binnenland 15 'Energie? Daar gaat mijn vrouw over' Geen hosties in Sint-Jan De nieuwe is er! miljoen O Géén ongevraagde telefoontjes van telemarketeers, géén verkopers aan de deur De regels Verdachte diefstal urn aangehouden Commotie om dure secretaris Rokers doen sigaret weg om kosten Klimpartijen over hek Koninklijke Stallen Koop 'm nu voor urenlang leesplezier Met: zaterdag 27 februari 2010 mensen hebben zich al ingeschreven bij het bel-me-niet-register t L foto Stephanie Versteeg/GPD Bedrijven gaan vanwege het succes van het bel-me-niet- register steeds vaker over op 'ouderwetse' verkoop aan de deur. Eén probleem: het imago van de deur-tot-deur verkoper is nogal slecht. Twaalf jonge mannen en één vrouw zitten in een zaaltje in Weesp rond teamleider Anne Meint Bouma. Veel pantalons, lichtblau we Nuon-overhemden, dassen en fris geschoren gezichten; de verko pers zien er keurig uit. De dertien zijn ingedeeld in teams met namen als Street Hawks, Pitch Bulls en Team Airforce. Na de dagelijkse verkooptraining zul len ze 's middags in het land langs de deuren gaan, in de hoop zoveel mogelijk energiecontracten te ver kopen. Eerst de score van gisteren. Een voor een roepen de verkopers hoe veel deals ze hebben gesloten. Drie, vier, drie; de verkoper die zes keer succes had krijgt van zijn col lega's het meeste applaus. Toch is de druk om te presteren be perkt, zegt Bouma na afloop van de training. „Daarom bieden wij de verkopers een vast salaris, zodat ze geen gekke dingen gaan doen." Voor het feit dat verkopers aan de deur in het verleden wel eens te ver gingen zegt hij 'niet weg te lo pen'. Doordat opdrachtgever Nuon - al jaren actief met deur-tot-deurverkopen - duidelij ke gedragsregels heeft, is het aantal klachten volgens hem maandelijks nu op één hand te tellen. „Als mensen ons bellen ga ik altijd een kop koffie met de verkoper drinken. Soms krijgt hij dan een waarschuwing of moet hij met een bosje bloemen terug naar de klant. En als hij agressief overkomt of misleidt, vliegt hij eruit." Doordat meer dan vier miljoen mensen het bel-me-niet-register hebben getekend, is de telefoni sche verkoop zo goed als ingestort. Dat leidt tot hernieuwde populari teit van verkoop aan de deur. De Consument-enautoriteit en de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) kennen het fenomeen en houden een vinger aan de pols. Ze hebben een gezamenlijk meld punt ingesteld waar mensen met hun klachten over verkopers te rechtkunnen, en ze zijn een voor lichtingscampagne begonnen. „De energiebedrijven zijn zeker niet altijd verkeerd bezig", zegt woordvoerster Pauline Glas van de NMa. „Het is onze taak bij klach ten te onderzoeken. Over het alge meen respecteert de branche de re- gels-" Volgens de energiebedrijven zijn verkopers die verkeerde informatie geven of te agressief azen op de handtekening van een klant, meestal te enthousiaste beginners. Om het slechte imago van de ver kopers te verbeteren, is bedrijven Verkopers moeten meteen duide lijk maken dat ze iets willen verko pen. Zij mogen niets verkopen waarvan zij weten dat de klant het niet kan betalen. Zij mogen geen misleidende infor matie geven over het product of concurrenten. Klanten moeten een afschrift van de overeenkomst krijgen. Bron: Consuwijzer.nl DEN BOSCH - Plebaan Geertjan van Rossem zal morgen tijdens de mis in de Sint-Jan het uitdelen van de hosties overslaan om 'provocaties te voorkomen'. Dat zei hij gisteren na een gesprek dat bisschop Hurk- mans voerde met Henk Krol van de Gaykrant en Vera Bergkamp, vi- ce-voorzitter van COC Nederland. Het gesprek in het bisschoppelijk paleis in Den Bosch had plaats van wege de commotie over de Reusel- se pastoor Luc Buyens. Die weiger de de openlijk homoseksuele prins Gijs Vermeulen de hostie tij dens een caranavalsmis. Toen me destanders van Vermeulen later de kerk demonstratief bezochten, sloeg ook Buyens het uitdelen van de hostie al eens over. De bisschop erkende dat door de rel over de weigering van de hostie een open zenuw is geraakt. Hurkmans vertel de na afloop van het gesprek dat hij de pijn kan invoelen van men sen die het belangrijke sacrament niet kunnen ontvangen. Hij her haalde gisteren het standpunt van de rooms-katholieke kerk dat de communie niet bestemd is voor praktiserende homoseksuelen. Hij verzocht hen om niet ter commu nie te gaan. Krol zei, dat hij wel de mis in de kathedraal zal bijwonen, maar dat hij geen poging zal doen de hostie te ontvangen. „Ik wil niet provoceren." Van verschillende kanten zijn ho moseksuelen opgroepen om mor gen de eucharistieviering in de er veel aan gelegen om transparant om te gaan met klanten. Daarom zijn veel bedrijven bezig speciale handcomputers aan te schaffen, waarmee verkopers de hele dag ge volgd kunnen worden en nieuwe klanten altijd vanuit het kantoor gebeld worden, voordat een ver koop rond is. Energiebedrijf Oxxio gaat vanaf volgende week als eer ste met de nieuw ontwikkelde computers werken. „Aanbieders van energie, internet en telecom storten zich massaal op de deur-tot-deurverkoop", zegt Mark Hekkelman van softwarebe drijf ODS2, een van de producen ten van de computers. „We wor den op dit moment overstelpt door bedrijven die met onze soft ware willen werken. Met de com puters kunnen fraude en agressie ve verkoop worden voorkomen, daar hebben bedrijven belang bij." Verkoper Frank Bakker (23) van energiebedrijf Nuon moet het voorlopig zonder computerhulp doen. Na de ochtendtraining gaat hij in Mijdrecht langs de huizen. Veel deuren blijven dicht, maar volgens Bakker is dat overdag meestal zo: 's avonds zijn mensen vaker thuis en verkoop je meer. Zijn strategie: rustig blijven en zo lang de deur open is, altijd het ge sprek gaande houden. Een man opent de deur op een kier. „Energie? Daar gaat mijn vrouw over, ik ben alleen thuis. En ik ben aan het koken." Dat schrikt Bakker niet af: „Ah, wat bent u aan het maken? Ik kom wel even terug als uw vrouw thuis is." Een verkoper moet vooral vertrou wen winnen, vertelt Bakker. Ondanks het stroeve begin heeft Bakker aan het eind van de dag drie contracten gesloten. Als klan ten echt nee zeggen, wenst hij ze keurig een fijne dag en gaat verder. Sint-Jan bij te wonen. Hoewel er geen hosties tijdens de mis wor den uitgedeeld, zijn er wel vóór en na de dienst roze 'hosties' te krij gen. Embrace Pink, organisatie 'voor seksuele diversiteit' zal die uitdelen. Dat maakte directeur Gio vanni Nijenhuis van Embrace Pink gisteren bekend. Hij reageer de daarmee op de uitkomst van het gesprek tussen Hurkmans, Krol en Bergkamp. „Nu ook de bis schop weigert, zal de opkomst zon dag nóg massaler zijn. We gaan net zo lang door tot de situatie voor de katholieke kerk onhoud baar wordt", aldus Nijenhuis. Em brace Prink organiseerde onlangs ook het protest tegen de pastoor in Reusel, Luc Buyens. ROOSENDAAL Na een wilde achtervolging heeft de politie een 23-jarige man aange houden die verdacht wordt van be trokkenheid bij de diefstal van een zilveren doosje met de as van een overleden inwoner van Rucphen. De diefstal vond donderdagoch tend plaats. De man reed in de au to die bij de inbraak was buitge maakt, maar was voorzien van val se kentekenplaten. In de auto werd een deel van de buit aangetroffen. Het zilveren doosje, met de as lag er niet in. De autodief was onder invloed van alcohol en drugs. HEERLEN De raadsfractie van het CDA in Heerlen is verbijsterd over de ver goeding die de interim-gemeente secretaris krijgt. Volgens het CDA verdient hij bijna 2000 euro per dag. Het college van B en W zegt dat de interim 180 euro per uur kost, exclusief btw en onkostenver goeding van 100 euro per dag. Dat tarief is sinds 1 januari verlaagd naar 170 euro per uur. Volgens het college is dat marktconform. DEN HAAG Steeds meer mensen stoppen met roken omdat hun verslaving te duur wordt. In 2009 gaf bijna een kwart van de stoppers aan dat ze voor hun porte monnee hun gewoonte opgaven. Een jaar eerder was dat iets meer dan 14 procent. Mensen steken ook gemiddeld een sigaret minder (ruim veertien) per dag op. Dat blijkt uit onderzoek van TNS Nipo. DEN HAAG In de nacht van donderdag op vrij dag heeft de marechaussee drie mannen en een vrouw aangehou den die over een hek van de Ko ninklijke Stallen in Den Haag wa ren geklommen. De vier hebben een bekeuring gekregen. Eerst wer den twee Nederlandse mannen aangehouden. Een uur later pro beerden een Tsjechische man en vrouw over het hek te klimmen. Ui4f'VfMI tatBKtBKKHSOOSttniHlf Humor BN'ers y Levensverhalen y Columns y Mode y Beauty y Reportages y Recepten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5