zeeland 131 goudhaantje willen zijn' Nisten zoeken en vissen mêê 'n reigerakte 1399 cSö/ ad REIZEN Rotterdam neemt afscheid SI www.oad.nl/staatsloterij 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau zaterdag 27 februari 2010 door Rinus Willemsen Nog vee te nat j oen gen, roept een man die deu de straote fietst. Zö is 't: vee te nat, mao toch moen 'k even de rozebottels knippen. En even een rozebottelstruuk verplan ten die vee te dichte bie de straote is kommen te groeien. Onwillekeurig moen 'k dienken an vroeger toen a Piet de Joenge den 'of kwam sputten. Op z'n gemakje maokende ie dan 'n brêêje grippe en rustig an goeng tie an de slag. Van lienks nao rechts en van rechts nao lienks vérder. As klein vintje stoen 'k daorop te kieken. Wurms kropen uut de grööte brokken die a tie 'andig van z'n spao liet slieren, 'n Vast tempo. Steken, douwen, oplichten omkêêren, steken, douwen, oplich ten en omkêêren. Nie ikke allêêne, maor ook 'n paor mèrelaors keken udder ogen uut. Ikke mee bewoonderieng oe dat die grööte vint dao mee z'n spao den 'of omtööverende in zwarte grond en dien mèrelaor of t 'r nog 'n dikke vette wurm te pakken was. Mee z'n zwarte kraolögen ieuw tie alles in de gaoten en bru- taol stekkerende die dan op 't slachtoffer af om d'r even laoter mee weg te vliegen. Nao z'n nist in de druvelaor. Intussen ao dan 'n andere veugel z'n plekke ingeno men. Wien a t'r ook zo in z'n gedachten is gedoken, is Jan Lauret van den 'Oek. Sputten in d'n tied van vroe ger. Jan ei z'n 'ofje goed en degelijk om- gesput. Z 'n gedichten en ver'ao- len in dialect binnen goed opge- kommen. Van dat alles ei tie 'n schoon boekje gemaokt. Mee fo to's d'r bie en alles gerangschikt rondom een route deu den 'Oek, langs de kreken en dieken, langst Fielepiene over Biervliet terug, 'n Cirkel dus, waor je op ielke plekke in kan spriengen. „Da gao veel aftrek vinnen", zeg ik tegen 'm. „Da dienk 'k ook", knikt tie, as we mekaore tegenkommen. Jan is a jaoren an 't schrieven. Voor z'n eigen plezier, maor ook om andere ménsen van te laoten genieten. Mee z'n pretoogjes 'n bit je t'ööpegeknepen kiekt ie m'n an. Dan steekt ie van wal: „As kind was ik altiet büuten. An'k nie op schööle zat, most éten of in m'n bed lag. 't Most a vrêêd slecht weer zin wou ik binnen blüuven. 't Liefste speelden we naotuurlik op een bitje avontuurlike plekken. Bie de put van Jan de Kraoker. Zelf- gefabriekte bootjes laoten vaoren, V V?. Mekaor in 't waoter douwen, natte pootjes aolen en mêê van die stienksokken tuuskommen. Ströopen nést de Krêêke tussen 't ööge riet. Nis ten zoeken, vissen zon der verhunning: vissen mêê 'n reigerakte, noemd'n we da, een ienkele kêêr fuuken lichten. En dan maor open da je die kwaoie beroepsvisser nie achter j'aon kreeg. In de winter a t'r sneeuw lag van Jasjes diek mêê d'n iesbak, van 't öögste puntje van d'n diek, deu de laogte recht in de put van Wullem- pje." Of dat in z'n boek staot? 'Allicht, maor ook over diengen van den dag van vandaoge. Over Ikea. Dia lect is toch nie allêêne van vroe ger? 't Is ook van vandaoge." De prissentaotie is op zaoturdag 13 mèèrte, om 14.00 uur in De Loven' oek, op den Oek en is vrie toegan kelijk. Jan Lauret vertelt dien mid dag ook. Oekse Praot, door Jan Lauret, ver schijnt bij uitgeverij Van Velzen in Krab- bendijke en is te koop in de boekhan del. Prijs €14.95 scheepvaart pas echt veilig maken, als de procedures en de regels in de verschillende havens zoveel mogelijk over- foto Ben Wind coördinatiecentrum, verkeerscen- trales, op bruggen en sluizen en aan boord van patrouillevaartui gen en inspectieschepen, waarin per jaar 95 miljoen euro omgaat. Omdat hij taken uitvoert namens de minister van Verkeer en Water staat en de burgemeesters in het havengebied heeft Lems een func tie met haakjes: hij is (Rijks)haven- meester. Achter een paal in zijn werkkamer ('welkom in mijn hut') hangt het uniform waarin hij zich bij officiële gelegenheden steekt. De mouwen zijn voorzien van vier gouden banden met krul, twee sterren en een kroontje: de rang van commodore. Strepen genoeg om op te staan, maar dat zou volgens Lems fout zijn. „Je moet hier geen goudhaan tje willen zijn. Het geeft alleen maar gedonder als je je eigen be langrijkheid zou willen benadruk ken. En je bereikt er niets mee." Gevaarlijke stoffen, terroristische dreiging, verdovende middelen, il legalen en eventuele nautische on gevallen. Risico's genoeg in een groot havengebied als dat van Rot terdam. Risico's waarvoor Lems verantwoordelijkheid draagt. Hij praat er nuchter over. „Als je alle gevaren wilt uitsluiten, moet je geen schip meer binnenlaten. We weten wat er mis kan gaan en we weten wat we hebben gedaan om te voorkomen dat er iets misgaat. Ik heb er een goed gevoel over. En dat zegt wat, want als ik dat niet heb, kan ik heel lastig zijn. We zijn voortdurend bezig verdere stap pen te zetten om de risico's te ver lagen." Om die risico's te verlagen is sa menwerking tussen havens vol gens Lems onontbeerlijk. Hij is voorzitter van de Europese vereni ging van havenmeesters en speelt ook een vooraanstaande rol bij de wereldwijde organisatie van deze functionarissen. Waar tussen havens een felle con currentie bestaat, werken haven meesters voorbeeldig samen. Lems: „Je kunt de scheepvaart pas echt veilig maken als de procedu res en de regels in de verschillende havens zoveel mogelijk overeenko men. Op die manier ontlast je de kapiteins, zodat zij zich kunnen concentreren op hun belangrijkste verantwoordelijkheid: hun schip veilig laten aankomen en vertrek ken. Dat is een belang van alle ha vens. En ja, dankzij de goede toe gankelijk van Rotterdam profiteert deze haven daarvan dan het meest." en... EXTRA €50 korting!* De Kaapse Pracht, 11-daagse autorondreis Ontdek de Wijnroute in Zuid-Afrika! Wijn- en boomgaarden vol geurend fruit in Franschhóek, Stellenbosch en Paarl. Bezoek de elegante landhuizen in Kaaps-Hollandse stijl, ervaar de rijkdom aan cultuur, kunst ambachten en een gastronomie met culinaire hoogstandjes. Geniet van deze veelzijdige streek met gezellige dorpjes en gastvrije bevolking. Welkom in de Cape Winelands! Reisnummers: ZAAR59-01 (t/m maart), ZAAR09-01 (m.i.v. april) Prijs is vanafprijs per persoon. Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op www.oad.nl/staatsioterij. ïS (p> CAPE WINELANDS DISTRICT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33