5 spectrum Tips van schrijvers over schrijven! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk gangetje Zaterdag 27 februari 2010 ranneer ik even tijd heb, haal ik op Zondag een lekkere Engelse zon dagskrant. De vrienden en kennis sen houden mij messcherp op de hoogte welke krant op dat ogenblik de beste en de hipste is, dat varieert nogal eens. Het ene mo ment is het The Sunday Times, dan moeten we allemaal de Observer lezen, om plotseling te ho ren dat The Independent toch een veel betere cultuurpagina, c.q. boekbesprekingen heeft. Ik was er een beetje uit. Per slot van rekening moet ik van mijzelf ieder weekend als een knaagdier alle vaderlandse dikke kranten door knagen, en wil je nog eens een eindje fietsen of wandelen of naar de bioscoop, dan is er met al dat kranten doorwerken weinig tijd voor andere vormen van recreatie! Maar nu ben ik weer hele maal op de hoogte welke krant op het ogenblik als het beste op cultureel gebied geldt: The Guar dian! En ja hoor, het is absoluut top wat deze krant ons voorschotelt Vorig weekend stond er een geweldig leuk stuk in: 'rules for writers', waarin een groot aantal bekende en beroemde schrij vers hun tips en aanbevelingen prijsgaven. Ik laat U graag meegenieten van een paar opmerke lijke tips voor schrijvers. En U weet, er zijn in ons land ruim één miljoen liefhebbers, mensen die puur voor hun plezier zich uitleven in het aan papier toevertrouwen van hun diepste en an dere gedachten, dus zo'n pagina met wijze en geestige aanbevelingen is nooit weg. Zo adviseert Elmore Leonard een roman nooit te beginnen met een passage over het weer, zo lang het niet een reactie van een personage uit het boek betreft Behalve dan wanneer je zo goed kan schrijven als Barry Lopez, die in staat is om ijs en sneeuw te beschrijven zoals in zijn boek 'Arctic Dreams', dan mag je net zoveel re portages over het weer schrijven als je wilt! Vol gens Elmore moet je ook zuinig zijn met het ge bruik van dialect, dat geeft zo'n rommelig beeld op de pagina vanwege de aanhalingstekens, die duidelijk moeten maken dat het hier om afwij kend taalgebruik gaat. Schrijfster Margaret Atwoord heeft ook een paar opmerkelijke tips. 'Bidden helpt. En je een voor stelling maken van je boek, hoe het er uit ziet wanneer het 'af is, helpt ook nog wel eens. En wissel het schrijven af met gymnastiek om je rug te ontspannen!' Roddy Doyle zegt: 'Zet alsjeblieft nooit een foto van je favoriete schrijver op je bureau, vooral niet wanneer het een heel beroemde schrijver is die zelfmoord heeft gepleegd! En geef het boek, dat je gaat schrijven, zo snel mogelijk een titel.' Hij vertelt dat Dickens zijn roman 'Bleak House' noemde, nog voor hij ook maar één letter van 'Bleak House' had geschreven. Schrijfster Esther Freud adviseert: 'Wacht vooral niet op inspiratie. Discipline is de sleutel!' Richard Ford merkt op dat je nooit tegelijkertijd moet drinken en schrijven! En dat je vooral ook nooit de kritieken moet lezen! EN zijn uitspraak doet me denken aan wat Kees van Kooten ooit over schrijven zei: 'Schrijven is blijven ZITTEN tot het er STAAT!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57