binnenland 17 NS accepteren dat treinen vies worden Weer mensen overleden aan chronische O-koorts Afscheid Rypke was zwaar Groei onbevoegde leraren Nederlandse SS'ers betrokken bij genocide Vliegramp herdacht vrijdag 26 februari 2010 SPOORWEGEN Staking wordt niet gebroken HAARLEMMERMEER - Theo Weterings (links), burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, legt de eerste krans tijdens de gisteren gehouden herdenkingsbijeenkomst van de Poldercrash. Het is precies een jaar geleden dat de Boeing 737 van Turkish Airlines in een weiland in Haarlemmermeer crashte. Negen mensen kwamen hierbij om het leven. Bijna driehonderd oud-passagiers, nabestaanden, hulpverleners en andere betrokkenen waren giste ren aanwezig. Er werd een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers. foto Paul Vreeker/ANP DEN BOSCH - In het Jeroen Bosch-ziekenhuis in Den Bosch zijn sinds januari van dit jaar twee mensen aan Q^koorts overleden. Het totaal aantal slachtoffers be draagt nu ten minste dertien. Exac te cijfers zijn niet bekend omdat niet alle doden zijn geregistreerd door het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM). Eind vorig jaar kwam uit een rond vraag van het Jeroen Bosch-zieken- «gggaBa iiMnuiJdii. door Elisabeth Post JOURE - Verslagen zit hengstenhou- der Romke Annema (77) aan de koffietafel bij stoeterij Bommel- steyn in Joure. Tranen vloeien over zijn wangen. De eigenaar van Rypke 321 is gebroken. Maar hij weet: berouw komt na de zonde. „Ik heb het allemaal zelf gedaan." Het was zo makkelijk. Niemand die hem in de schuur van zijn boerderij in De Westereen op de vingers keek als hij Rypke liet springen. Het dier dekte als enige van alle door het Friesch Paarden Stamboek (FPS) goedgekeurde hengsten nog op natuurlijke wijze. Hij weigerde op een fantoom te klimmen en sperma in een kunst schede te doneren. Merriehouders brachten hun die ren bij Annema en als Rypke zin had om te dekken, dan haalde de huis onder tien andere ziekenhui zen een totaal van elf naar voren. Het RIVM en het ministerie van Volksgezondheid (VWS) hanteer den tot nu toe een getal van zeven dodelijke slachtoffers. De twee re cent overleden slachtoffers leden aan chronische Qdcoorts en had den de ziekte al langer geleden op gelopen. Daarbij leden ze aan meer ziektes. De chronische vorm van Q;koorts hengstenhouder hem van stal. Rypke's bijnaam was de hengst met 'in slach yn it pypke'. Tijdens een sprong was hij een aantal ja ren geleden door een merrie flink geraakt en gewond geraakt aan zijn penis; er zat een slag in. TWee jaar geleden raakte de hengst onvruchtbaar. In plaats van het paard uit de dekdienst te halen, liet Annema Rypke toch iedere keer springen. Als Rypke klaar was, zette Annema een jonge vruchtbare hengst op de merrie om het karwei af te maken. Vorig jaar kwam door een steek proef van het FPS na een DNA- test aan het licht dat zes in 2009 ge boren veulens niet van Rypke zijn. Annema heeft achteraf geen idee waarom hij zijn klanten om de tuin leidde. „Ik ben fout geweest. Ik wilde niemand benadelen, maar ik kan ook niet zeggen waar- manifesteert zich vooral via hart klepontstekingen (70 procent). Ne gen procent krijgt een vaatinfectie. Hoeveel patiënten daadwerkelijk aan Q.-koorts zijn bezweken, is moeilijk vast te stellen omdat veel van de dodelijke slachtoffers ook andere kwalen hadden en de regis tratie niet volmaakt is. Sinds de uitbraak van C^-koorts in 2007 in Herpen zijn circa 3700 pa tiënten geregistreerd. om ik het heb gedaan." Wellicht is het uit liefde voor de door hem ge fokte bijna 21-jarige hengst ge weest dat hij tegen beter weten in diens naam hoog wilde houden. „Ik vond het vreselijk dat hij niet meer kon dekken. Dat kon ik niet verwerken. Rypke is nu oud en blind. Ik hoop dat ik hem over leef" In een brief biedt Annema de 48 benadeelde merriehouders zijn ex cuses en een schadeloosstelling aan. Ze krijgen sowieso het dek- geld van 600 euro terug. Ook wordt gekeken naar wat de waarde van de nu waardeloze veulens zou zijn geweest als Rypke hun vader was geweest. Het verschil zal Anne ma vergoeden. Het schadebedrag kan oplopen tot 150.000 euro. Dat is inclusief een eventuele opgeleg de boete (maximaal 50.000 euro) van het tuchtcollege van het FPS. UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen zullen geen ander bedrijf of eigen mensen inzetten om de sta tions en treinen schoon te hou den. De NS hebben FNV Bondge noten belooft de staking van trein- schoonmakers niet te breken. Gis teren heeft het spoorbedrijf over wogen om stappen te zetten tegen de stakende schoonmakers. Demissionaire ministers Piet Hein Donner (Sociale Zaken en Werkge legenheid) en Camiel Eurlings (Verkeer) werden op het matje ge roepen door SP en PvdA, omdat het breken van een staking verbo den is. De NS vindt het nog steeds onacceptabel dat zij benadeeld worden door de staking, omdat het vervoerbedrijf geen partij is in het cao-conflict tussen schoonma kers en hun werkgevers. Ondanks de toezegging van de NS geen sta kingsbrekers in te zetten, blijven de schoonmakers actie voeren. Van reizigers zijn nog geen klach ten binnengekomen over vieze trei nen en perrons, melden NS en rei zigersvereniging Rover. De spoor wegen willen echter voorkomen dat treinen uitvallen, omdat ze te smerig zijn. „We roepen de par tijen dan ook op om snel aan de onderhandelingstafel te gaan zit AMSTERDAM - Steeds meer lessen in het voortgezet onderwijs wor den gegeven door onbevoegde lera ren. Bijna 80 procent van de scho len telde aan het begin van vorig schooljaar meer onbevoegden dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit een onderzoek van WAGENINGEN - Nederlandse leden van de Waffen-SS hebben zich tij dens de Tweede Wereldoorlog schuldig gemaakt aan genocide. Ze waren betrokken bij het martelen en planmatig vermoorden van Jo den. Dat stelt de Wageningse historicus en jurist Evertjan van Roëkel. Hij baseert zich op dagboeken van Ne derlanders die vochten in de SS-di- visie Wiking. De dagboeken bevin den zich in het archief van het Ne derlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (Niod). Volgens Van Roekei betekent dit dat het beeld moet worden bijge steld dat in de literatuur over de Tweede Wereldoorlog wordt ge schetst als zouden Nederlandse oostfrontveteranen slechts 'gewo ne soldaten' zijn geweest. ten, want wij hebben niets te ma ken met het conflict", zegt een NS-woordvoerder. FNV Bondgenoten vindt dat grote opdrachtgevers als de spoorwegen wel degelijk verantwoordelijk zijn voor het conflict in de schoon maakbranche. De bond heeft een brief geschreven aan opdrachtge vers zoals banken, overheidsinstel lingen en openbaar vervoerbedrij ven, waarin zij hen vragen om bij contractonderhandelingen met schoonmaakbedrijven ook aan de arbeidsomstandigheden van schoonmakers te denken. Schoonmakers behoren tot het slechtst betaalde personeel. De bonden willen dat zij op termijn 130 procent van het minimum loon verdienen. Om dat te berei ken hebben zij nu een looneis van 3 procent bij de werkgevers neerge legd. Daarnaast eisen zij reiskosten vergoeding en de mogelijkheid om opleidingen te volgen in de tijd van de baas. Werkgeversorganisatie OBS vindt het voorlopig zinloos om te onder handelen. De eisen van de bonden zouden volgens OBS de loonkos ten 10 procent laten stijgen. Die kan de branche in de huidige eco nomische situatie niet betalen. De bonden blijven actie voeren. dagblad Trouw. Aan sommige scholen is het percentage onbe voegd gegeven lessen in een jaar tijd verdrievoudigd of zelfs vervier voudigd. Enkele scholen kunnen voor nog niet eens twee derde van hun lessen een leraar met de ver eiste papieren voor de klas krijgen. Van Roekei (25) raadpleegde acht dagboeken in het Niod. In drie er van vond hij expliciete bewijzen dat Nederlanders medeplichtig wa ren aan moordpartijen op Joden in de Oekraïne. De misdaden zou den medio 1941 hebben plaatsge vonden in of nabij de steden Tar- nopol en Mariopol. In totaal maakten 25.000 Nederlan ders deel uit van de Waffen-SS. De helft van hen zat bij het Vrijwilli gerslegioen, dat alleen bij gevechts handelingen betrokken was. Vol gens Van Roekei is het voorbarig om te concluderen dat Nederland se Waffen-SS'ers op grote schaal bij de Holocaust betrokken waren. Hij wil ooit nog onderzoeken of Nederland na de oorlog ex-Waf- fen-SS'ers heeft ingezet bij acties in Indië en Korea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7