cultuurl 19 Behoefte aan eigen geschiedenis LITERAIRE VERTELLING Hoe maakbaar zijn mens en landschap? agenda zaterdag 27 februari 2010 Door Ali Pankow Knikkende hoofden en de lach van herkenning zijn kenmerkende reacties tij dens de literaire voorstel ling Land op drift! door de auteurs Judith Koelemeijer, Jan Brokken en Frank Westerman. Zij hebben alle drie een journalistieke achter grond. Hun programma raakt aan de Hollandse ziel, zij maken een reis in taal door een land dat de af gelopen decennia in een stroom versnelling is geraakt. Het schrij verstrio treedt zondagmiddag op in het Ledeltheater in Oostburg. Land op drift! is een verhaal over af brokkelende zuilen,ontkerkelij king, blikvernauwing, migratie en de rigoureuze herinrichting van de polder Nederland. De boeken van Koelemeijer, Brok ken en Westerman worden om schreven als 'literaire non-fictie'. „De belangstelling voor het waar gebeurde, literair vertelde verhaal blijkt enorm groot. Vooral bij de babyboom-generatie leeft een gro te behoefte aan het leren kennen van de naoorlogse geschiedenis van Nederland", zegt Koelemeijer. Tevens constateert zij bij journalis ten de behoefte aan een manier de resultaten van hun journalistiek onderzoek ruimer te vertellen. Vol gens haar is dat niet verwonderlijk in de huidige tijd waarin het schrij ven in kranten en tijdschriften steeds compacter en zakelijker moet. Zelfheeft zij bestsellers als Het zwijgen van Maria Zachea en Anna Boom op haar naam staan. In het eerst genoemde boek tekent Koelemeijer de verhalen op van haar vader en zijn elf broers en zus sen, geboren tussen 1934 en 1953. Het boek biedt veel meer dan een familievertelling. Het gaat van de armoede na de oorlog tot aan pop muziek, de pil en 'de bevrijding van jezelf. „Toen ik dit boek schreef, was er nog geen naam voor het genre. Te genwoordig wordt dit dus literaire non-fictie genoemd. Op een be paald moment heb ik besloten een cursus op te zetten waarin roman technieken aan de orde komen om de werkelijkheid met verbeelding te beschrijven en de grens tussen fictie en non-fictie te bewaken", vertelt Koelemeijer. Zij gaf eerder al les aan het Centrum voor Com municatie en Journalistiek in Utrecht, maar wilde dat uiteinde lijk liever in eigen beheer gaan doen, op eigen wijze en op een zelf gekozen locatie. Zij besloot daar ook Jan Brokken en Frank Westerman bij te betrekken. Bo vendien verschijnen hun boeken, evenals die van haar, bij Uitgeverij Atlas. Jan Brokken is de auteur van bekende boeken als Mijn kleine waanzin en In het huis van de dich ter en Frank Westerman van on der meer Ararat en De qraanrepu- bliek. „Tijdens een etentje waarbij we de opzet van de 'cursus bespraken en het daar al snel over eens waren, kwam Frank met het voorstel dat we nu ook maar samen moesten gaan optreden",aldus Koelemeijer. De constanten in hun werk zijn helder: de drastische en snelle ver anderingen in het naoorlogse Ne derland. De voorstelling Land op drift! is opgebouwd rond de vraag: 'Wat is er geworden van het geloof Judith Koelemeijer: „Frank kwam met het idee samen te gaan optreden." Frank Westerman in de maakbaarheid van mens en landschap?'. Het drietal bestrijkt een aardig deel van de afgelopen decennia. Jan Brokken Koelemeijer (1967): „Ik heb die roe rige jaren 60 niet bewust meege maakt. Frank is een paar jaar ouder dan ik en dat scheelt dan foto Bob Bronshoff toch al en Jan kan mooi vertellen over zijn persoonlijke ervaringen in de jaren 50." De drie auteurs rijgen de meest ontroerende passages uit hun werk aaneen en schetsen zo een beeld van het veranderende Neder land door de jaren heen. Nadat het geloof in de maakbaarheid van de mens in de jaren 80 was gekan teld, kwam de opleving van het idee dat in elk geval de natuur maakbaar moet zijn. „Frank heeft daar een mooi verhaal over: eerst polders creëren en die dan later weer ongedaan maken. Dat zal ze ker in Zeeuws-Vlaanderen met extra belangstelling worden beluis terd", verwacht Koelemeijer. Voor de muzikale omlijsting van Land op drift! tekent het regionale projectkoor Zeekoraal. Zondag 28 februari, Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur. Filmagenda en meer evenementen op website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 27 FEBRUARI Burgh Haamstede Danielle Orelio demonstreert wegens haar 40-jarig jubileum als professioneel kunstenaar hoe een bronzen beeld wordt opgebouwd uit organische materialen. Demonstratie op aanvraag: 0111-651100. Atelier/Beeldentuin Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur. Kloosterzande De Stichting Van Bij Ons houdt een avond met streekartiesten als Renée van den Kieboom, Ed Steijns, Carlo Buysrog- ge, Cyril Peeters, 2Gether en Ambras. Zaal van Leuven, 20.00 uur. Koudekerke Inloopworkshop porseleinen ontbijtbord je verven voor kinderen in basisschool leeftijd. Deelname kost 1 euro. Intratuin, 9.30-17.00 uur Noordwelle Straofeest. Vanaf 10.30 uur verzamelen en keuren van paarden en rijders aan de Dorpsring. Met activiteiten als ringsteken voor kinderen en ringsteken te paard. Vanaf 18.15 uur prijsuitreiking en aanslui tend feestavond in het dorpshuis. ZONDAG 28 FEBRUARI Burgh-Haamstede Meditatieve taizédienst in Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. Aanvang 19.30 uur. Middelburg Cultuurdag met muziek en dans uit ver schillende culturen, 12.00 uur, Stadsring Oostkapelle Na een bezoek aan het museum Terra Maris en de landschapstuin, waar de ont staansgeschiedenis van het Zeeuwse land schap wordt verteld, wordt een rit ge maakt met een paardentram. Aanmelden vooraf via reserveringen@terramaris.nl of telefonisch via 0118-582620 Vertrek om 13.30 uur vanaf Terra Maris. Rit met paardentram duurt tot 15.30 uur. PODIUM ZATERDAG 27 FEBRUARI Bruinisse Feest met hits van DJ Nicolai. Jeugdsoos De Pul, Stenenpad 20,00 uur Domburg Party-en Coverband Bad Hair Day. GrandCafe MarktZes, vanaf 22.00 uur. Koudekerke Coverband Anytime uit Vlissingen geeft een concert. Eetcafé De Oude Smidse, 21.30 uur. Middelburg Seventies en Eighties disco- en salsaparty, 21.00 uur, De Stadsring Vlissingen Comedian/rapper Mossel staat op het podium met zijn show '1e pers. Enkelv.' Arsenaaltheater, 20.15 uur Optreden van singer-songwriter Dish- King support. De Piek, 21.00 uur Twice, 21.30 uur, café De Concurrent ZONDAG 28 FEBRUARI Cadzand Canadese singer/songwriter Peter Katz presenteert zijn album First of the last to know. Strandpaviljoen De Zeemeeuw, 15.00 uur Ellewoutsdijk Chanteur/raconteur Piet Brakman met theatershow Dat komt nooit mêêr t'rug. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur. Middelburg Kudamaloor Jardanan Ensemble speelt klassieke Indiase muziek Zeeuwse Concertzaal, 15.30 uur Vlissingen Concert klassieke vocale en pianomuziek. Ter Reede, 14.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19