'Kiezer, kijk wat er 21 zeeland 'Broekie' op lijst van Christenunie Groen licht voor tunnel bij Sluiskil Oorzaak PZC De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 27 februari 2010 Het gesprek waar ik maandag tijdens de pauze van het verkie zingsdebat van de ge meente Terneuzen bij aanschoof ging niet over politiek. Dat kan aan de politici gelegen hebben, aan de stellingen die werden gepo neerd, aan de gespreksleider, dat kan allemaal, maar zelfs de val van het kabinet bleef onbespro ken. Het onderwerp was het onge val dat een week geleden aan de Rooseveltlaan in Terneuzen plaatsvond en waarbij twee jonge mannen om het leven kwamen en één zwaar gewond raakte. Het geeft de impact aan van een dergelijk drama en het geeft aan hoe klein de gemeenschap is. Ie dereen aan tafel kende wel een van die jongens. De een alleen van zien, de ander beter, allen deelden de schrik en allen specu leerden over de oorzaak. Wie reed er?, was het glad?, was er iets met de auto? De vragen naar het hoe en waarom zullen bij dergelijke gebeurtenissen in andere steden en dorpen in Zeeland net zo spe len. Op die vragen, of het nu een verkeersongeval of een andere ca lamiteit is, krijgen we echter nooit antwoord. Dat antwoord is er vaak niet, maar als het er wel is horen we het ook niet In de me dia is altijd aandacht voor het on geval op het moment dat het ge beurd is, maar we vernemen later bijna nooit de uitslag van het on derzoek. We hebben natuurlijk niet het recht om alles te mogen weten, maar het is wel iets om te overwegen. Uiteraard wel in over leg met de nabestaanden, want ik kan mij voorstellen dat zij het on gewenst vinden dat een trauma la ter weer publiekelijk wordt opge rakeld. Indien er echter geen be zwaar is, kan van het bekend wor den van de oorzaak wel een pre ventieve werking uitgaan en het stopt een hoop zinloos gespecu leer. Ik reed in die fatale bocht aan de Rooseveltlaan in Terneu zen in ieder geval bijna altijd te hard. Dat deed ik deze week niet. Ik zal deze bocht Waarschijnlijk toch niet meer kunnen nemen zonder aan die jongens te denken en zonder mij af te vragen hoe het kon gebeuren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 wSSBmm Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend een doorlopend abonnement met-automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening nip De PZC gaat zorgvuldig om r net peisoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De PvdA heeft in Zeeland de minst vernieuwende kandidatenlijsten en de langstzittende politici. door Dennis Rijsbergen Onlangs gebeurde dan toch het onver mijdelijke: einde oe fening voor kabinet Balkenende 4. De peilingen laten het al geruime tijd zien: De kiezer is toe aan een nieu we wind in Den Haag, is toe aan nieuwe gezichten in de politiek. Die landelijke sentimenten zou den wel eens van invloed kunnen zijn op de resultaten voor de Zeeuwse PvdA-fracties tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Want in maar liefst acht van de dertien Zeeuwse gemeenten komt de Pv dA met een kieslijst met veelal de oude, vertrouwde politieke gezich ten. Is dat wel verstandig in een tijd waarin de kiezer de zittende elite meer dan moe is? De belichaming van het zittende PvdA-pluche in Zeeland is toch wel Co van Schaik. Al 32 jaar is de Zeeuws-Vlaming actief in de poli tiek van Axel en Terneuzen. 32 jaar. Zowat een half mensenleven. „Gebouwen die we in mijn eerste periode lieten bouwen, breken we nu af. Daar moet je tegen kunnen. ]e moet wel met de tijd meegaan", stelt de Terneuzense wethouder. Van Schaik voert de top zeven van langstzittende kandidaten aan. In Goes heeft zijn partijgenoot Henk Hoogerland al 27 jaar een zetel in de raad. Maar ook de lokale par tijen hebben oudgedienden in de gelederen. Vier van hen zitten al 24 jaar in de raad. Van Schaik mag dan al 32 jaar mee gaan in de politiek, ingekakt of uit geblust zijn geen termen die bij hem passen, zegt hij. Sterker nog, hij is aan een tweede politieke jeugd bezig. „Tot 2003 was ik wet houder van de gemeente Axel. Die ging op in de grote gemeente Ter neuzen waar ik nu ook wethouder ben. Of wel van huis-tuin-keuken- zaken naar zitting in het bestuur van Zeeland Seaports. Van een budget van 20 miljoen naar 130 miljoen. Er zijn nog zoveel uitda gingen." Aan stoppen heeft Van Schaik dan ook nog niet gedacht. Ook denkt hij niet dat de kiezer genoeg heeft van de zittende PvdA'ers. „Het be langrijkste is dat ik door de kiezer gepruimd word. Dat bereik je niet alleen door beleid te maken, maar vooral ook door je deur open te la ten staan voor individuele proble men. Wat me stoort aan de huidi ge generatie bestuurders is dat ze nauwelijks direct contact met de gewone kiezer hebben. Ik ben 24 uur per dag bereikbaar voor men sen die problemen hebben met de WMO, belastingen of sociale za ken. Ik kom bij de mensen thuis." Aty Harwijne, voorzitter van het gewestelijk Pv- dA-bestuur erkent dat de PvdA moeite heeft jonge leden te trekken. „Vooral voor de afdeling Bevelanden moeten we er hard aan trekken om jongeren te vin den. We proberen voor de verkie zingen over vier jaar te streven naar vernieuwing en verjonging. Dat is helaas niet overal gelukt voor de komende verkiezingen." Toch heeft Harwijne vertrouwen in een goede verkiezingsuitslag voor de lokale PvdA-fracties. „Bij lokale fracties is het belangrijk dat kiezers zich herkennen in de raads leden. Inzet door raadsleden en wethouders wordt goed gewaar deerd. Co van Schaik vult bijvoor beeld op geheel eigen wijze het wethouderschap in en staat heel dicht bij de mensen. En mensen waarderen dat. Wat let ons dan hem opnieuw te kandidateren. Ik hoop dat de kiezers in plaatsen waar de PvdA actiefis in het colle ge oprecht kijken naar wat met de PvdA allemaal bereikt is. Ik hoop dat de kiezers dat weten te waarde ren, los van wat er in de landelijke politiek gebeurt." Ze zijn o zo zeldzaam: Jonge ren die niet alleen roepen dat er niets in hun gemeen te te doen is, maar ook daadwerke lijk actie ondernemen. Zo'n jonge re is Martin Otte uit Kruiningen. Woensdag mag hij niet eens stem men tijdens de gemeenteraadsver kiezingen, maar mensen kunnen wel op hém stemmen. De 17-jarige staat derde op de kan didatenlijst van de Christenunie (CU) in Reimerswaal. De kandida tuur van Otte voldoet gewoon aan de regels. Als iemand in de aanko mende raadsperiode namelijk de voor een raadslid benodigde mini mumleeftijd van achttien jaar be reikt, mag hij nu al op de kieslijst staan. Zelf acht de piepjonge kandi daat de kans niet groot dat hij ook daadwerkelijk een zetel in de raad Martin Otte bemachtigt. De CU heeft nu maar één raadszetel. „Ik hoop dat we twee zetels halen. Omdat ik op de lijst sta, kan ik wel vergaderingen waarnemen en in de steunfractie zitten. Ik zie dit vooral als een pe riode om ervaring ojf*te doen." De politiek stroomt Otte rijkelijk door de aderen. Hij is lid van het Zeeuws Jongerenplatform. En zijn vader zit in het bestuur van de lo kale SGP. Diezelfde functie vervult One junior bij de CU. Politieke ri valiteit thuis? De student manage ment, economie en recht lacht: „Nee, dat gaat wat ver. Maar poli tieke discussies hebben we zeker. Je ziet toch niet vaak dat binnen een gezin de één bij de SGP zit en de ander bij de Christenunie." Negatieve kwalificaties als 'broe kie' of'snotaap' heeft Otte in zijn omgeving niet gehoord. „Sterker nog, ik krijg vanuit andere fracties juist positieve reacties. Zij vinden het goed dat jongeren zich voor de politiek interesseren. Zulke jonge ren zijn erg moeilijk te vinden." door Wout Bareman TERNEUZEN - Met de goedkeuring van het bestemmingsplan heeft de gemeenteraad van Terneuzen don derdagavond groen licht gegeven voor de bouw van de Sluiskiltun nel. Directeur Tin Buis van de bv Ka naalkruising Sluiskil, verantwoor delijk voor de bouw, spreekt van een mijlpaal. „Het is een belang rijk besluit voor ons projectteam, maar zeker ook voor de weggebrui kers in Zeeland. We kunnen nu vlo't verder werken aan een defini tieve oplossing van de fileproble men bij de brug van Sluiskil." Op dit moment zit het project team middenin het aanbestedings traject met de bouwondernemin gen. Het gaat om een drietal gese lecteerde bouwconsortia, die zich hebben gekwalificeerd voor de vol gende ronde in het proces van aan besteding. Het zijn combinaties van Nederlandse, Franse en Duit se aannemers. Daaronder bevin den zich verschillende bedrijven, die gespecialiseerd zijn in boor technieken en civiele werken. Naar verwachting valt komend na jaar de beslissing welke aannemers combinatie de Sluiskiltunnel zal bouwen. Begin 2011 zou vervol gens de eerste spa de grond in moeten. De ruim één kilometer lange tunnel moet eind 2014 in ge bruik worden genomen. Met de bouw van de geboorde tunnel is zo'n 275 miljoen euro gemoeid. De provincie fungeert als financier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2