Lindsey Vonn geen koningin maar slechts prinses 3 61 winterspelen Gouden plak Grisjin op aerials De Canadese Joannie Rochette wint luttele dagen na haar moeders dood een bronzen medaille bij het kunstrijden. zaterdag 27 februari 2010 door Cerrit Hendriksen Het goud van Yu-Na Kim was de eerste Zuid-Koreaanse medaille ooit buiten het shorttrack en langebaanschaatsen. foto Amy Sancetta/AP KUNSTRIJDEN cypress mountain - Freestyleskiër Alexej Grisjin heeft Wit-Rusland de eerste gouden medaille bezorgd op de Olympische Winterspelen. De luchtacrobaat won op de schan sen van Cypress Mountain het on derdeel aerials. De jury beloonde zijn twee drievoudige schroefsal- to's met in totaal van 248,41 pun ten. Daarmee bleef Grisjin de Ame rikaan Jeret Peterson (zilver) en de Chinees Liu Zhongqing (brons) voor. De dertigjarige Grisjin had in 2002 (Salt Lake City) al eens olympisch brons veroverd op dït spectaculai re onderdeel, daarna was hij nog maar sporadisch te zien op het ere podium van de grote toernooien. In Canada viel alles op zijn plaats, gestrekte salto's achterwaarts, draaien om de lengteas, ski's paral lel en een zelfverzekerde landing op het 'hellend vlak' met rulle sneeuw. Peterson, die de Spelen van Turijn voortijdig verliet na een knokpar tij in een dronken bui, deed am per voor de Wit-Rus onder. Hij kwam slechts 1,8 punten tekort voor een topklassering. Liu gaf als de beste van een hele reeks Chinese kanshebbers wat meer toe, bijna zes punten. De Ca nadees Kyle Nissen, de leider na de eerste poging, stelde bijna ne genduizend landgenoten rond de piste teleur. Zijn tweede, beslissende sprong was aanzienlijk minder, waardoor hij naar de vijfde plaats in de eind rangschikking duikelde. Alexej Grisjin beschreef na afloop wat er door zijn hoofd ging in de finale. „Ik stond daar boven en zei tegen mezelf: nu moet het gebeu ren." Zijn voorbereiding thuis kon niet beter. „Wit-Rusland is al een paar seizoenen sterk op de aerials. We springen veel en zijn erg acro batisch. Goede coaches, goede atle ten en een goede sfeer." Joannie Rochette bedankt het publiek voor de steun tijdens haar optreden. door Eric de Jager en Johan Stobbe vancouver - Met een lach op haar gezicht verliet Lindsey Vonn giste ren voor de laatste keer de skipiste van Whistier. Was het een gespeel de lach of was ze echt tevreden? Het missen van een poortje in de eerste run van de slalom beteken de het einde van de Olympische Spelen. Vonn won het goud op de afdaling en brons op de Super-G. Er was meer verwacht. De 25-jari- ge Amerikaanse zou behangen met goud de koningin van de Spe len worden, maar sloot af als prin ses. Met een blessure aan het scheen been arriveerde Vonn in Vancou ver. Toch werden in de Amerikaan se media de verwachtingen niet ge temperd. De term Vonncouver be heerste de sportbladen. Het goud op de afdaling, het allereerste num mer, wakkerde de verwachtingen alleen maar aan. „Het voelt alsof er een zware last van mijn schou ders is gevallen", zei ze na het eer ste onderdeel. „Vanaf nu kan ik zonder druk skiën." Tegelijkertijd wist de superster van het skiën dat het zere scheenbeen een probleem bleef Ze kon nauwelijks trainen en na de combinatie klaagde ze volop. „Het doet ontzettend veel pijn", zei ze. Tijdens haar gouden triomftocht op de afdaling zorgde de adrenali ne er nog voor dat de pijn ver dween, maar haar val op de slalom van de combinatie bewerkstelligde het tegenovergestelde effect. Het leed was nog niet geleden. Woensdag ging het mis op de reu zenslalom. Bij een val brak ze haar pink. „Het is frustrerend. Ik ben heel teleurgesteld in mezelf', zei ze. Het brons op de Super-G ver goedde nog wel iets, maar het was duidelijk dat ze meer van de Win terspelen had verwacht. „Een me daille is een medaille. Ik ben blij dat ik op het podium sta, ook al is het slechts voor brons." Op het laatste onderdeel ging het gistera vond dus weer mis. De geruchten over een complot tegen Vonn wak kerden meteen weer aan. De Ame rikanen verdenken de organisatie ervan een parkoers te hebben uit gezet om te voorkomen dat Vonn Whistier zou verlaten met een kof fer vol goud. De route voor de Su per-G was ontworpen door Jürgen Kriechbaum, coach van het Oos tenrijkse team. 'Vonn-proofwerd de berg in Whistier genoemd. De skister wilde er zelf niets over zeggen, maar haar echtgenoot Tho mas twijfelde niet. „Ik weet zeker dat die Oostenrijker heeft gezegd dat hij het parkoers tegen Lindsey had uitgezet. Een beetje raar, na tuurlijk. Hij heeft een aantal men sen verteld dat hij alle beelden heeft bestudeerd en dat daar uit kwam dat Lindsey het in Val-d'/sè- re het slechtste deed. Die afdaling heeft hij nagebouwd." Intriges zat dus. Ook binnen het Amerikaanse team. Met het uitblijven van suc ces kwam in de Verenigde Staten kritiek los over de populariteits- strijd tussen de skibabes Vonn en Julia Mancuso. Die zou zoveel aan dacht en energie kosten, dat de re sultaten van de hele Amerikaanse ploeg er onder zouden lijden. Mancuso stookte het vuurtje op in een interview met Sports Illustra ted. „Lindsey doet het niet goed en daarom is de hele stemming ne gatief als wij op een persconferen tie komen." Ondanks alles was er toch die glim lach bij Vonn na de mislukte sla lom. Hij was niet gespeeld. „Ik ben echt blij", zei ze. „Ik had het beter kunnen doen, maar ik heb mijn goud. Daar ging het om." Lindsey Vonn kijkt teleurgesteld nadat ze een poortje heeft gemist tijdens de slalom. foto Alessandro Trovati/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38