Op de fiets reizen *D Bermtoerist U Tilt de gast eenblikje of flesje op, dan meldt de mat dit aan de computer Fietsen langs rivieren als Rijn, Moezel en Donau is populair. Maar wat in Europa kan, is ook prima te doen in Zuidoost-Azië. Bert Sitters nam zijn tweewieler mee naar Thailand voor een tocht langs de Mekong. Zaterdag 27 februari 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 Laten we het eens over geld hebben. Geld op reis. Op een vliegveld bijvoorbeeld. Hier vindt men de ex perts op het gebied van geautoriseerde oplichting. De reiziger is, al wachtend op zijn vlucht, kwetsbaar. Hij heeft dorst en misschien ook wel honger en wil daar iets aan doen. Maar hij zit vast in de vertrekhal. De versnaperingen moeten daarom worden gekocht bij gelegenheden die on derlinge prijsafspraken hebben gemaakt. In het echte leven mag dat niet, maar de kartelvorming op bijvoorbeeld Schip hol is volledig geautoriseerd. Met als gevolg dat je je blauw betaalt aan een kopje koffie met een boterham. Ik ken de prijzen niet precies uit mijn hoofd, maar twee sneetjes bruin met ei en een blaadje sla komt al gauw op 5 euro. Dat zijn 11 oude guldens! Voor een boterham! Ik kan me er elke reis weer, volkomen zinloos, over opwinden. Wat een op lichterij. Geld, het is altijd een gevecht met mezelf. Misschien komt dat door de opvoeding. Zeeuwen zouden zuinig zijn, maar wij Groningers kunnen er ook wat van. Het is met de paple pel ingegoten. Op vakantie richting Zuid-Europa meden wij de Raststatten en Routiers. Flamboyant stond niet in ons woordenboek. Was er honger, dan stopten we gewoon in de berm. Gasbrander aan, blikje hutspot in de pan en smullen maar, op een klapstoeltje achter de vangrail. Heer lijke herinneringen, maar het tekent je wel. Ons hotel in New York heeft een valet parking service. Te gen betaling van 50 dollar(ü!) zet een medewerker de huur auto op een geheime plek weg, om hem de volgende dag op verzoek weer terug te brengen. Dat kan ik beter, denk ik. En ja hoor, daar is een goedkopere parkeergarage op 4 blok ken loopafstand. Hier kost het per nacht maar 40 dollar. Tientje verdiend. Helaas heb ik over het hoofd gezien dat je dan vóór 7 uur de tent weer uit moet zijn, anders begint het rekenen opnieuw. Daar kom je de volgende dag pas achter wanneer je, kletsnat geregend, de auto ophaalt. Nee, het valt voor de zuinigerd niet mee. De minibar staat zoals gewoonlijk vol peperdure consumpties. Ik sta er elke keer weer versteld van hoe het mogelijk is dat voor een flesje bier 10 dollar gerekend wordt terwijl je het om de hoek in de su per kunt kopen voor 1 dollar. Of een flesje water, 8 dollar. Een zakje chips, 9 dollar. Ik doe er niet aan mee. Ook deze keer haal ik de hele koelkast leeg om er de zelf aangeschafte, veel goedkopere produc ten voor in de plaats te zetten. Bij vertrek zal ik het ding uiteraard weer in nieuwstaat opleveren, voorzien van de oorspronkelijke inhoud. De minibar in kwestie is een opvallende. Er liggen twee hin derlijke rubberen matjes in met daarop de contouren van de flesjes die er eerst stonden. Het valt niet mee om mijn ei gen aanschaf er precies op te plaatsen, maar de matjes kun nen er niet uit, dus we improviseren. De dagen gaan voor bij, flesjes gaan in en uit. Wanneer het vertrek aanstaande is, haal ik de originele inhoud van de minibar uit de la van een kledingkast. Het is nog even puzzelen om de zaak weer goed op z'n plaats te krijgen, maar uiteindelijk staat het zo als bij aankomst. Bij de check-out kan ik dan ook met een gerust hart mel den dat geen van de peperdure items door mij is genuttigd. De kassier fronst de wenkbrauwen en overhandigt me de re kening. Daarop staat tot mijn grote schrik een niet mis te verstane post minibar. Er zou door mij voor niet minder dan 1.312 dollar zijn gebruikt. „Mag het van uw credit card, meneer?" Ik protesteer, maar de kassier houdt vol. De moderne mini bar werkt immers feilloos. Alle 'items' staan op een rubber- mat. Daarin zitten sensoren die voelen of er nog iets is. Tilt de gast een flesje, blikje of stukje chocolade te lang op, dan meldt de mat dit aan een centrale computer. Verkocht! Het item wordt automatisch op de rekening gezet. Ik begrijp nu hoe de mijne zo heeft kunnen oplopen. Het valt me nog mee dat de computer niet is doorgebrand door mijn gegoo chel met de inhoud van de koelkast. Big Brother heeft me betrapt. Beschaamd leg ik een en ander uit Even later zal housekeeping mijn lezing bevestigen. Hoofdschuddend kijkt men mij na. De knieperd. Ze hebben gelijk. Overal op de wereld nog altijd met een blikje hutspot in de berm. Zui nigheid met vlijt. Het is niet anders. De Hindoestaanse god Ganesh, god van kennis en wijsheid, wordt ook in Thailand volop aanbeden. foto's Bert Sitters Een bontgekleurde tempel tegen de bergen markeert de plaats waar de rivier de Mekong de grens vormt tussen Thailand en Laos. We fietsen langs de rivier tussen Chiang Khan en Nong Khai, het mooiste stuk van de rou te langs de brede waterstroom. Al eerder op de lange weg naar zee vormt de Mekong de grensrivier tussen beide landen. Maar bij de Gouden Driehoek (waar Thailand grenst aan Laos en Birma) verlaat het water al snel weer het Land van de Glimlach. Frankrijk, dat eind negentiende eeuw Laos bezet te, had aanvankelijk met Thailand afspraken gemaakt over de Me kong als grens tussen beide lan den. Maar de Fransen wilden medr en eigenden zich ook een ge bied ten westen van de rivier toe. Langs de Thaise oever loopt een keurige weg, maar de belangrijkste verbinding tussen de Laotiaanse plaatsen is de Mekong zelf. Lange platte motorboten scheuren met veel lawaai tussen de rotsblokken en de stroomversnellingen. Bij een van de vele bochten ligt het stadje Chiang Khan. Het was een beetje ingeslapen, maar dat gaf het juist zijn charmes. Chiang Khan is echter aan het veranderen. Nog steeds staan langs de oude dorpsstraat voornamelijk teakhou ten huizen. Maar langs de Mekong is een wandelpromenade aange legd met hippe koffietentjes en sfeervolle barretjes. In de avond uren klinkt hier 'gouwe ouwe' muziek. Trendy Bangkok heeft het stadje inmiddels ontdekt. En het zal niet lang duren voordat de wes terse toeristen volgen. Op het balkon van mijn guest house, met uitzicht op de brede stroom, geniet ik rustig na van mijn fietsdag. De duisternis valt hier snel in. De zon zakt als een ro de bal naar beneden en zorgt voor mooie effecten op de Mekong. Ook het gebergte aan weerszijden van de rivier profiteert van de fraaie kleuren. „De zonsopgang is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68