel meer dan alleen de tijd. Een straatje in het begijnhof. M Lier ligt circa 20 kilometer ten zuidoosten van Antwerpen. De beroemdste Lierenaar is ongetwijfeld Felix Timmer mans. Met zijn boek Pallieter schreef hij een lofzang op de natuur en de levensvreugde. De roman verscheen in ruim veertig landen en werd in 1976 verfilmd. Lier is makkelijk bereikbaar per auto. Neem de E19 rich ting Antwerpen, daarna afrit 8 Duffel-Lier-Duffel en vervol gens de N14 naar Lier. Met de trein vanaf Antwerpen-Cen- traal ben je in ongeveer een kwartiertje in Lier. Kijk voor meer informatie op www.toerismelier.be róflftïïifÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73