Rochette zet haar verdriet om in bronzen medaille I Q99 winterspelen 137 Slappe hap Yu-Na Kim best betaalde op Spelen Programma Canadese ijshockeysters prolongeren titel zaterdag 27 februari 2010 Olympisch kampioene Yu-Na Kim is de best betaalde vrouwelijke topsportster op de Winterspelenin eigen land is ze het sterrendom allang ontstegen. Ze is er een halfgodin. De Zuid-Koreaanse, net als haar 'zilveren' rivale Mao Asada uit Japan, vier jaar geleden nog te jong voor de Winterspelen in Turijn, kon in Vancouver de druk weerstaan. Beiden zijn nu negentien jaar. door Eric de Jager VANCOUVER - Een staande ovatie, al bij het inrijden. Een bulderend applaus dat door merg en been ging na afloop van de vrije kür. De hele wereld leefde gisternacht mee met Joannie Rochette, de kunst schaatsster wiens moeder vijf da gen geleden, vlak na haar aan komst in Vancouver, overleed. Ze won brons. „Mijn benen trilden, ik weet eigenlijk niet hoe ik het programma ben doorgekomen." Van de 14.000 toeschouwers in het Pacific Coloseum was er misschien een fi handvol die het droog hield. Rochette was de afgelopen dagen het symbool geworden van olympische onver zettelijkheid. IOC-voor- zitter Jacques Rogge was één van de velen die zijn steun betuig de. „Een medaille is geen troost voor wat ze doormaakt, maar ik heb respect voor wat ze doet en ik bewonder haar moed." Moeder Therese Rochette was naar Vancouver gekomen om dins dag en donderdag haar dochter aan te moedigen. Ze stierf afgelo pen weekeinde aan een hartaan val. Joannie besloot toch te schaat sen. Dinsdag sloot ze de korte kür :ou Vancouver 2010 af als derde. In de 'kiss and cry', waar de sporters na afloop wach ten op de jurypunten, riep ze haar moeder aan in het Frans: „Ma- man..." Gisteren verdedigde ze haar plaats met verve. Bij het inrijden vertrok Rochette geen spier. Toen ze voor de wedstrijd op het ijs kwam, sche merde er voor het eerst een lachje. Ze nam de maximaal toegestane tijd om haar openingspositie in te nemen. Daarna volgde een optre den met slechts twee kleine fout jes, goed voor de derde score van de dag en de bronzen plek in het eindklassement. Aan het applaus leek geen einde te komen, aan Rochettes dankbetui gingen evenmin. Dit keer geen tranen bij haar slotpose, zoals dinsdag, maar een ge zicht dat voortdurend twijfelde tussen ver driet en vreugde. Met het brons om haar nek brak ze alsnog. „Het kan goed uitpakken, omdat je in je 'comfort zone' rouwt, op een plek die je kent, terwijl je doet wat je kunt. Maar het kan ook he lemaal verkeerd gaan", zei oud-schaatser Dan Jansen deze week. De Amerikaan verscheen in 1988, op aanraden van zijn moe der, aan de start nadat zijn zus was overleden. Hij blokkeerde volledig. „Jongen wat heb ik je gevraagd", huilde moeder Gerry voor de tv. In Vancouver zag Joannie Rochet tes vader Normand dat het goed uitpakte. Hij hapte na afloop van de kür naar adem en stak zijn han den boven zijn hoofd om mee te doen in het klaterend applaus. Op het ijs lagen uit het publiek gewor pen knuffels, olympische mascot tes voor een olympisch drama. „Ik snap nog steeds niet dat ik niet in huilen uitbarstte voor de mu ziek begon" zei Rochette na de me daille-uitreiking.' „Mijn doel was om het podium te halen en dat bleef het, zelfs na wat er gebeurd is. Maar om eerlijk te zijn, dacht ik niet aan het resultaat toen ik het ijs opstapte. Ik dacht helemaal ner gens aan, omdat ik niet wist of ik het aankon. Maar ik weet zeker dat mijn moeder al die tijd bij me was en ik ben blij dat ik dit heb kun nen doen." De Zuid-Koreaanse Yu-Na Kim was, zoals verwacht, onbereikbaar voor de rest van het deelnemers veld. De negentienjarige wereld kampioene scoorde 150.06 punten, voor een totaal van 228.56 - een wereldrecord. Na haar was Mao Asada nummer twee, met 205.50 punten. De buitengewone show van Kim was blinkend goud waard. Haar de tranen werden even overschaduwd door de water landers van Joannie Rochette, die zwaarder wogen dan eremetaal. mmmmmmmmmmmmmmgmimmmmmmsm VANCOUVER - De Canadese ijshockeysters hebben don derdag voor eigen publiek, bijna 17.000 man sterk, hun olympische titel van Turijn met succes verdedigd. De fa voriet versloeg in Vancouver aartsrivaal Verenigde Sta ten in de finale met 2-0. De doelpunten werden al in de eerste periode gemaakt door Marie-Philip Poulin (num mer 29). Ze opende de score na een klein kwartier zui- UITSLAGEN CURLING Mannen. Halve finales: Canada - Zweden 6-3, Noorwegen - Zwitserland 7-5. Vrouwen. Halve finales: Zweden - China 9-4, Canada - Zwitserland 6-5. Strijd om het brons: China - Zwitserland 12-6. IJSHOCKEY Vrouwen. Finale: Canada - Verenigde Staten 2-0 (2-0 0-0 0-0). 14. Poulin 1-0, 17. Poulin 2-0. Strafminuten: Canada 12, VS 10. Om derde plaats: Finland - Zweden 3-2 n.v. (0-0 2-1 0-1). 25. Pelttari 1-0, 33. Rooth 1-1, 37. Karvinen 2-1, 46. Rundqvist 2-2, 63. Rantamaki 3-2. Strafminuten: Finland 14, Zwe den 12. Eindstand: 1Canada, 2. Verenigde Staten, 3. Finland, 4. Zweden, 5. Zwitserland, 6. Rusland, 7. China, 8. Slowakije. KUNSTRIJDEN Vrouwen: 1. Yu-Na Kim (ZKo) 228,56, 2. Asa da (Jap) 205,50, 3. Rochette (Can) 202,64, 4. Nagasu (VSt) 190,15, 5. Ando (Jap) 188,86, 6. Lepistö (Fin) 187,97, 7. Flatt (VSt) 182,49, 8. Suzuki (Jap) 181,44, 9. Leonova (Rus) 172,46, 10. Makarova (Rus) 171,91. FREESTYLE SKIËN Mannen. Aerials: 1. Grisjin (WRu) 248,41, 2. Peterson (VSt) 247,21, 3. Liu (Chn) 242,53, 4. De Zweedse curling-vrouwen. St. Onge (VSt) 239,93, 5. Nissen (Can) 239,31, 6. Jia (Chn) 237,57, 7. Qi (Chn) 234,85, 8. Omischl (Can) 233.66. NOORDSE COMBINATIE Mannen. Grote schans/10 km skilopen: 1. Demong (VSt) 25.32,9, 2. Spillane (VSt) 25.36,9, 3. Gruber (Oos) 25.43,7, 4. Manninen (Fin) 26.06,0, 5. Churavy (Tsj) 26.06,9, 6. Tan- de (Noo) 26.11,2, 7. Pittin (Ita) 26.13,6, 8. Ste- cher (Oos) 26.21,1, 9. Watabe (Jap) 26.21,7, Bieler (Oos) zt. ZATERDAG 18.00 - 21.00 uur: curling, mannen, om derde plaats. 19.00 - 23.45 uur: ski, mannen, slalom. 19.00 - 22.45 uur: snowboard, mannen, parallel reuzenslalom. 20.45 - 22.45 uur: ski, vrouwen, cross country, 30 kilometer. 21.30 - 23.25 uur: schaatsen, mannen en vrouwen, finales ploegachtervolging. 22.00 - 00.25 uur: bobslee, viermans bob. ZONDAG 00.00 - 03.00 uur: curling, mannen, fina le. 01.30 - 04.00 uur: kunstrijden, gala. 04.00 - 06.30 uur: ijshockey, mannen, om de derde plaats. 18.30 - 21.15 uur: ski, mannen, cross country, 50 kilometer. 21.15 - 23.45 uur: ijshockey, mannen, fi nale. MAANDAG 02.30 - 05.30 uur: sluitingsceremonie. door Barry van der Hooft vere speeltijd op aangeven van Jennifer Botterill. Nog geen drie minuten later had ze opnieuw succes. Ditmaal was de assist van Meghan Agosta, de Canadese top- scoorster. Met negen treffers in één toernooi vestigde ze tevens een olympisch record. Agosta werd dan ook uitgeroepen tot de meest waardevolle speelster (MVP). foto Gene J. Puskar/AP Nu het einde van de Win terspelen nadert, is het tijd voor een terugblik. Even over de schouder kijken naar twee weken waarin vooral flink is gefeest in het Hol land House. Of wij als kikkerland je nou iets presteren of niet; gezo- pe*n en gehost wordt er altijd. Maar hoe zat het eigenlijk met de sportieve prestaties van onze oran je brigade? Super, zal een dronken fan zeggen. Teleurstellend, zeg ik, als neutrale buitenstaander. Ja, we hadden tot gisteren zes me dailles binnengehaald. Maar die zijn niet toevallig alle zes in de Olympic Oval veroverd. Op de schaatsbaan dus, een terrein dat door veel landen niet eens serieus wordt genomen. Op sommige schaatsafstanden hebben we een vooraanstaande rol gespeeld. Maar in andere wintersporten was niet meer dan een rol in de marge weg gelegd. Stel dat een Nederlandse skiër zich bovenop de berg bij de start van de Super-G zou melden. Die zou toch meteen gearresteerd worden, omdat amateurs daar hele maal niet mogen komen. Ik hem me geërgerd aan Dolf van der Wal. Wie? Dolf van der Wal, die jongen die in de halfpipe op zijn snowboard mee mocht doen met de grote jongens. Alleen bakte hij er he-le-maal niets van. De re den? Dolf zat te klooien met zijn 1-pod en ging een paar keer op z'n bek. Amateurisme ten top. Wat wel weer bewonderswaardig was: Dolf durfde tenminste van start te gaan. Dat kunnen we van onze bobsleeërs niet zeggen. PffF, meneertje Van Calker durfde niet meer en zijn broer besloot toen ook maar dat hij de baan niet in wilde. Die twee hadden ze alle bei een oortje van de 1-pod van Dolf van der Wal in moeten doen, met de muziek van de film Cool Runnings op een oorverdovend vo lume. Als ze dan hun ogen dicht hadden gedaan en iemand ze even een duwtje had gegeven, was de af gang minder groot geweest dan nu. Jarenlang trainen, in 'De We reld Draait Door' komen vertellen dat je voor een medaille gaat en dan honderdduizenden geïnves teerde euro's verder met knikken de knietjes zeggen dat je niet meer durft. Wat een flapdrollen! In de nieuwste editie van Veronica Magazine staat een interview met Edwin van Calker. Nu ik het nog eens lees, na zijn onbegrijpelijke actie, maakt de hopelijk voormali ge bobsleeër zich nog belachelij ker. 'We zitten helemaal niet zo ver van de medailles af, orakelt Van Calker. 'De verschillen in de top zijn heel klein', la, als je naar beneden durft wel! Daarna zegt hij: 'Stel dat ik samen met mijn broer Arnold, die ook in de bob zit, een medaille win. Dat is vast niet vaak voorgekomen in de ge schiedenis van de Spelen: twee Ne derlandse broers een medaille'. Nee, inderdaad. En twee broers die het dun in de broek doen, hun ploegmaats en trouwe sponsor laten stikken, dat is ook nog niet vaak voorgeko men! Tsjonge, jonge, wat een af gang. Tegelijkertijd krijg ik nog meer waardering voor Gerard Kemkers. De coach is na zijn flater be schimpt en belachelijk gemaakt. Maar hij stapte gisteren wel weer gewoon het ijs op voor de ploegen- achtervolging, terwijl alle ogen op hem waren gericht. Dan heb je bal len. Die van de broers Van Calker hebben ze gisteren in een peperdu re en verlaten bobslee gevonden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39