Kiezer is aan zet na val van kabinet x, eerste hulp bij stemmen www.pzc.nl/stem De compleetste verkiezingssite van Zeeland meningen 117 Vul de stemwijzer in op www.pzc.nl/stemwijzer zaterdag 27 februari 2010 TERUGBLIK Economen vrezen voor vertraging bij doorvoeren bezuinigingsingreep van 35 miljard euro De ondanks protest doorgevoerde verhoging van de AOW-leeftijd keert mo gelijk terug op de politieke agenda. foto Jeroen Poortvliet/ANP door Eduard Sloot Vier economen blikken een week na de val van het kabinet terug en gaan in op de gevolgen voor de economische malaise. Sweder van Wijnbergen, hoogle raar economie aan de Universiteit van Amsterdam: „Ik denk dat het goed is dat het kabinet is gevallen. Dit kabinet was op weg naar nog meer ruzie. De verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar is verras senderwijs gelukt, maar daarna is alles fout gegaan. Moeilijke beslis singen over bezuinigingen waren vooruitgeschoven naar werkgroe pen - een onzalig idee van minis ter Bos van Financiën. Uiteindelijk was dit kabinet toch gevallen. Dan kun je beter direct door de zure ap pel heen bijten. Daarmee krijg je sneller helderheid over het econo misch beleid dat gaat komen. Of een nieuwe kabinetsploeg dan wel de noodzakelijke beslissingen zal nemen, is afhankelijk van de kie zer. Maar dit kabinet was er toch niet uitgekomen." Peter Ester, hoogleraar en lector arbeidsmarktvraagstukken aan de Hogeschool Rotterdam: „Het kabi net valt op het slechtst denkbare moment. In een crisis moet je snel de juiste maatregelen nemen, maar dat kun je nu vergeten. Dit is niet goed voor de aanpak van de crisis. Zaken als de bezuinigingen van 35 miljard euro en de hervor ming van het pensioenstelsel lo pen nu zeker een halfjaar vertra ging op. Dat is onverantwoord en kunnen we als land en als econo mie slecht hebben. Of het kabinet daarop alsnog stuk was gelopen? Ik had toch het idee dat er goede mogelijkheden lagen. Er waren al stappen gezet met het instellen van bezuinigingswerkgroepen. Sommigen vinden dat het kabinet in de afgelopen jaren niets heeft ge daan, maar daar ben ik het niet mee eens. Het kabinet heeft toch knopen doorgehakt. Neem de ver hoging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar: dat was een enorm issue, maar daar is toch een oplossing voor gevonden." Bas Jacobs, hoogleraar overheidsfi nanciën aan de Erasmus Universi teit Rotterdam: „De val van het ka binet heeft waarschijnlijk een be perkte, maar negatieve invloed op de Nederlandse economie. Be perkt omdat Nederland erg afhan kelijk is van de wereldhandel en daar heeft de val van het kabinet nauwelijks invloed op. Negatief omdat de onzekerheid over het overheidsbeleid toeneemt. Het is van groot belang dat er snel duide lijkheid komt over structurele maatregelen om de begroting op termijn weer op orde te krijgen. De enige echte structurele maatre gel van Balkenende-IV, de verho ging van de AOW-leeftijd, is he laas weer onderwerp van politieke discussie geworden. Door de ver vroegde verkiezingen zouden de politieke partijen een financieel potje kunnen maken van hun ver kiezingsprogramma's. Ik weet na melijk niet of het Centraal Planbu reau genoeg tijd heeft om alles voor de verkiezingen nog door te rekenen. Het vormen van een rege ringscoalitie met minimaal drie partijen van vergelijkbare omvang is niet eenvoudig. Een versplinter de verkiezingsuitslag zal daarom leiden tot boterzachte compromis sen in plaats van orde op zaken. Al met al neemt de beleidsonzeker- heid over toekomstige belastingver hogingen of bezuinigingen toe. Consumenten en bedrijven hou den daarom langer hun hand op de knip en de economie zal zich minder snel herstellen." Sylvester Eijfïïnger, hoogleraar monetaire economie aan de Uni versiteit van Tilburg: „Econoom Lans Bovenberg wijst erop dat de val van het kabinet het vertrou wen van burgers in het kabinet raakt en leidt tot onzekerheid over allerlei plannen. Dat is natuurlijk zo, maar het vertrouwen was al weg. Als het kabinet verder was ge gaan, dan was het waarschijnlijk gevallen op de komende bezuini gingen, want PvdA en CDA ston den daarin toch tegenover elkaar. Het is heel belangrijk dat Jan Kees de Jager, de nieuwe minister van Financiën, de conclusies van de twintig werkgroepen naar voren haalt. Die bezuinigingsopties kun nen als basis fungeren voor de ver kiezingsprogramma's. De burger kan nu kiezen waar dit land de ko mende decennia naartoe moet. Een nieuw kabinet met CDA, WD, D66 en GroenLinks lijkt mij het meest waarschijnlijk. Dat is op moreel-ethisch terrein misschien problematisch, denk aan de posi tie van het bijzonder onderwijs en de winkelsluiting op zondag, maar op financieel-economisch terrein is de visie van deze partijen veel eensgezinder./Zo'n stabiele visie was bij het huidige kabinet toch ver te zoeken." Op 3 maart mag u uw stern-uitbrengen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Voor u het stemhokje in stapt, zult u zich goed willen informeren over de standpunten van de verschillende partijen in uw gemeente. Om u daarbij te helpen, vindt u op deze site alle informatie die u nodig heeft: nieuws, video's links, een agenda en een stemwijzer. Overzichtelijk uitgesorteerd per gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17