binnenland5 rechtgezet 'Zelfeuthanasie is collectieve blinde vlek' Prins wilde nooit gaan samenwonen 'Maxima maakt mij beter mens' 'Jack de Prikker' in Lelystad aangehouden 'Stationsterrorist' verblijft in isoleercel Bij zege verbiedt PVV hoofddoekjes 'Enkelband voor jongeren bij overlast' Boeren krijgen brede weersverzekering Wiet in ingegraven zeecontainers vrijdag 26 februari 2010 'Het boek is niet geautoriseerd, 'Dit is geen volledige beschrijving, dat wilden we niet. We snappen maar slechts een biografische schets.' de prins nu beter.' rüfe.' Remco Meijer, auteur en hofspecialist Henk Wesseling, hoogleraar geschiedenis den haag - Willem-Alexander kan zich niet voorstellen dat hij als ko ning een wet niet zal onderteke nen, al zal hij soms aarzelingen of morele bezwaren kunnen hebben. Bijvoorbeeld bij een herinvoering van de doodstraf. Dat verklapte hij twaalf jaar geleden in een tv-ge- sprek met Paul Witteman. Aarze len betekent overigens niet dat hij niet zou tekenen. Dat zou volgens hem in de constitutionele verhou dingen onmogelijk zijn. De uitspraak van Willem-Alexan der heeft de uitzending nooit ge haald. Witteman en de prins spra ken destijds over de Belgische ko ning Boudewijn die zijn taken kort neerlegde om een abortuswet niet te hoeven tekenen. Zo'n Bel- gische oplossing zou in Nederland ondenkbaar zijn, verduidelijkte de prins. Toenmalig premier Kok liet de opmerking uit het gesprek ha len. Niet omdat hij er problemen over verwachtte, maar omdat de regering vond dat de prins geen vragen moest beantwoorden over een periode 'waarin hij zich niet bevond'. De gang van zaken in 1997 wordt onthuld in een boek over Wil lem-Alexander dat gisteren werd gepresenteerd. Daarin wordt ook gesproken over een eerder inter view met de prins, waarbij zijn ouders in het geweer kwamen. In een gesprek met journalist Ed van Westerloo zei Willem-Alexan- der dat hij tegen samenwonen was. Toen Van Westerloo met de videoband langsging op Huis Ten Bosch om het resultaat te laten zien, riep prins Claus: „Stop, dat ga je toch niet uitzenden?" Claus vond het achterhaald. Hij was bang dat als Alexander later toch zou samenwonen hij eraan herinnerd zou worden. Maar Wil lem-Alexander zei: „Dit vind ik." In het boek komt oud-premier Kok aan het woord over de aan loop naar het huwelijk met Maxi ma. Kok zegt dat zijn relatie met Willem-Alexander in die periode 'geen rimpelloze verhouding' was. Het was voor Kok duidelijk dat de vader van Maxima niet bij verlo ving en huwelijksdag kon zijn. Koning Willem IV, van prins tot koning door Jan Hoedeman en Remco Meijer, uitgeverij Atlas, 24,90 euro (paper back). 1986: Willem-Alexander neemt met een vlieginstructeur deel aan een vlieg- rally. Gisteren bleek uit zijn biografie dat hij in 1992 met een bevriende ma rine-officier met twee sportvliegtuigjes heeft gevlogen boven paleis Huis Ten Bosch. Zijn moeder zou er niet blij mee zijn geweest. foto anp zijn contacten met de prins. Al sinds 1992 komt Alexander trouw één keer per maand met een grote groep vrienden bijeen in een soort 'Bijbelclub', onder leiding van Ter Linden. Daarin is de laatste jaren ook de islam bestudeerd en daar voor het jodendom met aanslui tend een - tot nu geheim gehou den - reis naar Israël. Het geloof biedt Alexander houvast, zo onder streepte Ter Linden. Of de prins last had van het imago als losbol, Prins Pils, dat hem nog al eens aankleeft, werd Ter Linden gevraagd. „Oh, ja", was het ant woord. En ook zijn behandeling door de pers zit de prins soms dwars. „Ze schrijven wel allemaal over het vakantiehuis in Mozambi que, maar wanneer ik in Amster dam vier dagen een internationale conferentie over water en sanitatie voorzit, komt er niemand." Het blad Margriet heeft doorgaans weinig kans op een interview met prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Tenzij iemand anders voor het blad de vragen stelt. Job Cohen, deze week gasthoofdredac- teur van Margriet, wist het echt paar zover te krijgen. Een verzoek van de Amsterdamse burgemeester, die de prins en Maxi ma acht jaar geleden in de echt ver bond, wilden ze niet weigeren. En dus vertelt het prinselijk paar over de dagelijkse beslommeringen. Maxima: „We koken niet zo veel, moet ik zeggen." Willem-Alexan der: „We warmen op: lang leve de magnetron!" Het paar laat zich nog een aantal huis-, tuin- en keukenontboeze mingen ontvallen. Mixima: „Al moeten we er eerder voor opstaan, het ontbijt 's morgens met zijn allen is heilig voor ons." De prins meldt dat hij dankzij Maxima een 'beter mens' is gewor den. „Door kritische vragen te stel len, steeds te zeggen: denk eens hieraan of aan dat." Cohenv„Zïj is uw steunpilaar." Willem-Alexan der: „Meer dan dat. Ze is comple mentair." De burgemeester is ook nieuwsgierig naar 'wat ik maar het Mozambique-avontuur noem'. De prins: „Een vakantiehuis kan en mag nooit een onderwerp zijn waar zo'n grote publieke discussie over ontstaat." door Arjen de Boer den haag - Zijn nieuwste boek is absoluut geen zelfmoordgids, bena drukt Boudewijn Chabot (69). De psychiater en medisch socioloog spreekt liever over een 'handboek met recepten en praktische tips' waarmee oude mensen en dode lijk zieken, in overleg met hun fa milie, een verantwoorde en huma ne keuze kunnen maken om uit het leven te stappen. In 'Uitweg, Een waardig levensein de in eigen hand' doet Chabot sa men met medeauteur Stella Braam uit de doeken hoe zelfdo ding mogelijk is door een grote hoeveelheid medicijnen in te ne men of steeds minder te eten en drinken. „Jaarlijks zijn er zo'n vier duizend mensen die dit willen en óók doen. Het lijkt wel alsof men dat niet onder ogen wil zien", zegt Chabot. „Deze vormen van zelf euthanasie zijn een collectieve blinde vlek." 'Uitweg' ligt sinds gisteren in de boekhandel. - Uw boek is nu vrij verkrijgbaar. Critici zullen daar niet blij mee zijn en stellen dat u zelfmoord makkelij ker maakt? „Die kritiek is niet realistisch. Van alle zelfdodingen gebeurt veertig procent met een touw, mensen hangen zichzelf op. Toch is touw overal te koop, bestaat er geen leef tijdgrens het te mogen kopen, ja, ik geef uitgebreide tips. Maar die zijn niet gemakkelijk uit te voeren, zeker niet voor jongeren. Die kun nen stoppen met eten en drinken onmogelijk volhouden. Het verza melen van een grote hoeveelheid medicijnen duurt lang, een touw is sneller." - Onlangs is de groep Uit Vrije Wil het burgerinitiatief'Voltooid Leven' begonnen om hulp bij zelfdoding van zeventigplussers uit het Wet boek van Strafrecht te halen. Wat vindt u hiervan? „Ik heb geen band met dit initia tief, maar ik steun dit pleidooi. Door de wet worden naasten nu gecriminaliseerd. Terwijl zij juist een daad van barmhartigheid uit voeren. Maar het is jammer dat Uit Vrije Wil de mogelijkheid van zelfeuthanasie negeert waarbij mensen zeifin goed overleg met fa milie en zonder tussenkomst van een arts of hulpverlener, ervoor kiezen om te sterven." - U bent dus niet helemaal gelukkig met dit initiatief? „Nee, want Uit Vrije Wil hanteert een leeftijdsgrens van 70 jaar. Een zwak punt, waht volgens de Grondwet mag er niet op leeftijd worden gediscrimineerd. Uit Vrije Wil pleit er ook voor dat iemand voor zelfdoding kan kiezen in over leg met een hulpverlener, zonder tussenkomst van een arts. Maar Een dokter schrijft echt geen re cept uit voor dodelijke medicatie omdat een andere hulpverlener dat vraagt." LELYSTAD Bijna een jaar na de laatste steek partij uit een reeks van vier, denkt de politie in Lelystad 'Jack de Prik ker' te hebben aangehouden. Het gaat om een 25-jarige man. Veel wil de politie over de aanhouding niet kwijt. De steekpartijen, die plaats hadden van december 2008 tot en met maart 2009, zorgden voor veel onrust. 'Jack de Prikker' koos zijn slachtoffers willekeurig uit. Een van de vier overleed aan de verwondingen. DEN BOSCH De 43-jarige inwoner van Bergen op Zoom die ervoor zorgde dat op 9 februari het station van Den Bosch een groot gedeelte van de dag gesloten bleef, verblijft op de afdeling voor psychiatrische patiën ten van de gevangenis in Vught. Hij zit daar volgens zijn advocaat in een isoleercel. De rechtbank in Den Bosch heeft het voorarrest met negentig dagen verlengd. ALMERE De PW wil het dragen van hoofd doekjes verbieden bij alle instellin gen en verenigingen die gemeente lijke subsidie ontvangen. Dat wordt als het aan PW-leider Geert Wilders ligt een belangrijke inzet bij collegeonderhandelingen in Den Haag en Almere, de twee ste den waar zijn partij woensdag 3 maart meedoet aan de gemeente raadsverkiezingen. DEN HAAG Jongeren die keer op keer voor overlast zorgen, moeten een enkel band krijgen in combinatie met een gebiedsverbod of huisarrest. Hiermee kan worden voorkomen dat ze in bepaalde wijken buurtbe woners voortdurend intimideren en terroriseren. De WD lanceerde dit idee in de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen. DE BILT Demissionair minister Verburg van Landbouw heeft haar goedkeu ring gegeven aan een brede weers verzekering voor boeren. Met de in voering daarvan komt er een einde aan de beperkte verzekering tegen weerrisico's en hoeft de overheid niet meer bij te springen als boe ren schade ondervinden door weer waarvoor ze niet verzekerd waren. WESTVOORNE De politie heeft gisteren in de dui nen in Rockanje (gemeente West- voome) in twee ingegraven zeecon tainers een wietplantage met ze venhonderd planten ontdekt. Al leen de voorkant van de containers was zichtbaar. Ze werden ontdekt door gemeentepersoneel dat in de duinen aan het werk was. Zij von den het verdacht dat de onder grond harder was dan normaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5