Driemaal is scheepsrecht voor Europa raakt macht kwijt op 341 winterspelen Drama Björndalen haalt elfde olympische medaille binnen Na teleurstellende optredens op de Winterspelen van 2002 en 2006 beleeft Nicolien Sauerbreij in Vancouver het gouden hoogtepunten uit haar carrière. door Mart Smeets Drama is een groot woord. Vijf letters, maar een eindeloos die pe betekenis. Er waren mensen die Sven Kramers foute wissel een drama noemden. Op de zelfde dag dat het gebeurde vond in Whistier een persconferentie plaats waarin de hele toestand rond de Nederlandse bobsleeploeg werd verteld. Dat was voor velen die erbij waren het echte Neder landse drama. In de New York Times, een vrij chique krant die met veel afstand de Spelen bekijkt, halen beide Ne derlandse verhalen op opvallende manier de pagina's. Nergens wordt het woord drama genoemd. Kra mers verhaal wordt als feit neerge zet, het verhaal van Van Calker gaat dieper en verder. Vele volgers van de internationale sport struikelen nu vooral over de bobslee-story. Kramers verhaal ebt in de internationale pers snel weg. Van Calkers verhaal blijft staan en geeft veel columnisten en sport- kenners reden om daar fors in te klimmen. Ik denk dat iedereen die sport volgt hem kan volgen: hij weet dat hij geen beheersing heeft over de machine in de hem onvriendelijk voorkomende baan en hij weet dat zijn geliefden en getrouwen thuis geen oog dicht doen. Hij is uiterst kwetsbaar en durft de levens van de mannen achter hem niet in de waagschaal te stellen. Als je ook maar een heel klein beetje gevoel hebt, begrijp je deze man. Aan de andere kant: als je ballen hebt, zoals vele boze bob sleevolgers het noemden, laat je je maten niet in de steek en stap je in dat ding. Het New York Times-artikel houdt Van Calkers beslissing in ere, noemt en passant ook het terug trekken van de Australiërs en geeft verder geen waardeoordeel. Is hij een slappe zak? Had hij nooit aan deze campagne mogen beginnen? Andere vraag: waar was, van de kant van NOCNSF of van de bobsleebond, een sportpsy- choloog die zijn werk tijdig en goed had kunnen doen. Dat is een vraag die mij bezig houdt. Waar was vakkundige hulp? Twee jaar geleden riep Bart Veldkamp in Peking dat de Nederlandse sport achterlijk achterloopt op dit ge bied. Hij had gelijk, maar in twee jaar is niets gebeurd, naar blijkt. Het is niet gezegd dat Van Calker dan WEL zou zijn gestart, maar er had dan wel aan gewerkt kunnen worden door een specialist. En weeg het woord drama maar eens. Is dat als je moeder overlijdt en jij moet kunstrijden? Vraag het maar aan Joannie Rochette. 40- Nicolien Sauerbreij had gistera vond tien afdalingen nodig om naar het goud te glijden. Snowboardster Nicolien Sauerbreij in actie op de parallel reuzenslalom op de heuvels van Cypress Mountain. foto Robin Utrecht/ANP WHISTLER - Noorwegen heeft giste ren goud gepakt op de 4 x 7,5 km biatlon bij de mannen. De Noren lieten Oostenrijk en Rusland met meer dan 38 seconden ruim achter zich. De strijd om het zilver was ongekend spannend. Het verschil op de meet was uiteindelijk slechts 0,2 seconden tussen de nummers twee en drie. De legendarische Ole Einar Bjö/ndalen leidde het Noorse lan denteam naar de overwinning. Het was de zesde olympische gou den medaille voor Björndalen. Daarnaast heeft hij vier zilveren medailles behaald en één bronzen. Hij veroverde zijn medailles op vier verschillende Winterspelen. door Eric de Jager WHISTLER - Een schokgolf ging gis teren door het oer-Europese we reldje van de Noordse combinatie: voor het eerst in de geschiedenis van de Winterspelen ging een Amerikaan er met goud vandoor. De Europeanen reageerden woe dend. Hoe hoog de VS ook stond op de medaillespiegel, op de Noordse combinatie hadden sporters uit Eu ropa, de bakermat van het onder deel dat schansspringen en langlau fen combineert, niets te vrezen van de nieuwe wereld. Het was dan ook flink slikken toen lohnny Spillane vorige week de eerste Noord-Amerikaanse me daille binnenhaalde: zilver op de kleine schans. Sinds de eerste Win terspelen in 1924 was dat nog nooit gebeurd. Brutaal claimden de Amerikanen ook een deel van het goud, omdat winnaar Frans man Jason Lamy Chappuis was ge boren in Montana. Gisteren hoef den ze zich niet meer in allerlei bochten te wringen. Bill Demong greep de eerste gouden medaille op de grote schans. Het hek lijkt van de dam. In de 86 jaar voor Vancouver 2010 zorgde al leen Japan even voor onrust. In de twee jaren dat de Spelen kort op elkaar volgden, Albertville 1992 en Lillehammer 1994, stuur den ze hun grootste kanonnen op de schans naar de landenwed- strijd. Die namen zo'n voorsprong dat d& Europese langlaufers er in het tweede gedeelte niet meer aan te pas kwamen. Na die twee verras singen werd de oude orde snel her steld. Tot gisteren in Whistier. De Ameri kanen lieten duidelijk weten dat ze van plan zijn voorgoed in te trekken in het Europese huis van de Noordse combinatie. Ze heb ben individueel sterke atleten op beide onderdelen. Toch maakte de schans dit keer op nieuw het verschil. En wel op een manier die de Europese deelne mers nóg kwader maakte over de doorbroken hegemonie. Nadat er 31 springers geweest waren, be sloot de organisatie de uitslagen te zaterdag 27 februari 2010 SNOWBOARDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36