Verbouw museum volgende fase in Er is weinig veranderd ÏCE 'Attent zijn op zwart 281 zeeland Ori Fraudeur Sabewa blijft langer in voorarrest Handel in villa Scaltheim ©AVA® I AVA INBOUW CENTER hét totaaladres voor: REPARATIEHUISHOUOELnKEfARRARATUURl op zaterdag 10 april 2010 met van Fraassen Travelling naar: Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schouwen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bodemschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Gemeenten sluiten akkoord over afvalwater zaterdag 27 februari 2010 UNIEK IN ZEELAND! Kanaalstraat 651 Oost-Souburg Tel. 0118 471777 www.avainbouw.nl door Melita Lanting renesse - Vasthoudend onderzoek van Bea Flach naar het tekort op de verbouwing van het Stadhuis museum bespaarde wethouder Wijnand Renden donderdag een lastige avond. Op de agenda stond een voorstel om 700.000 euro uit de algemene middelen bij te passen bij het mu seum. Flach ontdekte na diepgra vend onderzoek dat de gemeente de administratie niet goed op orde had en dat er helemaal geen tekort was. Een deel van het geld was - te gen de afspraak met de raad in - in de algemene middelen gegaan. Daardoor was er helemaal geen te kort van 700.000 euro, zoals het college had gezegd, maar is er vol doende geld beschikbaar om de be groting te dekken. „Een fout", zegt Bea Flach. „Maar omdat de ambte naren zo goed hebben meege werkt om de fout te vinden reken ik dat het de wethouder niet aan." Andere fracties waren minder mild. Dat had vooral te maken met de voldongen feiten waar ze zich voor gesteld zagen. Want ook op andere vlakken was de wethou der volgens meerdere fracties de af spraken niet nagekomen. De raad dacht dat de verbouwing was opge knipt in twee delen en dat daar - in financiële zin - dus halverwege nog een moment was om zaken bij te sturen. Dat blijkt nu niet het geval. Het hele project is in een keer aanbesteed en alle verbou wingswerkzaamheden lopen zó door elkaar dat er niets meer te kie zen valt. „En dat steekt de raad", zei Dick Meulblok van de WD. h Reserveer per e-mail en u ontvangt 1,50 p.p. korting, mfo@vanfraassentravelling.eu met kwaliteitsbusreizen van VAN FRAASSEN TRAVELLING DAN ZITJE GOED! TEL: 0118 43 44 33 info@vanfraassentravelling.eu www.vanfraassentravelling.eu aanvang voorstelling: 11:30 uur na afloop shoppen in Rotterdam diverse opstapplaatsen in Zeeland middelburg - De 63-jarige inwo ner van Oudenbosch die wordt verdacht van fraude bij belasting kantoor Sabewa, moet twee we ken langer in voorarrest blijven. Dat heeft de rechter-commissaris gisteren bepaald. De voormalig ambtenaar is deze week aangehouden. Hij heeft te genover de politie bekend dat hij tussen 2007 en 2009 ruim 85.000 euro van het gezamenlijke kantoor van de gemeenten Goes, kapelle, Borsele en Tholen naar zijn eigen rekening heeft gesluisd. Dat geld besteedde hij onder meer aan rei zen naar het buitenland. Het OM verdenkt de man ook van witwassen en valsheid in geschrif te. Sabewa deed afgelopen najaar aangifte van verduistering van 60.000 euro. De werknemer, die al eerder veroordeeld was vanwege een vermogensdelict, werd na on derzoek op staande voet ontsla gen. De kwestie leidde nog tot eni ge wrijving binnen Sabewa, om dat Goes het verleden van de man bij diens aanstelling had verzwe gen. Hij werkte daar via een reclas- seringstraject bij financiën. Dat de inwoner van Oudenbosch nu pas is aangehouden, heeft er mee te maken dat eerst het onder zoek naar het totale verduisterde bedrag moest worden afgerond. ARCHEOLOGIE door Inge Heuff Hoewel het Scheldegebied na de Romeinse tijd nat en slecht bewoonbaar was, zal bewoning rond de hogere strandwallen en duinen mogelijk zijn gebleven. Tekenen daarvan vond school meester J. Hubregtse in de eerste helft van de 20e eeuw op het strand van Westenschouwen. In het totaal raapte hij meer dan ze ventig sceatta's op, zilveren munt jes uit de laat-Merovingische tijd (650-750). Ook vond hij, zo be schrijft dr. Frans Beekman in zijn boek De Kop van Schouwen onder het zand, een tremissis (gouden munt) uit het begin van de zeven de eeuw en Merovingisch aarde werk. De daaropvolgende Karolin gische tijd (750-950) heeft een dui delijker bewijs van bewoning gele verd. De Karolingische ringwal- burg in Burgh is waarschijnlijk tus sen 880 en 890 opgetrokken. Dit terrein, een cirkel met een door snede van 200 meter, is het meest authentieke van de vijf ringwalbur- gen die in Zeeland gebouwd zijn. Er zijn er vier: Oostburg, Oost-Sou burg, Middelburg en Domburg. Er is drie keer beperkt archeolo gisch onderzoek verricht. In 1952 heeft dr. W. Braat, verbonden aan het Rijksmuseum van Oudheden, op het burgterrein twee sleuven en een klein vlak onderzocht. In 1977 zijn kleine proefputten gegra ven bij de aanleg van een parkeer terrein in wat ooit de gracht was. Tien jaar later werd ontheffing ver leend op beschermd terrein voor uitbreiding van de 19e eeuwse be graafplaats mits er archeologisch onderzoek werd uitgevoerd. Er is een segment van de wal bestu deerd waarbij resten van de palissa de en aardewerk zijn gevonden. In het standaardwerk Vroeg-Mid- deleeuwse ringwalburgen in Zee land, onder redactie van onder an deren dr. Robert van Heeringen, de toenmalige provinciale archeo loog, zijn bevindingen over de Burghse burg samengevat. Waar schijnlijk was er op drie plaatsen een overgang van wal naar gracht. Dat het burgterrein als verdedi ging tegen de Vikingen was be doeld, is tamelijk zeker. Of het ook echt noodzakelijk is geweest, is minder duidelijk. Vikingen waren op zoek naar goud, zilver en sla ven. Zeker die eerste twee waren aan de eerder beroofde kust wei nig te vinden. Wellicht was voed sel (graan en schapen) het doel voor de overvallen. Staatsbosbeheer heeft in 2008 een kwart van deze ringwalburg in oude staat teruggebracht. - - burch - Soms moet je afgaan op een eenmalige bron. De villa (land goed, gehucht, gebied) Scaltheim is één keer, in het jaar 828, ver meld. Wellicht was de villa Scalt heim de kleine handelsnederzet ting waar de sceatta's, de tremissis en de scherven vandaan komen. Op het strand zijn ook Karolingi sche sleutels gevonden en, in een veenklomp, een Badorf pot (eind negende eeuw) waar wijn in werd vervoerd. In de Karolingische tijd lag de kust nog steeds enkele hon- middelburg - Opnieuw hebben vijf gemeenten een akkoord geslo ten met het waterschap over het inzamelen, transporteren en ver werken van afvalwater. Dat zijn Borsele, Goes, Kapelle, Tholen en Veere. Eerder al sloten Middelburg, Noord-Beveland, Rei- merswaal en Schouwen-Duive land zo'n overeenkomst. Alleen Vlissingen en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben nog geen ak koord gesloten. Doel van de afval waterakkoorden is beter samen te werken en daardoor geld te bespa ren. Gemeenten zorgen voor het inzamelen van afvalwater en he melwater, het waterschap vervoert en zuivert het afvalwater. derden meters westelijker dan nu. De villa Scaltheim heeft waar schijnlijk in de luwte van de dui nen naar een duinvallei of strand vlakte gelegen. Overstuiving en kustafslag zullen de bewoners heb ben verjaagd. Uiteindelijk is Scalt heim in het laatste kwart van de negende eeuw in zee verdwenen. De Karolingische villa Sunnimeri wordt in 985 genoemd als domein van graaf Dirk II. Frans Beekman plaatst het centrum van Sunnime ri als waarschijnlijk in Haamstede. n>-' Opening ringwalburg in 2008 mmmwxm&awmemmmmtMiaxem door Emile Calon middelburg - De Middelburgse be leidsambtenaar Hans Hubregtse is duidelijk als het gaat om mensen die anderen overhalen om voor 'even' een hennepkwekerij bij hen op te mogen zetten. „]e komt er niet vanaf" Als kwekers eenmaal een voet tussen de deur hebben, is het volgens hem zo goed als onmo gelijk ze kwijt te raken. „Desnoods worden bewoners onder druk ge zet." Afgelopen donderdag werd mid den in de binnenstad een grote wietkwekerij ontdekt. Volgens Hu bregtse hadden sommige omwo nenden al een vermoeden en had den ze zelfs extra rookmelders thuis opgehangen omdat ze bang waren dat er in die kwekerij iets mis zou gaan. De bewuste kweke rij in de Bree was gevestigd in een leegstaande woning. Hubregtse waarschuwde vorig jaar al dat eige naren van zulke woningen en be drijfsgebouwen attent moeten zijn omdat zulke panden aantrekkelijk zijn voor wietkwekers. Hij raadt in woners aan bij een vermoeden van een hennepkwekerij direct de politie te bellen. Hubregtse geeft wel aan dat een dergelijke melding in de regel niet onmiddellijk ge volgd wordt door een inval. „Want de politie mag niet blind varen op tips. Er moet altijd aanvullend on derzoek worden uitgevoerd." Volgens hem is de aanleg van een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 132