'Russenvakantie' in Hurghada spectrum 10 M atkotverbod 'Gegarandeerd Rusvrij' Zaterdag 27 februari 2010 STANDPLAATS door Ad Bloemendaal Over het politieke klimaat in Israël valt weinig positiefs te melden, maar het weer kan er mee door. Terwijl Nederland kleumt, belooft de februarimaand hier de warmste te worden sinds mensenheu genis, met al wekenlang temperaturen van ver in de 20 graden. In de weekeinden strijkt het halve land neer op de stranden van Tel Aviv. Nog zonder toezicht, want de reddingsbriga de functioneert alleen in het officiële bad seizoen, dat om onduidelijke redenen wordt bepaald door de Europese zomer. Het mooie weer heeft een voortijdig ein de gemaakt aan mijn wekelijkse strand wandeling. Vanaf nu is het harde zand langs de vloedlijn iedere zater dag het domein van de matkotspe- lers. Volgens onofficiële berekenin gen geven op iedere zomerse week- eindedag langs het strand van Tel Aviv zo'n 6.000 koppels zich over aan dit ellendige, en buiten Israël gelukkig vrijwel onbekende, tijd verdrijf. Er is weinig voor nodig. Twee bats van hout, als bij pingpong, maar dan dubbel zo groot, en een squash- balletje. De spelers staan tegenover elkaar, volgens de ongeschreven re gels op een afstand van 8 meter, maar dat varieert naar leeftijd, ge slacht en ervaring. Het gaat het erom el kaar zo snel en hard mogelijk de bal toe te spelen. Het opvallendste verschil met tennis is dan ook dat de beoefenaars het elkaar zo gemakkelijk mogelijk dienen te maken. Er zijn officiële wedstrijden, waarbij het team wint dat binnen een tijd van drie minuten de meeste 'hits' (eenmaal heen en weer) weet te slaan. Het nationale, en bij gebrek aan interna tionale competitie dus ook internationa le, record staat op 178. Matkot is hier de nationale 'sport' en tevens de enige waar in Israëliërs uitblinken. Nu u bekend bent met materiaal en spel regels, moet u me beloven het matkot- spel nooit te zullen spelen. Of in ieder ge val niet op drukke dagen langs de vloed lijn. Burgemeester en wethouders van Scheveningen en Katwijk: wees gewaar schuwd. Vaardig nu reeds een matkotver- bod uit, voor de gekte overslaat Wie denkt dat ik overdrijf, is hierbij vriendelijk uitgenodigd op een drukke zaterdag spitsroeden te lopen tussen de matkotspelers en -stuntelaars. Je bent nog niet geraakt door een vervaarlijk met zijn bat zwaaiende badgast, of je krijgt voor de zoveelste maal een keihard balletje tegen je hoofd. Spelers die achter gemiste ballen aanhollen, kruisen je pad of botsen tegen je op. En om de 20 meter kijk je in de dwingende ogen van een matkotter die eist dat je een afgezwaaid balletje opraapt en teruggooit. Laf als ik ben, doe ik dat nog ook. Aan de kust van het Heilige Land wordt matkot al heel lang beoefend. Er is een waarneming bekend uit 1932. Het was dus zo goed als onvermijdelijk dat een gek in zijn huis in Tel Aviv een matkot- museum zou inrichten. Je ziet daar on der meer het grootste matkotbatje ter wereld (schijnt gebruikt te zijn door Go liath), met een doorsnee van 2 meter en 30 centimeter. Nog eens wat anders dan 'de Nachtwacht'. Matkot vormt niet alleen een plaag voor wandelaars en joggers. Wie zich in het rulle zand neervlijt om een boek te le zen, wordt hoorndol van het staccato la waai van hard houten bats tegen hard rubberen balletjes. Pokkepokkepokke- pokkepok! Waar is de psycholoog die een dissertatie wil schrijven over het ver band tussen matkot en oorlog? Vanuit alle delen van de voormalige Sovjet-Unie vliegen ze het hele jaar af en aan, de spotgoedkope chartervluchten naar Egypte. De lokale bevolking heêft een hekel aan de onbeschofte en vaak bezopen vakantiegangers. De Russen kunnen op hun beurt de Arabieren niet luchten of zien. Op pad met een groep Russische toeristen. door Olaf Koens In de Sovjet-Unie waren rei zen naar het buitenland voor behouden aan een kleine groep geselecteerden. Nu men vrij mag reizen, gaan meer Russen het land uit. Turkije, China en Egypte zijn populaire bestemmingen. In Europa zijn Spanje, Italië en Duitsland in trek. Het Nederlandse reisbu reau Annasol kondigde in 2005 aan dat het vliegvakan ties naar de Turkse kust ver kocht die 'gegarandeerd Rus- vrij' zijn. Volgens medewer kers van het reisbureau heb ben Russen op vakantie een heel andere mentaliteit dan Nederlanders. 'Zij doen alsof het hotel van hen is en zijn vaak onvriendelijk tegen het personeel en andere gasten.' In Goa liet de voorzitter van de Bharatiya Janata Partij on langs weten dat 'Russische toeristen een kwaadaardig gezwel zijn voor het land'. De laatste jaren nam de komst van Russische toeris ten flink toe, terwijl ook de misdaadcijfers en de etni sche spanningen groeiden. In Oostenrijk stelde het toe ristenbureau van wintersport plaats Kitzbühl een quotum in voor Russische toeristen. Maximaal 10 procent van de hotelkamers zou nog maar naar Russen mogen. Het toe ristenbureau werd terugge floten door de Oostenrijkse minister van Economische Zaken. "W"" ekker, Rusinnen", mompelt I de boomlange Egyptische buschauffeur. Hij grijnst, doet zijn zonnebril op en JL-^I vraagt een collega om een sigaret. Achterin zijn bus ligt de Oekraïnse reisleidster Jelena nog te slapen. De chauf feur maakt haar wakker. „Nu al?", vraagt ze. „Ik hoop dat ze nog niet dronken zijn." Het hele jaar door vliegen honderden char ters af en aan naar Hurghada in Egypte. Vanuit steden als Zaporizja, Omsk, Kiev, Orenburg, Sotsji, Perm, Jakoetsk en vooral Moskou. Vertegenwoordigers van verschil lende reisorganisaties zwaaien met bordjes en doen hun uiterste best groepen toeris ten bij de juiste bus af te leveren. Russisch is de voertaal in Hurghada. Wanneer een dikke vrouw in een bontjas vraagt wan neer de bus nu eindelijk vertrekt, snauwt de buschauffeur haar toe: „Wanneer ik daar zin in heb." Het is de schrik van menig vakantieganger uit Europa: een buslading vol Russische toeristen. Toen de economie in de landen van de voormalige Sovjet-Unie aantrok, kon de middenklasse het zich plots veroor loven op vakantie te gaan naar oorden in Turkije, Cyprus of Egypte, die voorheen* voornamelijk het domein waren van wes terse vakantiegangers. Ze komen uit Oekraïne, Wit-Rusland, het verre Russische Oosten, de Baltische Sta ten of Centraal-Azië. Maar voor de buiten wereld zijn het allemaal Russen. In Zwit serland misdroegen Russische toeristen zich dusdanig, dat sommige hotels een 'Russenverbod' afkondigden en later adver teerden 'honderd procent Rusvrij' te zijn. Wanneer de bus vol is en de chauffeur de motor start, zucht Jelena diep. Ze staat op, loopt naar voren, pakt de microfoon en vraagt 'of we er allemaal zin in hebben'. Het blijft pijnlijk stil in de bus. „Goed", zegt Jelena. „Of jullie er zin in hebben of niet, we moeten eerst een paar afspraken maken. Jullie zitten allemaal in andere ho tels, maar de regels zijn voor iedereen het zelfde. Om te beginnen: naakt of topless zonnebaden is verboden, je mag geen ko raal mee naar huis nemen en probeer er niet in je eentje op uit te gaan. Als je echt zo nodig een waterpijp wilt kopen, hou er dan rekening mee dat je wel de waterpijp zelf en ook de tabak, maar niet de kooltjes het land uit mag nemen. Heeft iedereen dat begrepen?" Weer blijft het stil. „Ik vroeg of iedereen het begrepen had!", schreeuwt Jelena. Er klinkt gejuich. „Zie je wel", lacht de reis leidster. „Groep A moet over twee minu ten uitstappen." Bij binnenkomst in het hotel krijgt ieder een een fluorescerend armbandje om. „U mag het absoluut niet kwijtraken", drukt de receptionist me op het hart. In het Desert Rose-resort loopt alles vol gens een strak schema. Egyptische sjou wers dragen de bagage naar binnen en loodsen de groepen naar hun kamers. De hele dag door zijn er maaltijden in een enorme kantine. Zoals bij de meeste re sorts in Hurghada is het verblijf'all inclusi ve': de vlucht, het hotel, de maaltijden en zelfs de alcohol is bij de prijs inbegrepen. De prijzen variëren, maar een week in een 'vijfsterrenhotel' kost hier ongeveer 400 euro, soms minder. Twee mannen uit de Russische industriestad Tomsk wrijven de slaap uit hun ogen. „Mijn vrouw slaapt, dan kan ik tenminste ongehoord eens wat drinken met mijn broer hier", vertelt een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62