301 zeeland 'Je moet geen Ultieme poging om reactor naar Zeeland te halen L i iiiiiiiS GS schetsen somber beeld voor Zeeland in bezuinigingsvoorstel JAAP LEMS Zeeuwse havenmeester van brieven i zaterdag 27 februari 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Discriminatie 2 In deze rubriek stond woensdag 24 februari weer eens een volkomen ongefundeerde brief over de Chris tenunie en de SGP. Over vrouwen die niet mee mogen doen met de verkiezingen. Deze vrouwen beste den hun tijd liever aan andere din gen, zoals hun gezin en aan men sen die hulp nodig hebben. Wat is daar fout aan? A.van de Berge Arnelaan 31, Middelburg Meltdown Vroeger speelden de kinderen va dertje en moedertje, of doktertje. Nu kunnen kinderen vanuit imita- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland doet dins dag een ultieme poging om de nieuwe onderzoeksreactor Pallas uit Petten naar Zeeland te halen. Zo moet er in Borsele ook een on derzoeksinstituut komen. Energie bedrijf Essent steunt Zeeland ten volle. Impuls Zeeland, Delta, EPZ, Covra, de provincie Zeeland, Bor sele en Vlissingen slaan de handen ineen. Namens al die partijen over handigt commissaris van de konin gin Karla Peijs dinsdag een plan aan de directie van de Nuclear Re search and consultancy Group (NRG). Die bereidt de bouw van Pallas voor ter vervanging van de onderzoeksreactor die in bedrijf is sinds 1963 en aan het eind van zijn levensduur komt. De provincies Noord-Holland en Zeeland touwtrekken om Pallas, die naar verwachting vanaf 2012 wordt gebouwd. NRG heeft zijn tiegedrag ook ministertje gaan spe len, of staatssecretarisje. Het minis terschap, dat vroeger omgeven was door aureooltjes, is de laatste jaren bijna een garantie geworden voor bonje. Nu weer rond Afghanistan. In deze kwestie heeft Wouter Bos door zijn consequente stellingname inza ke Uruzgan een vrije val gemaakt en daarin alle PvdA-coryfeeën mee getrokken. Of het politieke dan wel bestuurlijke ambt tegenwoordig dus nog zo begeerd en gewild is, lijkt mij de vraag. De tijd dat de aktentas garant stond voor een blije toekomst ligt achter ons. Net als het klimaat bele ven politiek en bestuur een soort meltdown. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Bomenplan De gemeente Schouwen-Duive- land laat een bomenbeleidsplan maken om in het 'groenkapitaal' van de gemeente te investeren (krant, 22 februari). Het beleid be- voorkeur uitgesproken voor Pet ten. Maar Zeeland zal de directie van NRG dinsdag duidelijk maken waarom voor Zeeland gekozen moet worden. „Door bundeling in Borsele van alles dat te maken heeft met kernenergie ontstaat meerwaarde", zegt Guido van Lief land van Economische Impuls Zee land. „Alles valt onder een veilig heidsregio, de beveiliging is in een keer voor alles te regelen en er vin den geen nucleaire transporten door de Randstad meer plaats." Aan NRG wordt dinsdag een acht puntenplan gepresenteerd en een presentatie hoe het kernenergie- cluster in Borsele eruit kan zien. Energiebedrijf Essent - dat onder deel uitmaakt van EPZ - wil zich samen met Delta inspannen om de nieuwe onderzoeksreactor Pal- las naar Zeeland te halen. „Het is belangrijk dat kennis over kerne nergie voor Nederland behouden blijft", stelt woordvoerder Jeroen Brouwers van Essent. „Dat kan het stond tot voor kort uit een alge meen verbod om bomen te kap pen. Door omwonenden werd ja renlang gestreden voor behoud van natuur in het vroonlandschap Westerenban. Dat leidde tot een procedure bij de Raad van State. Daaruit volgde een zorgvuldig afge wogen plan waarin zoveel moge lijk bescherming werd gegeven aan enkele nog resterende natuurwaar den, zoals bomen. Dat plan werd op twijfelachtige wijze uitgevoerd. Het grote klapstuk werd tenslotte een bovenmaatse, en daardoor ge heel misplaatste Wassenaarse villa op een thans kaalgeslagen zand vlakte op de hoek van Westeren- banweg en Kloosterweg. Daarbij zijn alle zorgvuldige plano logische eisen smadelijk genegeerd. De bomen zijn vrijwel alle ge sloopt. Het gaat in de toekomst om meer dan een bomenbeleidsplan: de de mocratisch gedragen bestuurs kracht voor uitvoering van het ei gen gemeentelijk beleid. M.H. Cohen Stuart Westerenban 32, B-Haamstede beste door al die zaken te bunde len. Borsele is daarvoor de meest geschikte locatie." De Duitse energiereus RWE, sinds vorig jaar moederbedrijf van Es sent, wil in Nederland een nieuwe kerncentrale bouwen. Topman Jürgen Grossmann zei op een toe lichting van de jaarcijfers 'absoluut geïnteresseerd te zijn in uitbrei ding van de nucleaire capaciteit in Nederland'. RWE kan dat op ver schillende manieren doen: door een belang te verwerven in de hui dige kerncentrale (EPZ) of door de bouw van een nieuwe centrale. „RWE heeft geen vergunning aan gevraagd voor de bouw van een nieuwe centrale. Ook is geen aan vraag in voorbereiding", zegt Brou wers. „Uitbreiding van kernener gie in Nederland past in de strate gie van RWE. Maar hoe laat RWE nog in het midden. Er is dus geen sprake van dat we naast Delta in Borsele een derde centrale willen bouwen." Havens mogen elkaar beconcur reren, havenmeesters doen dat niet. We moeten elkaar helpen, is de boodschap van Jaap Lems. door Ben Jansen Zijn ambt heeft iets dubbels. Als werkne mer van het Havenbe drijf Rotterdam hoort Jaap Lems ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk sche pen in de haven afmeren en zo bij te dragen aan de bloei van de regio en die van de BV Nederland. Als vertegenwoordiger van de minis ter van Verkeer en Waterstaat en de gemeenten in het havengebied ziet hij evenwel strikt toe op de naleving van de regels die het scheepvaartverkeer veilig, vlot en schoon moeten maken. Lems, de vertrekkende Zeeuwse havenmeester van Rotterdam, heeft zelf weinig moeite met die schijnbare tegenstrijdigheid. „Een haven die de nadruk legt op veilig heid en op zorgvuldig omgaan met stoffen die het milieu kunnen verontreinigen, is ook commer cieel aantrekkelijk. En, eerlijk ge zegd zien we schepen en rederijen die niet kunnen of willen voldoen aan onze normen op dit terrein, hier liever niet komen." Al achttien jaar pendelt Lems tus sen 's-Heer Hendrikskinderen en Rotterdam. Kwart over zeven 's morgens de deur uit en op onge wisse tijdstippen weer thuis. Als hij eens om half acht 's avonds komt aanrijden, reageert zijn Profiel Geboren: 30 oktober 1946 in Oos- terland Opleiding: Pieter Zeemanlyceum Zierikzee, Zeevaartschool Vlissin gen, avondstudie rechten Werk: stuurman koopvaardij, veilig heidsinspecteur haveninspectie dienst, Rijkswaterstaat, Havenbe drijf Rotterdam (sinds 1986 en van af 1989 als (Rijks)havenmeester Privé: getrouwd met Ankie; twee kinderen Havenmeester Jaap Lems: „Je kunt de eenkomen." vrouw verrast: hé, wat ben je vroeg. De Lemsen hebben wel in Rotterdam gewoond, maar zijn vrouw kon er niet goed aarden. Lems begrijpt het wel: „Ze is een Vlissingse. Ik heb haar leren ken nen toen ik daar op de zeevaart school zat. Vlissingers willen nu eenmaal in de buurt van de boule vard wonen. 's-Heer Hendrikskin deren is een prima plek tussen Vlissingen en Rotterdam." En voor de keren dat hij het niet redt de nacht thuis door te brengen, heeft Lems een altijd koffertje met wat verschoning en toiletartikelen ach terin zijn auto. Hotel New York, te genover het World Port Center op de Kop van Zuid, heeft dan altijd wel een kamer voor hem. Als havenmeester staat Lems aan het hoofd van een organisatie met 560 medewerkers in het haven- Een speciale bijlage met aandacht voor nieuwe trends in woning en tuininrichting. Adverteren? Neem contact op met Verkoopteam Zeeland tel. (0118) 43 40 70 e-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl n door René Schrier MIDDELBURG - De provincie Zee land wil in 2014 uit de rode cijfers zijn. Vanaf dat jaar moet de budget taire ruimte beetje bij beetje toe nemen. In een bezuinigingsvoorstel aan Provinciale Staten wordt een som ber beeld geschetst. In totaal heb ben Gedeputeerde Staten 89 direc te provinciale taken gevonden waar in bezuinigd kan worden. Vaak gaat het om efficiency maat regelen. De effecten van sommige bezui- ningen worden zodanig beschre ven dat wel heel duidelijk wordt wat de consequenties zijn. Zo wordt over de bezuiniging op de verkeersveiligheid (74.256 euro) op gemerkt dat de doelstelling 'Zee land als meest verkeersveilige pro vincie in 2020' verder weg komt te liggen. Een bezuiniging op infra structuur (ruim 1,3 miljoen): weg markeringen beperken tot het up-to-date houden van de as- streep (kantstrepen als sluitpost hanteren), heeft als gevolg vermin derde verkeersveiligheid. Een ande re forse bezuiniging (1,85 miljoen euro) treft de aanleg en verbete ring van wegen, fietspaden, kunst werken en vaarwegen. Over bijvoorbeeld bezuiniging op promotie (0,71 miljoen): hierdoor blijft de beeldvorming over Zee land eenzijdig. De verrassende veelzijdigheid van Zeeland blijft zo onbekend, waardoor Zeeland als aantrekkelijke vestigingslocatie blijft buiten beeld. De bezuinigingen zijn nodig om dat het kabinet besloten heeft 300 miljoen euro op het provinciefo nds te korten. GS gaan ervan uit dat de val van het kabinet daar niets aan verandert. Dat scheelt Zeeland jaarlijks 16,5 miljoen euro. Vooral in 2011 komt dat hard aan omdat er al een incidentele bezui- nigstaak van 200 miljoen voor de provincies lag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 134