Jarenlange ervaring maakt wikken en Tevredenheid over i8| zeeland Zakelijk leider houdt Beachboom overeind Kan toerisme groeien of is het genoeg? vanaf nu in onze showroom www.autosturm.nl vrijdag 26 februari 2010 S GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Vijf oude rotten in het vak zien onderwerpen jaar in jaar uit terugkeren Op drie maart zijn de ge meenteraadsverkiezingen. In aanloop daar naar toe schenkt de PZC aandacht aan de kandidaten en de par tijstandpunten. Vandaag deel 3: de oud-gedienden. door Melita Lanting en Ali Pankow Kunst en cultuur zitten al tijd in de hoek waar de eerste klappen vallen ten tijde van drastische be zuinigingen. Wel of geen cultuur huis, cultuurplein Centree of ver betering huisvesting Brogum? De meningen daarover zijn verdeeld zo blijkt ook tijdens een gesprek met 'de oud-gedienden'vier raadsleden die al aan hun tweede termijn bezig zijn én D66-er Alex Hijgenaar die de politiek al jaren vanaf de zijlijn volgt en nu gereed staat aan te schuiven aan de raads tafel. Over één ding zijn ze het eens: Als er dan al cultuursubsidies worden verstrekt, is het wel 'voor wat hoort wat'. „Je gaat geen dingen weggeven zonder dat er iets tegen over staat", zegt Robbert Lievense (LSD) op de vraag hoe het zit met de intrinsieke waarde van kunst. „In dat opzicht gaan wij best ver als gemeente. Wij subsidiëren de Bewaerschole", zegt Dick Meul- blok (WD) zich nog verbazend over het feit dat hij daar eens naar een hoop zand heeft staan kijken. „Steun als gemeente een kunste naarsverzamelgebouw. En de kun stenaar gaat daar dan te keer vol gens zijn eigen ideeën maar zorgt er wel zelf voor dat hij zijn boter ham belegt. ]e kunt kunst immers ook dood subsidiëren", vindt Alex Hijgenaar (D66). Bea Flach (CDA) steekt de loftrom pet over de amateurkunst (AK). Vooral de sociale samenhang daar door wil haar fractie graag behou den. „Als je iets bijdraagt aan de so ciaal maatschappelijke doelstellin gen van de gemeente mag je reke nen op een bepaalde subsidie", zegt Flach. Zij ziet er wel tegenop straks een streep te moeten halen door bijdragen aan clubs die 'leuk voor zichzelf bezig zijn, maar geen enkele uitstraling naar buiten heb ben'. „Dat zal nog een hard gelag worden",vreest Flach. GroenLinks wil dat de gemeente elk jaar opdracht geeft tot het ma ken van een kunstobject. „Daar is best plaats voor. Kijk eens naar de rotondes: een hoop vetplanten er op. Dat vind ik afschuwelijk." Hij denkt aan objecten die het eiland iets herkenbaars bieden. De WD heeft 'ja' gezegd tegen Centree. „Maar ik heb ook zitten fi losoferen over Pontes. Die moet behouden blijven als onderwijs voorziening", zegt Meulblok. Uit breiding met een bibliotheek en eventueel een kunstopleiding zou extra kansen bieden, volgens hem. „Wij zien Brogum in Pontes niet zitten", zegt Lievense. Wat LSD betreft moet dit poppo dium maar op de plek blijven waar het nu zit: aan de Julia- nastraat. „Maar wel met een betere bedrijfsvoering, waardoor er ook gezellige dansfeesten mogelijk zijn. Die houden ze daar nu af', aldus Lievense. „Cultuurvoorzieningen bedruipen uiteindelijk zichzelfmeent Hij genaar. De Gelder vraagt zich in zijn algemeenheid af of de men sen op Schouwen-Duiveland wel zo cultuur-minded zijn. We doen het voor een handjevol mensen, maar vooral voor de toerist. Over het algemeen lopen de mensen zelf hier niet zo gauw warm." Toeristen verdelen de ge meenteraad. De ene partij pleit voor groeimogelijkhe den. De andere fractie zegt dat het genoeg is. „Wij zijn niet tegen toe risme, maar hebben wel het punt bereikt van 'teveel van hetzelfde'. Nog een Landal Greenparks erbij, willen we dat wel?", zegt Theo de Gelder, GroenLinks. Ook Alex Hijgenaar (D66) is tegen kwantitatieve uitbreiding. „Maar wij willen wel een kwalitatieve ver betering." Seizoensverlenging kan wat hem betreft ook. „Maar dat wil niet zeggen dat we kiezen voor jaarrond-toerisme. Een poosje rust is goed. Denk aan het tegeltje met de tekst: visite brengt steeds vreug de. Is het niet bij het komen, dan is het bij het gaan." Dick Meul blok: „Nou, wat de WD betreft is de toerist hartstikke welkom. We zien ze met tranen in de ogen weer gaan." Hij is voor groei en kwalitatieve verbetering van de sector. „Het moet zelfs een stukje groeien anders gaat het achteruit", beaamt Bea Flach (CDA). Slapen op het strand (in een hotel of strandhuisjes) is in de afgelopen raadsperiode door een meerder heid van de fracties afgewezen. Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft het nu toch weer opgeno men in het verkiezingsprogram ma. „Ja, ze mogen volgens de raad hele hotels op het strand bouwen, maar dan mag je er niet slapen. Daar word ik zo moe van", zegt Robbert Lievense. „Je kunt als poli ticus wel wat vinden, maar daar moet toch ook draagvlak voor zijn en dat was er niet", reageert Dick Meulblok (WD). „Tegen slapen op het strand zullen wij ons fel verzetten", zegt Theo de Gelder. Hij is ook 'fel tegen' de ontwikkeling rond de jachthaven van de toekomst. „De poort van Zeeland op die manier aantasten vind ik verre van duurzaam." „Ie praat wel over 400 arbeidsplaat sen", zegt Dick Meulblok. „Wij vonden de jachthaven een prima plan", zegt Bea Flach (CDA). „Toen wisten we nog niet - dat er 700 recreatieappartementen bij zouden komen. Maar ik snap het wel, iets heeft toch een drager nodig. We zullen dit plan genuan ceerd bekijken, ik wil nog niet de deur dichtgooien." In 2002 is het dualisme inge voerd bij gemeenteraden. Wet houders maken sinds die tijd geen deel meer uit van de gemeen teraad en de raad en het college staan op grotere afstand van el kaar. Is het nieuwe systeem - na acht jaar - inmiddels een beetje in gesleten? „In onze partij proberen wij toch altijd een beetje onze ei gen koers te varen", zegt Bea Flach (CDA). „Wij hebben dan ook meer dan eens niet conform het standpunt vaij het college gehan deld." Dick Meulblok (WD) con stateert dat dualisme voor 80 pro cent is gelukt. „Als ik kijk naar het aantal coalitie-overleggen, dan is dat minimaal geweest." „Honderd procent dualisme zal je niet halen, maarik ben voor 100% tevreden", zegt Theo de Gelder, DE NIEUWE NISSAN CUBE VERKIEZINGEN Verkiezingsnieuws op www.pzc.nl/ stemmenopschouwenduiveland MEEST GELEZEN 1. Toch weer Beachboom Schouwen 2. B en W verbieden verdubbelen wo ning 3. Politiek voert tam debat in Burgh TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland SCHARENDIJKE - Het dancefeest Beachboom krijgt een zakelijk lei der, die voor wat de financiën be treft de teugels strak houdt. Dat zegt Pat Brondgeest, mede-or ganisator van Beachboom. Hij zegt dat in reactie op het verhaal giste ren in deze krant, waarin zijn com pagnon loop Alphenaar de door start van het feest meldt. Beach boom 2010 komt er vanwege de ve le verzoeken van fans, maar zeker ook om de schulden van de afgelo pen jaren af te lossen. Die blijken 22.000 euro te bedragen. Brond geest: „Het feitelijk financieel te- kort waarmee we van start gaan, is nog geen 4000 euro. Bij de brou werij staat nog 18.000 open, maar voor hen is dat niet zo'n issue. Die schuld mag doorlopen tot de vol gende editie." Beachboom 2010 wordt volgens Brondgeest geen uitgekleed feest dat zo veel mogelijk geld moet op brengen. „Het wordt geen goedko pe variant. Het wordt alleen strak ker neergezet door een andere ma nier van budgetteren. Dat gaat de zakelijk leider doen. Joop en ik zijn zakelijke klunzen. Als we in kochten, gaven we de verkoper een hand. Na afloop bleken de spullen soms duurder te zijn." door Ton van den Nouweland GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113 - 602000 Noordweg 467 0118 - 612042

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56