Gemeente bepaalt niet alleen de regels Onderscheiden van 261 zeeland Pruikenservice Nederland na brand weer vol in bedrijf 'Kerkwerve is anders dan Bruinisse' Ondernemersplein zaterdag 27 februari 2010 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Vijf subtoppers lopen tegen opgelegde maatregelen aan Op 3 maart zijn de gemeen teraadsverkiezingen. In aan loop daar naar toe schenkt de PZC aandacht aan de kandidaten en de partij standpunten. Vandaag het slot: de sub-toppers. door Melita Lanting en Ali Pankow De WMO is op het bord je van de gemeente ge legd, de ziekenhuisvoor ziening staat onder druk. Steeds vaker worden de ge meenteraadsleden geconfronteerd met complexe problemen op het terrein van zorg. Geen eenvoudige opgave, constateren vijf (kandi- daat)raadsleden die allemaal hoog op de kieslijsten staan. „Je krijgt een zak met geld mee, al snel wordt er beknibbeld en poli tiek, los het maar op", zegt Wout van den Berg (WD.) „We hebben gelukkig wethouder Gilles Houte kamer die dat heel gedreven doet." De rol van de gemeente is bij dit soort processen beperkt. De ge meente moet het organiseren. De daadwerkelijke uitvoering, zoals bijvoorbeeld het leveren van thuis zorg, ligt bij marktpartijen. „Marktpartijen kunnen het betaal baar aanbieden", zegt Van den Berg. „Je ziet bijvoorbeeld buurt zorg ontstaan. Dat is een landelij ke organisatie waarbij verpleegkun digen in een dorp of wijk de han den ineen slaan. Zij hebben bijna geen overhead en kunnen goed concurreren." „Kleinschaligheid heeft de toe komst", zegt Wim Dorst (Christen- Unie). „In het verpleeghuis zitten mensen met z'n tienen in een huiskamer en heb je de standaard regeltjes Zo.laat moet je eten en zo laat drink je koffie met warme melk want als je oud bent moet je koffie met warme melk drinken. Die mensen kunnen alleen veel meer." Hij krijgt bijval van'Petri d'Anjou (PvdA), Florus van der Paauw (SGP) en Jos Beije (Alert!) „Kleinschalig is veel dichter bij de mensen." „En als gemeente moet je daar voor de ruimte geven", zegt Van den Berg. Het Rode Kruisziekenhuis in Zie- rikzee leeft breed bij de inwoners van Schouwen-Duiveland. Van een compleet ziekenhuis is het eerst ingekrompen tot een polikli niek. Nu staat de hele voorziening onder druk omdat een groot deel van het gebouw leeg staat en dat is duur. „Wij hebben een balletje op gegooid dat we als gemeente mis schien maar moeten bijdragen", zegt d'Anjou. „Je hoort dat allerlei initiatieven om het gebouw vol te krijgen doodlopen en als je het be langrijk vindt, moet je er maar wat voor over hebben." „Ik vind dit geen sterke tactiek", zegt Beije. „Heel gevaarlijk om nu al te zeggen dat je geld geeft", be aamt Van der Paauw. „De zieken huisdirectie komt nog naar de ge meente om te praten, laten we daar eerst op wachten. Vergeet niet, ze hebben ons nodig om een hogere status voor het ziekenhuis te krijgen en anders gaan we wel naar Dirksland." „Waarom zetten we telkens in op het openhouden van het ge bouw?", zegt Wim Dorst. „We moeten proberen de functies hier te houden maar dat hoeft niet be slist in dat gebouw. Wat is er mis met een andere locatie? Je kan ook een voorziening maken in het nieuwe Borrendamme zodat daar de foto's gemaakt worden of op een andere locatie waar de specia listen spreekuur houden." Woningbouw op Schou wen-Duiveland staat onder druk. Zeeuwland pleitte onlangs voor inkrimpen en ook de provincie Zeeland heeft la ten vallen dat er, over heel de pro vincie gezien, teveel plannen zijn. „Nou, er is wel vraag naar wonin gen in de kleine kernen", zegt Wim Dorst (CU). „Daar ben ik ze ker van maar de mensen willen niet naar Zierikzee en de provin cie dwingt ons wel om vooral daar te bouwen." Wout van den Berg (WD) knikt instemmend. „Daar ben ik het helemaal mee eens. Dat hele bundelingsprincipe is je rein ste flauwekul." „Ik heb wel een beetje begrip voor dat de provincie zegt dat de mees te woningen in Zierikzee moeten komen. Als we al die kleine ker nen een beetje laten groeien heb ben we nog steeds kleine kernen en een kleine kern is voor een he leboel voorzieningen te klein", zegt Petri d'Anjou (PvdA). „Als je de kleine kernen een beetje laat groeien houd je het schooltje en het dorpshuis misschien wél in stand", reageert Van den Berg. „Ik denk dat we vooral moeten bouwen naar vraag", zegt Dorst. „Als je uit Nieuwerkerk komt wil je niet naar Zierikzee. Vraag maar aan een Oosterlander. Die wil ge woon in Oosterland wonen." „Dat kan je wel zeggen, maar het is toch niet zo dat alle Nieuwerker- kers noodgedwongen wonen in Zierikzee?", reageert d' Anjou. De raadsleden hebben een bood schap voor de provincie Zeeland. „Luisteren naar de gemeenteraad en stoppen met bouwen voor leeg stand", zegt Dorst. „Kijk per kern wat nodig is. Kerkwerve is anders dan Bruinisse", zegt Florus van de Paauw (SGP). „Aanbod-gestuurd woningbouwbeleid is volledig mis lukt. De provincie hoeft het niet al lemaal te regelen", stelt ]os Beije (Alert!). Niet alleen de provincie Zeeland, maar ook woningbouw vereniging Zeeuwland heeft veel invloed op de woningmarkt. „Ik denk dat de gemeente en Zeeuw land elkaar nodig hebben. Zeeuw land pakt nogal wat projecten op die de markt laat liggen. En dat ze nu een beetje mot hebben? Ach in ieder huwelijk valt wel eens wat voor", zegt Van der Paauw. B^ssmSPfsii Populistische politiek'. De term valt al vrij snel als een raadslid zich roert, ook in de gemeenteraad van Schouwen-Dui veland. Is dat terecht? „Ik denk dat het verwijt terecht is. Mijn fractie genoot Huug Winfield heeft het nog gezegd toen hij het over de wallenverordening had. Daar geef ik hem gelijk in. Dat was echt een stunt van 'kijk mij eens regels af schaffen", zegt Petri d'Anjou (PydA). „Ik vond die wallenveror dening nou niet zo populistisch" reageert Wim Dorst (CU). „Ik denk dat populisme vooral een manier is om je te onderschei den", zegt Wout van den Berg. „De oppositie zal daar meer ge bruik van maken dan de bestuurs partijen." Volgens Van den Berg is populisme iets van alle tijden. door Melita Lanting OUDE TONGE - Een jaar nadat een felle brand het bedrijfspand in Oude Tonge had verwoest, is Prui kenservice Nederland weer terug op de oude plek. Het bedrijf levert haarwerken in Zeeland en West-Brabant. „Niet al leen voor mensen die haar verlie zen door een chemokuur, maar ook mensen die een haarziekte hebben of bijvoorbeeld transsek- suelen." Zeven jaar geleden begon Joke Timmermans haar bedrijf. Ze was toen net hersteld van de ziekte van Hodgkin en had zelf ervaren hoe het is om een haarwerk te moeten dragen. „Ik wilde daar wat mee doen vanuit het hart. Eerst van een arts een haarwerk komt halen hoeft niets bij te betalen. De rekening wordt betaald door de verzekering. „Dat is een bewuste keuze. Wij hoeven er niet zoveel aan te verdienen want ziek-zijn is al duur genoeg." Timmermans werkt samen met de ziekenhuizen in de omgeving en komt ook bij de klanten aan thuis. De pruiken zijn leverbaar in alle soorten en maten. Lang haar, kort haar, opgestoken haar, alles kan. „We kijken samen met de klant welke pruik het beste bij het huidi ge kapsel past en dan knippen he lemaal in het model zoals de klant dat wil. Ik heb daar een opleiding voor kapster voor gevolgd en heb geleerd hoe we het haarstuk pas send maken." wist ik nog niet of het alleen hob by zou zijn of dat het een bedrijf zou worden." Het werd uiteinde lijk een bedrijf, maar wel met een sociale insteek. Timmermans werkt met een nul-euro formule. Iedereen die met een machtiging Medewerkster Nina Jumelet (links) en eigenaresse Joke Timmermans: „Ziek zijn is duur." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 130