ii spectrum 'Het gaat om massa. Op topdagen hebben we 4.000 gasten' 'Ze willen niet eens naar de piramides' Zaterdag 27 februari 2010 veertiger. Hij lacht. „Bij ons kost een glas whisky zeker 8 euro. Als we nu iedere dag tien glazen drinken, halen we die vakantie er makkelijk uit!" Zijn jongere broer Sergej is 38 en werkt als buschauffeur. „Ik hoef het je niet uit te leg gen, maar in Tomsk is het nu -30. Volgens de weersverwachting zou het nog kouder worden. Hier is het prachtig, je kunt de he le dag drinken, lekker in de zon liggen en af en toe een beetje pootjebaden. Wat wil een mens nog meer!" Een ober brengt twee plastic glazen whis ky-cola met een rietje. „Je kunt ons maar beter een fles geven!", grapt de oudste van de twee broers. De ober wijst verveeld op een bordje boven de bar. 'Wij schenken per glas, niet per fles', staat er in het Rus sisch. De luchthaven van Hurghada krijgt jaar lijks zo'n zeven miljoen passagiers te ver- werken. Betrouwbare cijfers ontbreken, maar volgens de meeste verkopers, hande laren, hoteliers en taxichauffeurs in de Egyptische stad aan de kust, is maar liefst tussen de 80 en 90 procent van de vakan tiegangers 'Russisch'. Er is sprake van een soort wederzijds racis me. De Russische toeristen halen hun neus op voor het Egyptische personeel, de meeste Egyptenaren kunnen op hun beurt de onbeschofte en vaak bezopen vakantie gangers niet luchten of zien. „Het zijn geen echte mannen", zegt Mohammed, een 31-jarige barman uit Cairo. „Ik heb geen respect voor ze. Ze spreken geen woord Engels, laten hun vrouwen naakt rondlopen en zijn de hele tijd dronken. Soms vraag ik me af of ze wel weten dat ze in Egypte zijn. Ze willen niet eens naar de piramides!" Twee Turkse fotografen die verderop een kop koffie drinken, hebben het prima naar hun zin. „We maken foto's voor de folders die overal in Rusland liggen. Daar krijgen we een beetje geld voor. Verder gaan we vaak met die prachtige Russische blondi nes naar bed. Ze poseren naakt zonder dat je het vraagt. Het is niet te geloven." Wie het resort wil verlaten, moet 24 uur van tevoren een busje reserveren. Het wordt toeristen streng afgeraden het hotel terrein op eigen gelegenheid te verlaten. „Weet u zeker dat u zomaar de stad in gaat", vraagt een Russische receptioniste. „Niet om het een of ander, maar u weet toch dat het allemaal moslims zijn, daar in die stad?" Dagelijks organiseert het hotel allerlei acti viteiten, van snorkelen tot koraal zoeken. Tegen woekerprijzen worden theatervoor stellingen georganiseerd, waarbij de koks en kelners opdraven als farao's en konin gen. Antonina Koeznetsova, een jonge vrouw uit Moskou, werkt sinds vorige zomer voor het Desert Rose-resort. „Naast de ve le Russen komt hier nog een handjevol Arabieren vakantie vieren. En natuurlijk Chinezen. Maar die blijven altijd maar een paar dagen. De Russen blijven gerust twee weken." Alle toeristen komen via Russische tour operators naar Hurghada. Koeznetsova legt uit hoe het resort ondanks de 'all inclu- sive'-formule toch geld blijft verdienen. „Het gaat in de eerste plaats om massa. Op topdagen hebben we 4.000 gasten. Zelfs al maak je dan per gast maar een beetje winst, het totaal is nog altijd indrukwek kend." Bovendien wordt goed verdiend aan de du re telefoongesprekken en aan de zeer on gunstige wisselkoersen: tot 30 procent la ger dan bij een bank in de stad. Vijf minu ten met Nederland bellen, kost ruim 13 eu ro, draadloos internet is beschikbaar voor 9 euro per uur. Wie vergeet een handdoek terug te brengen naar een 'handdoeken- punt', krijgt een boete van ruim 22 euro. En de alcoholische drankjes die het hotel gratis weggeeft, zijn lokaal gestookt. „Dat weet bijna niemand", zegt Koeznetsova. Wat je wel snel doorhebt, is dat het hier niet om een vijfsterrenresort gaat, zoals of ficieel wordt gemeld, maar om een hotel dat hooguit twee of drie sterren verdient. Koeznetsova moet tijdens haar werk voor al 'brandjes blussen'. „Omdat ze 400 euro hebben neergelegd voor een vakantie, den ken ze dat alles maar kan. Ik moet alles in het Russisch vertalen en wordt geacht al hun problemen op te oplossèn. Soms wor den mensen een gevaar voor zichzelf, wan neer ze heel erg dronken zijn en gaan zwemmen. Ze kunnen dan zomaar ver drinken in het zwembad. Daar moet je op letten." Het Desert Rose-resort is in alles vergelijk baar met de meeste andere hotels in Hur ghada. In 2001 werd het opgetrokken als exclusief hotel voor westerse, voorname lijk Duitse toeristen. „Toen kwamen al snel de Aziaten. En later de Russen", legt Koeznetsova uit: „Een paar jaar geleden zijn we op de 'all inclusive'-formule over gegaan. Zo blijft het hotel nog een jaar of tien bestaan. Daarna wordt iets nieuws ge bouwd." Dat laatste is overal in Hurghada te zien. Wat verder opvalt in het kustplaatsje, is dat alle reclameposters, billboard? en aan kondigingen in het Russisch zijn: 'Internet- club, met Russisch toetsenbord!', of'Inves teer in onroerend goed in Hurghada'. Voor de prijs van een treurige tweekamerflat in een Moskouse buitenwijk koop je in Egyp te een vrijstaande villa met een eigen stuk strand aan de Rode Zeekust. Alina Poergadonova (43) uit Moskou kocht hier vorig jaar een penthouse. „Ik lag in scheiding met mijn man, kreeg de helft van zijn geld en heb hier wat ge kocht." Ze importeert worsten en kaas uit Rusland om in Hurghada aan de Russische gemeenschap te verkopen. „Het is niet de leukste plek op aarde, maar je kunt hier wel een goed bestaan opbou wen. En het'is altijd mooi weer", lacht ze. „Ik mis die sneeuw, kou en ellende uit Rus land voor geen meter!" reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63