Een pleeggezin hoort spectrum 2 "V 3 Zaterdag 27 februari 2010 Het pleeggezin stond goed bekend, tot de zoon zich vergreep aan zijn pleegzusjes. De familie vangt nog steeds pleegkinderen op. De Tweede Kamer voert bin nenkort een debat over de vraag hoe dat kan. door Nadia Berkelder Op 6 augustus 2008 wordt een man uit Westdorpe door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld voor het jaren lang misbruiken van zijn vier pleegzus jes. De man is dan 23 jaar. Het mis bruik begon toen hij vijftien was. Zijn pleegzusjes waren in die tijd acht tot veertien jaar. Hij moet drie jaar de cel in en hij moet duizenden euro's schadever goeding betalen. Ruim drie maanden later zijn de ouders van de man bij het gerechtshof in Den Haag. Ze zijn daar omdat jeugdzorg een ander pleegkind bij hen weg wil ha len. De kinderrechter heeft daar toestemming voor gegeven, maar daar zijn de pleegouders het niet mee eens. Want - vinden ze - jeugdzorg heeft niet onder bouwd waarom het bij hun niet veilig is. De zoon woont immers niet meer thuis - omdat hij zijn straf uitzit. Het pleegkind, een negenjarig jongetje, is bo vendien gehecht aan het gezin, de familie bij wie hij al drie jaar woont. Het zou - zo is terug te lezen in het vonnis van het gerechtshof - volgens de ouders 'desastreus zijn voor zijn ontwikkeling als hij uit het pleeggezin wordt weggehaald', jeifgdzorg staat op dat moment recht tegenover de pleegouders. De organisatie vindt dat de veiligheid in het gezin niet meer te garanderen is. 'De pleeg ouders hebben in het verleden verscheidene signa len van de pleegdochters, waaruit bleek dat er sprake was van seksueel misbruik in het gezin, gemist. Bo vendien is er sprake van een zeer gesloten gezinssys teem en een bovenmatige loyaliteit van de gezinsle den aan het gezin'. Het negenjarige jongetje wil zelf graag bij het gezin blijven wonen. Dat heeft hij in een brief geschreven die zijn pleegbroer heeft meege nomen naar het gerechtshof Mede daarom beslissen de rechters dat een deskundige moet worden inge schakeld. Die deskundige moet bepalen of het in zijn belang is dat hij in het gezin blijft wonen. Die des kundige is pedagoge Tonny Weterings, verbonden aan de Universiteit van Leiden. Weterings is een grote autoriteit op het gebied van de pleegzorg. Ze is pleitbezorger van langduriger rela ties tussen pleegkind en pleegouder, omdat kinderen die dan we'er hier en dan weer daar wonen, zich niet kunnen hechten aan een volwassene. En juist die hechting is van groot belang voor de ontwikkeling van een kind. Weterings wordt vaker bij rechtszaken ingehuurd vanwege haar expertise. Op 15 juli vorig jaar zijn de pleegouders terug bij het gerechtshof Weterings heeft eind april haar rappor tage ingeleverd. „Het is belangrijk om onderscheid te maken tussen wat er in het verleden is gebeurd en de situatie van de pleegkinderen", zegt ze nu desge vraagd. „Voordat die jongetjes in dit gezin kwamen, gingen ze van het ene gezin naar het andere. Ze wa ren voor het eerst in hun ontwikkeling vooruit ge gaan. Ik vond dat we ze dat niet mochten ontnemen. Er is geen risico op misbruik, want de oudste zoon komt niet meer thuis. Daar zijn afspraken over ge maakt." Meer wil Weterings uit privacyoverwegin- gen niet vertellen. Jeugdzorg gaat om, zo blijkt uit de stukken. De orga nisatie is overtuigd dat het jongetje bij het gezin moet blijven wonen en herziet het eerdere stand - -XCu' t r'i AHi T'-;.-- t •- punt dat het niet veilig is in het gezin. De eigen be vindingen, die eerst nog zo prangend naar voren zijn gebracht, worden ingeslikt. En dan is ook de rechter overtuigd: als Weterings het veilig vindt, en als jeugd zorg het veilig vin'dt, dan zal het wel veilig zijn. Het jongetje mag in Westdorpe blijven. En daar kan jeugdzorg op dit moment, nu er tot in de Tweede Kamer kritiek is op dat besluit, niets meer aan veranderen. „We hebben te maken met de uitspraak van een rechter", zegt directeur van Bureau Jeugdzorg Zeeland Ferry van den Brüle nu, als hem wordt gevraagd waarom er nog pleegkinderen wo nen bij het gezin in Westdorpe. „We houden nadruk kelijk de vinger aan de pols, we hebben een hele dik ke vinger in de pap om de veiligheid te borgen. Het gaat nu om kinderen die daar al woonden, er wor den geen nieuwe kinderen meer geplaatst." Waarom jeugdzorg die ommezwaai maakte? „Dat heeft heel veel te maken met het rapport van Wete rings", zegt Van den Brüle. „Reken maar dat wij ons ook allerlei vragen hebben gesteld, wij doen niets an ders dan afwegingen maken. We hebben geprobeerd om alle belangen van alle partijen te wikken en te wegen. En dan weegt het belang van zo'n kind, om op te groeien bij mensen bij wie hij zich thuisvoelt, toch zwaarder. We hebben op basis van dat rapport een afweging gemaakt, een rapport dat is opgesteld door een wetenschapper met een grote naam. Zij heeft zich behoorlijk in de situatie verdiept." De Middelburgse psychologe Marrie van der Feen, die gespecialiseerd is in slachtoffers van seksueel mis bruik begrijpt dat oordeel niet. „Dat de zoon daar niet meer woont, doet niet ter zake. Het gaat om het feit dat het in dat gezin gebeurd is, hoe verdrietig en vervelend dat ook is. Het kan goed zijn dat de pleeg ouders niks in de gaten hadden, maar ik zou geen pleegkinderen meer bij hen laten wonen. Dit is geen veilige plek. Punt." In januari van dit jaar dient het hoger beroep in de strafzaak tegen de zoon, die nog steeds in Torentijd in Middelburg woont. Zijn moeder is in de rechts zaal om hem te steunen. Het gerechtshof in Den Haag haalt een jaar van zijn straf af het hof vindt dat niet bewezen kan worden dat één van de zusjes ver kracht is. De zoon wordt wel veroordeeld voor het herhaaldelijk verkrachten van een ander zusje en het aanranden van de drie andere meisjes. Hij komt in april Van dit jaar vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54