virus 7 spectrum JL Zaterdag 27 februari 2010 Mijlpaal in de vliegcarrière van Dries van der Poest Clement: zijn bevrette- ring in Woensdrecht op 11 oktober 1968. Van der Poest Clement als persoonlijke piloot van prins Bernhard in Grosseto (Italië) in 1.993: „Als hij zijn pet op had, vloog hij zelf." reproducties Ronald den Dekker dat weieens door je hoofd, maar op het moment zelfben je gewoon puur met je werk bezig. Achteraf pas besef je in wat voor situatie je verkeerde." Die spanning in oorlogsgebied heeft hem nooit getrokken, het hoorde slechts bij zijn werk. Nee, het vliegen, daar ging en gaat het hem om. Tenminste, zolang hij maar een doel voor ogen had. „je gaat niet zo maar een uurtje vliegen. Althans, ik niet. Maar als je mij vraagt om een doosje luci fers naar Texel te brengen, dan ga ik. Vlie gen is een hardnekkig virus. Ik heb na mijn pensionering, negen jaar terug, een halfjaar niets gedaan. Man, wat heb ik toen veel last gehad van een stijve nek door het staren naar de lucht! Mijn vrouw hakte toen de knoop door. Ga alsjeblieft weer vliegen, zei ze." Sindsdien geeft Van der Poest Clement weer les. Zoals hij ook prins Bernhard af en toe les gaf. In het boek Bernhard50 jaar vlieger bedankt de prins hém daar persoon lijk voor: 'Met heel veel dank voor de bij lessen en hopelijk nog veel vluchten sa men. Bernhard'. Van der Poest Clement en Bernhard trokken er regelmatig samen in een helikopter of een Fokker F-27 op uit, net zoals de prins dat ook al met de va der van Dries deed. Dries werd een van de twee vaste vliegeniers van Bernhard. „Hij belde regelmatig met de mededeling dat we weer op stap zouden gaan. Op een dag hing hij aan de lijn, omdat hij het plan had opgevat naar Afrika te gaan. 'Maar een officiële aanleiding moet ik nog even zoeken, Dries', zei hij. Een paar we ken later belde hij weer. 'Ik heb iets gevon den. We gaan een ambassade openen in Oeganda.' En dan waren we weer drie we ken weg. Hij om apen te kijken en de be manning kreeg bijvoorbeeld een safari als vertier." Als Bernhard het regeringsvliegtuig niet tot zijn beschikking had, belde hij Dries. „Hij vloog vaak zelf, maar toch nam ik al tijd een tweede piloot mee. Als hij een pet op had, wist je: hij gaat het zelf doen. Maar als hij een glaasje op had, bleef zijn pet in de koffer en had je dus een tweede man nodig. Bernhard was een heel gewone, aar dige vent Hij kwam 's avonds ook regelma tig een biertje halen op mijn kamer." Ook met kroonprins Willem-Alexander zat Van der Poest Clement regelmatig in de cockpit. In een van zijn fotoalbums prijkt een plaatje met een onderschrift, dat doet vermoeden dat de troonopvolger een boezemvriend is. 'Bevrettering Alex', schrijft Dries onder de foto waarop Wil lem-Alexander zijn brevet krijgt overhan digd. „Hij was op stage bij Defensie. Bij de Luchtmacht haalde hij zijn brevet. Opa Bernhard reikte die aan hem uit. Dat was de enige keer na de Lockheed-affaire dat Bernhard nog een uniform mocht dragen. Willem-Alexander was nog iets informeler in de omgang dan zijn opa, ook hij gooide als het even kon het protocol aan de kant. De contacten zijn de laatste jaren verwa terd. Ik ben nog wel op zijn huwelijk ge weest, maar tijdens de plechtigheden zat ik achter een pilaar. Ik heb 's avonds op tv pas gezien wat er allemaal was gebeurd." Dries heeft zijn riem een tijdje geleden op 'uitbuikstand' gezet. Het hoeft allemaal niet meer, hij gaat alleen nog de lucht in omdat het zo leuk is. Drie keer per week is Dries van der Poest Clement op Vliegveld Midden-Zeeland te vinden om anderen te besmetten met zijn passie. Zijn twee zo nen hebben tot zijn spijt geen interesse in een leven in de lucht. Natuurlijk had hij ook graag net zo apetrots als zijn vader wil len zijn, al haalt hij ook uit het instrueren van cursisten voldoening. Hij vreest het moment niet dat hij een van de halfjaarlijk se keuringen niet meer zal doorstaan. Nee, Dries is dankbaar dat hij na vijftig jaar kan zeggen dat de tijd voorbij is gevlogen. En elke keer als hij weer naar Midden-Zee land rijdt, houdt hij bij het kerkhof in Nis- se, waar zijn vader ligt begraven, even in. Telkens weer, als een soort bedankje dat hij zijn virus heeft overgedragen aan zijn zoon. In gedachten klinkt dan steeds weer hetzelfde, vol trots geformuleerde zinne tje: 'Hé pa, ik ga weer lekker vliegen.' In actie (1969): „Ik heb nooit zelf soldaatje gespeeld." Dries van der Poest Clement (63) Dries van der Poest Clement (63) is geboren en getogen in Nisse. Na 32 jaar in tal van plaatsen (onder meer in Ca nada) te hebben gewoond, keerde hij in 1998 terug naar zijn geboortedorp. Daar woont hij in het voormalige gemeentehuis, van waaruit zijn opa als burgemeester het dorp bestuurde. In Nisse is een straat naar zijn opa ver noemd. Van der Poest Clement zweefde voor het eerst op 6 maart 1960 in een Goevier van de Walcherse Zweefvlieg- club. Op 10 oktober 1968 haalde hij zijn Groot Militair Vliegbrevet. De Zuid-Bevelander maakte 15.000 vlieguren, waarvan 7500 als instructeur. Hij is van plan zijn ervaringen, on der meer over zijn vluchten met de prinsen Bernhard en Willem-Alexander, vast te leggen in boekvorm. Van der Poest Clement viert zijn 50-jarig bestaan als vlie genier bescheiden, in familie kring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59