wel veilig te zijn 3 spectrum 4W- 'A! 'JlPii a iPtfcls r Zaterdag 27 februari 2010 WM ïymm Ma i'Rv-: C 't.'y 'J h i '.vmv v> V3F' *nj8 ?-'»<•> 7fe^gy//' 4''- V ".V.F -fa?.1 V Illustratie Femke Cerestein Het meisje is nu vijftien. Zo op het oog gaat het beter: ze heeft veel vrienden, ze zit op voetbal, dat vindt ze leuk; ze heeft sinds kort een baantje en ze zit op school. „Maar ze struggelt nog", zegt haar moeder. „Het blijft een kwetsbaar meisje, je kan haar nooit eens zomaar vastpakken en ze is snel agressief." Ze kwam in het pleeggezin in Westdorpe nadat haar broer daar ook al was geplaatst: bij haar eigen ouders wonen ging niet: die hadden problemen met drugs en haar vader was veroordeeld. In Westdorpe woon den meer kinderen: het gezin had naast de pleegkin deren nog vijf eigen kinderen, waarvan één zoon. De moeder van het meisje schrok toen het meisje op een dag thuiskwam en vertelde dat die zoon steeds tegen haar aan reed, en dat hij dat paardje rijden noemde. „Ze heeft dat aan haar voogd vertelt", ver telt de moeder. „En die deed dat af als een spelletje. Haar pleegmoeder geloofde haar niet." De moeder vertrouwde het niet. „Het was ook de manier waar op ze een kus gaf aan haar vader, dat hoorde niet bij een meisje van acht. Op dat moment heb ik een klacht ingediend." De moeder vindt dat ze nooit serieus is genomen. Het was het woord van een vrouw met drugsproble men tegen het woord van een vrouw die al jaren kin deren van een ander in huis opving. „Jeugdzorg is naar de school geweest, ze hebben met de pleegmoe der gepraat, met de zoon. En toen kreeg ik te horen dat ik van een mug een olifant maakte, dat ze enorm stonden te kijken van die klacht, omdat dit een gere nommeerd pleeggezin was. Ik hoor het ze nog zeg gen: een gerenommeerd pleeggezin. Ik gaf mijn doch ter stiekem papier en postzegels, want de pleeg ouders wilden altijd alle post lezen. 'Je gelooft nooit wat er hier met mij gebeurt', schreef ze." Toen het meisje oók brieven naar jeugdzorg stuurde, werd ze weggehaald bij het gezin. De andere meisjes bleven in het gezin wonen. „De zoon heeft daarna een vrij brief gekregen. Dat andere meisje is keer op keer ver kracht. Afschuwelijk gewoon." Het meisje kreeg het pas echt moeilijk toen ze naar de middelbare school ging, twee jaar nadat ze weer thuis woonde. „Ze had de gebeurtenissen uit haar hoofd verbannen, ze heeft het nooit meer verteld, omdat niemand haar wilde geloven. Tot ze ruzie kreeg met een meisje en ze zich agressief gedroeg. Ze kwam op het politiebureau terecht. Daar trof ze een hele goede agent. 'Vertel nou eens wat er echt aan de hand is', zei hij. 'Wat de reden is dat je zo boos bent'. En toen kon ze alles in één keer vertellen. Het duur de niet lang voordat hij was opgepakt. Hij bekende en de meisjes zijn weggehaald." „Tot vorige week heb ik nooit meer iets gehoord van jeugdzorg. Ze hebben me nu een gesprek aangebo den met de directeur. Ze moeten de verantwoorde lijkheid nemen, vind ik. Toen ik fouten maakte met mijn kinderen was ik toch ook verantwoordelijk? Dat heb ik toch ook moeten dragen? Dat kunnen zij nu toch ook doen? Ik wil dat jeugdzorg die meisjes helpt, die moeten overal zelf achteraan. Waarom moet het allemaal de doofpot in?" Kinderen plaatsen in pleeggezinnen waar spra ke is (geweest) van seksueel misbruik is tegen alle richtlijnen. „Gezinnen die zich aanmel den als pleegouder moeten een verklaring van geen bezwaar overleggen", zegt Brigitte Cleutjens van AZZ, de organisatie die in Zeeland pleegouders selec teert en pleegkinderen begeleidt. „Daarbij wordt ge keken of er geen aanklachten zijn geweest tegen ge zinsleden. Als de kinderbescherming die verklaring niet geeft, gaat het niet door." AZZ wil niet ingaan op de zaak Westdorpe. Volgens gedeputeerde George van Heukélom, verantwoorde lijk is voor jeugdzorg, wilde AZZ de kinderen weg hebben uit het gezin. „Maar daar is de rechter tussen gekomen. AZZ heeft wel besloten om - in het belang van de kinderen - het gezin te blijven begeleiden." Vorig jaar tikte de Inspectie voor de jeugdzorg AZZ nog op de vingers: de veiligheid van kinderen in pleeggezinnen was niet goed gegarandeerd. „Dat oor deel stond los van deze zaak", zegt Cleutjens. „Het had te maken dat we protocollen wel op papier had den staan, maar dat ze nog niet in de praktijk wer den gebracht. Deze zaak had niet voorkomen kun nen worden als we dat wel op orde hadden gehad." Bij AZZ komt jaarlijks 'een aantal' meldingen van seksueel misbruik binnen. „Die blijken meestal inge geven met een andere achtergrond. De zaak West dorpe is, denk ik - hoop ik, redelijk uniek. Inderdaad, het uitgangspunt is dat wij elke signaal serieus ne men. Dat signaal kan van een betrokkene zijn: van een kind, van biologische ouders. En dan moeten wij een afweging maken: is dit een echt signaal, of is dat signaal vanuit een andere insteek gegeven? Of het kind vervolgens blijft, is afhankelijk van de situatie. En dat is natuurlijk lastig: op welk moment grijp je in? Vaak is een kind al eerder uit een gezin gehaald, het is balanceren op een slap koord." In de zaak Westdorpe is - achteraf gezien - te lang ge balanceerd. De meisjes hebben herhaaldelijk laten weten dat de zoon hen misbruikte. „We hebben dat destijds ook onderzocht", zegt directeur Ferry van den Brüle van Jeugdzorg. „Maar we konden er toen geen vinger ach ter krijgen, er was geen aantoonbaar bewijs. Dit soort meldingen komt wel vaker voor, maar die zijn niet altijd waar. Het gebeurt met regelmaat dat het loos alarm is." „Waarom we dan niet meteen ingrijpen? Dat is het grote dilemma. Ook kinderen kunnen ten onrechte dit soort beschuldigingen doen. Toen later bleek dat die hier wel klopten, heeft dat bij ons enorme schrik teweeg gebracht. Helaas kunnen we niet voorkomen dat kinderen in onveilige situaties terecht komen, we zijn niet bij machte om de veiligheid voor hon derd procent te garanderen. We kunnen niet vieren twintig uur per dag op de stoep zitten. Er gaat wel eens iets mis." De pleegmoeder fieeft afgezien van de mogelijkheid om haar kant van het verhaal toe te lichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55