PZCIt Nieuwe woonvorm bij De Wieken 5ÜÜ1 Sluiting bibliotheken van de baan 20 en 21 22 en 23 Koele ontvangst Greenpeace in Zierikzee almanak Nieuwsgierig Band GoFish zet punt achter deelname Sellaband Vrijdag 26 februari 2010 Rijksweg voor stroom kan niet ondergronds Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl SAMENWERKING Kleinschalig wonen voor ouderen met een verstandelijke beperking door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zorgcentrum De Wie ken in Zierikzee is begonnen met kleinschalig wonen voor ouderen met een verstandelijke beperking. Daarvoor is het zorgcentrum een samenwerking aangegaan met zorgverlener het Gors. Het gaat om zeven bewoners. Zij wonen sinds november in de Pal- trokmolenstraat: één van dé negen straten waaruit het zorgcentrum aan de Hoge Molenstraat is opge bouwd. Dat heeft als grote voor deel dat er (wederzijds) van el- kaars deskundigheid gebruik kan worden gemaakt, schetst Harry Overdam van het Gors. „Mensen krijgen, als ze ouder worden, ande re zorgbehoeften. Ook veranderen de behoeften wat betreft dagbeste ding en dagstructuur." In Vlissin- gen heeft het Gors een soortgelijk gecombineerd project lopen. „We proberen voortdurend aan de wen sen van de klant tegemoet te ko men. Als samenwerking daarin past, gaan wé die aan. Dit is eigen lijk een soort zorgarrangement. Al les draait er om de klant de beste zorg te geven." Dat is ook de insteek bij De Wie ken, zeggen Jacqueline Bouwman en Sabina Giljam. Door doelgroe pen in 'dezelfde straat' te laten wo nen kan er gericht met behoeften worden omgegaan. Zo zit de voor deur van de straat waaraan demen terende mensen wonen op slot. Hun huiskamer is een knusse leef ruimte. Bij de Paltrokmolenstraat daarentegen ligt de nadruk vooral op de eigen kamers en minder op de gemeenschappelijke kamer. Al lemaal - waar mogelijk - afge stemd op de behoeften. Leren om gaan met deze nieuwe groep bewo ners is wennen, geven Bouwman en Giljam aan. Giljam: „Het is be geleiden met je handen op de rug." Ofwel: als mensen zichzelf nog prima kunnen aankleden is het niet de bedoeling dat anderen die taak uit handen nemen. Door de uitwisseling met het Gors kan Wiekenpersoneel dat op de Pal trokmolenstraat werkt zich in die aanpak specialiseren. De Wieken is een jaar of drie gele den begonnen met het bieden van kleinschalig wonen binnen het gro tere complex. Toen alleen nog voor dementerende mensen. ZIERIKZEE - Greenpeace was gistermiddag op de weekmarkt in Zierikzee om steun te zoe ken in de strijd tegen een tweede kerncentra le in Zeeland. Woordvoerster Ike Teuling (op de foto in ge sprek met twee jonge vrouwen) zei verbaasd te zijn dat ongeveer de helft van de door haar aangesproken marktbezoekers zich kritisch uitlaat over kernenergie. „Ik heb zelf zo'n twintig mensen gesproken en daar zaten ook mensen uit de Randstad tussen. Een enkeling zegt dat hij niets met Greenpeace te maken wil hebben. Ik weet dat hier vissers wonen, maar Greenpeace heeft nooit campagne ge voerd tegen de mosselvisserij." Echt welkom moeten de drie actievoerders zich toch niet gevoeld hebben. Teuling: „Toen wij de boot af meerden in Zierikzee hing een mosselvisser het spandoek 'Stop de groene leugen' aan zijn schip. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - De sluiting van de bibli otheken in Bruinisse en Haamste de is van de baan. Een meerder heid van de gemeenteraad heeft dat gisteravond besloten. Onder aanvoering van Wout van den Berg van de WD dienden LSD, SGP, Christenunie en Leef baar Schouwen-Duiveland een mo tie in. De bibliotheek is een basis voorziening, schrijven de fracties. De gemeente wil investeren in leef baarheid in de kernen en sluiting is - zo stellen de fracties - de omge keerde weg. Vorige week werd be kend dat het college van plan was om de filialen in Haamstede en Bruinisse te sluiten om te bezuini gen. Dit plan was door wethouder Wijnand Renden medegedeeld aan diverse betrokkenen, nog voordat het college hierover een definitief besluit had genomen. Vervolgens is het plan uitgelekt in Bruinisse en direct werden acties aangekondigd. Het college besloot een week later het voorstel af te zwakken door te stellen dat er 'ge zocht moet worden naar alternatie ven' en dat dit jaar de bibliotheken open blijven. Voor Van den Berg en de andere fracties is dit onvol doende. Zij willen dat de filialen open blijven en de bezuinigingen moeten op een andere manier ge vonden worden. Tegen de motie zijn PvdA, CDA en GL. Zij zeggen ook tegen sluiting te zijn, maar vin den de motie 'verkiezingsretoriek'. De vierjarige Mees is erg nieuwsgie rig. Laatst wilde hij weten waarom wij een navel hebben. Papa heeft het uitgelegd, omdat mama haar derde kindje verwacht. De navel is om de baby in de buik van mania eten te geven. Mees vond het geweldig en dat verhaal vertelde hij ook aan al z'n vriendjes en vriendinnetjes. Ook op toilet kijkt hij steeds op de verjaardagskalender of er binnen kort misschien iemand jarig is. Diver se letters kan hij al goed combineren met de namen van mensen die hij kent. Gisteren heeft Mees dan een zusje gekregen. Hij is in alle staten en de hele straat mag het weten. „Ik heb een zusje en ze heet Bibi", roept hij naar iedereen. De volgende dag zit Mees op toilet en kijkt naar de verjaardagskalen der. Vol verbazing roept hij zijn va der erbij en vraagt: „Papa, was Bibi gisteren dan al jarig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55