281 zeeland Na acht maanden lag d< ©ava© 'Wees attent op zwart plastic voor de ramen en condensvorming' AVA INBOUW CENTER hét totaaladres voor: van Fraassen Travelling Middelburg zaterdag 27 februari 2010 UNIEK IN ZEELAND!. m rZmÜU KtRARATIIHUISHOÜDELIIKHAi!BARATUÜRl Kanaalstraat 65 Oost-Souburg Tel. 0118 471777 www.avainbouw.ni door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse be leidsambtenaar Hans Hubregtse is duidelijk als het gaat om mensen die anderen overhalen om voor 'even' een hennepkwekerij bij hen op te mogen zetten. „Je komt er niet vanaf" Als kwekers eenmaal een voet tussen de deur hebben, is het volgens hem zo goed als onmo gelijk ze kwijt te raken. „Desnoods worden bewoners onder druk ge zet." Afgelopen donderdag werd mid den in de binnenstad een grote wietkwekerij ontdekt. Volgens Hu bregtse hadden sommige omwo nenden al een vermoeden en had den ze zelfs extra rookmelders thuis opgehangen omdat ze bang waren dat er in die kwekerij iets mis zou gaan. De bewuste kwekerij in de Bree was gevestigd in een leegstaande woning. Hubregtse waarschuwde vorig jaar al dat eigenaren van zul ke woningen en bedrijfsgebouwen attent moeten zijn omdat zulke panden aantrekkelijk zijn voor wietkwekers. Hij raadt inwoners aan om bij een vermoeden van een hennepkweke rij direct de politie te bellen. Hu bregtse geeft wel aan dat een derge lijke melding in de regel niet on middellijk gevolgd wordt door een inval. „Want de politie mag niet blind varen op tips. Er moet altijd aanvullend onderzoek worden uit gevoerd." Volgens hem is de aanleg van een kwekerij behoorlijk specialistisch werk. „Daarvoor zijn in elk geval de volgende spullen nodig: trans formatoren, assimilatielampen, elektriciteitssnoer, hout, gipspla ten, afzuiging, koolstoffilters, venti latoren, potgrond, plantenpotjes, zwart landbouwplastic." Als buurtbewoners zien dat een op zaterdag 10 april 2010 met naar: Reserveer per e-mail en ;;:H u ontvangt 1.50 p p. korting? info@vanfraassentravelling.eu met kwaliteitsbusreïzen van VAN FRAASSEN TRAVELLING DAN ZITJE GOED! TEL: 0118 43 44 33 info@vanfraassentravelling.eu www.vanfraassentravelling.eu aanvang voorstelling; 11:30 uur na afloop shoppen in Rotterdam diverse opstapplaatsen in Zeeland Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. door Theo Giele combinatie van dergelijke spullen in een pand wordt gebracht, is het volgens de ambtenaar zaak om wantrouwend te zijn. „Want de meeste hennepkwekerijen zijn ronduit gevaarlijk. Ook al is de aan leg nog zo professioneel gedaan, uiteindelijk is de elektrische instal latie in een woonhuis absoluut niet berekend op het stroomver bruik van een hennepkwekerij. De kans op brand is daarom levens groot. Dat wil je niet bij jou in de straat." Waakzaamheid is volgens Hubregt se ook geboden als er in de nachte lijke uren ongebruikelijke activitei ten zijn zoals verhuizingen of ver bouwingen. Met zwart plastic afge plakte ramen, permanente con densvorming op de ramen, conti nue geluiden van ventilatoren en Hans Hubregtse: 'Bel bij een vermoeden van een hennepkwekerij de politie.' afzuiging en een indringende zoe te geur zijn volgens hem ook te kens dat er een kwekerij in een ge bouw aanwezig kan zijn. Hubregtse waarschuwt verhuur ders extra waakzaam te zijn bij het contant betalen van de huur en bij vooruit betalen van de huur. Hij raadt ze ook aan om regelmatig langs te gaan bij verhuurde en lege panden. „Het is uw eigendom en dat schept verplichtingen en ver antwoording." Ook vindt hij dat verhuurders om een fotokopie van een geldig legiti matiebewijs moeten vragen en moeten controleren of de foto overeenkomt met het uiterlijk van de huurder. „En noteer het kente ken van de auto van de huurder." H et eerste wat opvalt aan de foto die Arie Rotte (65) laat zien, is de naam van het pand: Princenjagt. Er is een hotel in Middelburg dat zo heet, ook op de hoek van de Ne- derstraat, maar dat staat aan de overkant, op de hoek met De Punt. Op de hoek van de Rotterdamse- kaai en de Nederstaat begon Arie's vader in september 1939 een bakke rij. Hij had de zaak overgenomen van bakker Hendrikse. De foto die Arie laat zien, is van voor de 'over name. Wie de mannen op de foto zijn, kan hij niet zeggen. Adriaan (Adri) Rotte kwam uit een bakkersfamilie op Schou- wen-Duiveland. Adri was de oudste van vier broers. Nadat hij jaren de bakkerij van zijn onver wachts overleden vader had be stierd, trok hij na zijn huwelijk naar Walcheren, meer bepaald naar Middelburg. Adri zag een gou den toekomst voor zich weggelegd in de provinciehoofdstad. Voor 13.000 gulden namen Adri en zijn vrouw Bastiana ('San') de Bruine de bakkerij op de hoek van de Rot- terdamsekaai over van J.C. Hen drikse. Het was een zogenaamde kelderbakkerij. Dat wil zeggen dat de oven in de kelder stond. De op slag was op zolder en op de bega ne grond was de winkel. Het mees te brood werd met de fiets thuis bezorgd. Op de foto is die fiets met de mand nog net te zien. In de familiekroniek van de fami lie Rotte vertelt San hoe de prijs Bakkerij Hendrikse op de hoek van de Rotterdamsekaai en de Nederstraat. De bakkerij werd in september 1939 overgenomen door het echtpaar Adriaan en Bastiana Rotte-de Bruine (rechts). foto's collectie familie Rotte bepaald werd. „We verbakten toen dertien baaltjes bloem. De prijs van een bakkerszaak werd uitge drukt in duizend gulden per baal." Een goudmijn was de bakkerij ze ker niet. „Toen we in 1939 begon nen, was de prijs van één brood ze ventien cent. De eerste knecht die we hadden, verdiende veertien gul den per week, een dienstmeisje voor hele dagen drie gulden per week. Zelf ontvingen we die eerste maanden ongeveer vijf gulden op doordeweekse dagen en op zater dag dertig gulden. Al met al was dat een goede week. Ongelooflijk, toen gelukkig te kunnen zijn met een omzet vari 55 gulden. Waar dan nog alles van af moest." Acht maanden na de overname, op 17 mei 1940, zagen Adri en San hun zaak letterlijk in rook opgaan. In de familiekroniek zegt San: „M'n bin op 'n schoen en 'n sloffe naer Middelburg 'ekomme, in die bin nog verbrand." Adri ging 'inbak ken' bij andere bakkers. Eerst bij de coöperatieve bakkerij Vooruit aan de Nederstraat. Later kon Adri terecht bij zijn neef Piet Rotte aan de Varkensmarkt. Na de oorlog be trokken Adri en San hun eigen zaak aan de Londensekaai. In de ja ren vijftig werd bakkerij De la Vienne aan de Gravenstraat overge nomen. Adri Rotte overleed op 66-jarige leeftijd; hij was 52 jaar bakker geweest. De hoek van de markt met zicht op de Lange Delft en links de hoek met de Lange Burg. De foto dateert waar schijnlijk uit de jaren twintig en komt uit de collectie van mevrouw J. de Jong-Wattel uit Etten-Leur. Haar tan te Christiane de Dreu liet haar een collectie fotokaarten na, waarvan dit er één is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30