Apekool over prins tobs 41 binnenland Overstap energiebedrijf kan besparing opleveren 'Lasten stijgen snelst bij GroenLinks en D66' l Kopstuk PKK Duitsland opgepakt bij grenscontrole in Nederland Er doen tal van verhalen de ronde over prins Willem-Alexander. Twee journalisten maken in hun boek korte metten met veel onzin. vrijdag 26 februari 2010 BOEK OVER WILLEM-ALEXANDER houd daarvan te maskeren. Alle an dere scripties waren immers wel openbaar en opgenomen in de uni versiteitsbibliotheek. Apekool, zei de professor bij wie Alexander af studeerde. „De universiteitsbiblio theek heeft nog nooit scripties aan de collectie toegevoegd, dus ook niet die van de prins. En de auteur beslist zelf of een scriptie open baar wordt. Hij heeft immers zelf het auteursrecht." Bij de boekpresentatie sprak ook Carel ter Linden, de predikant die het huwelijk van Willem-Alexan- der en Maxima inzegende, over den haag - Nederlanders kunnen jaarlijks tot honderden euro's be sparen op hun energienota door over te stappen op een andere leve rancier. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Energiemaatschappijen geven nieu we klanten vrijwel altijd welkomst kortingen of een actietarief Klan ten besparen volgens de Consu mentenbond het meest via aanbie dingen op vergelijkingssites. „Daar is echt een prijzenslag gaande", zegt woordvoerster Barbara den Uijl van de Consumentenbond. Een gemiddeld gezin bespaart, in clusief overstapkosten, bijna vier honderd euro op de jaarafrekening door via zo'n site een nieuw jaara bonnement af te sluiten. De Consumentenbond adviseert huishoudens daarom elk jaar over te stappen op een ander energiebe drijf Ruim 6o procent van de Nederlan ders is nog nooit overgestapt sinds de energiemarkt in 2004 werd geli beraliseerd, veelal uit gemakzucht of uit angst voor problemen bij de overstap. Eerdere onderzoeken toonden desondanks aan dat die angst nergens voor nodig is. Deskundigen waarschuwen wel amsterdam - De lasten in gemeen ten waar GroenLinks en D66 in het college van B en W zitten, zijn sinds de vorige lokale verkiezingen het hardst gestegen. Gemiddeld ste gen de lokale lasten waar D66 in het college zat met 67 euro. Waar GroenLinks bestuursverant- woordelijkheid droeg stegen de las ten met gemiddeld 65 euro. Dat meldde de Volkskrant gisteren op basis van eigen onderzoek onder 435 gemeenten. Uit het onderzoek bleek ook dat in gemeenten met de WD in het gemeentebestuur de lasten het minst zijn opgelopen. Gemiddeld bedroeg de stijging daar 52 euro. D66-leider Alexander Pechtold noemde het onderzoek voor RTL Z 'enigszins tendentieus'. Uit de cijfers blijkt volgens Pechtold dat er 36 gemeenten zijn waar de loka le lasten stijgen met meer dan 20 procent. Van die 36 zitten CDA en voor addertjes onder het gras bij het overstappen. Volgens hoogle raar consumentengedrag Stijn van Osselaer van de Erasmus Universi teit Rotterdam maken energie maatschappijen hun aanbiedingen onnodig ingewikkeld, zodat consu menten met moeite kunnen uit zoeken welke aanbieding de beste is. „Het is een onvergelijkbare soep." Volgens de Consumentenbond moeten klanten daarom niet al leen kijken naar de stunttarieven van de eerste maanden, maar ook berekenen hoeveel ze daarna moe ten betalen. Dat kost een paar uur, maar is volgens de bond de moeite waard. Bovendien vallen de overstapkos ten mee (meestal tussen de 40 en 50 euro) en handelt het nieuwe energiebedrijf na aanmelding vaak de zaken met de oude leverancier af De energiebranche reageert laco niek op het advies van de Consu mentenbond. „De consument moet doen wat hij goed vindt", zegt Sjoerd Marbus van branche vereniging EnergieNed. „Dat klan ten overstappen hoort bij een geli beraliseerde energiemarkt." PvdA bij 27 gemeentes in het colle ge van burgemeester en wethou ders, de WD in zeventien en D66 slechts in één, aldus Pechtold. Bo vendien, zo stelt hij, maken ge meentelijke lasten maar een vijfde uit van de totale lasten. Ook GroenLinks neemt afstand van de analyse in de Volkskrant. „De gemeentelijke lasten in ge meenten waar GroenLinks onder deel van het stadsbestuur uit maakt, zijn gemiddeld lager dan in gemeenten die worden bestuurd door een rechts college", aldus par tijleider Femke Halsema. Burgers zijn gemiddeld 673 euro aan onroerendezaakbelasting (ozb), rioolrecht en reinigingshef fing kwijt. In Leiden stegen de lo kale lasten het hardst: 259 euro meer dan vier jaar geleden. In Winschoten daalden de lasten voor eenpersoonshuishoudens in dezelfde periode met 147 euro. Wel veel onthullingen, maar het boek over prins Willem-Alexander mag de naam biografie niet dragen. „Hij geeft de functie van koning nog niet bereikt." door Hans Jacobs Het boek over prins Wil lem-Alexander waar aan de journalisten Jan Hoedeman en Remco Meijer de afgelopen vier jaar werk ten is gisteren al meteen bij de pre sentatie in klare taal veroordeeld. „Prematuur, als ik dat woord ook eens mag gebruiken", zei emeritus hoogleraar Henk Wesseling in Den Haag. 'Willem IV, van prins tot koning' wordt op de omslag aangeprezen als dé biografie. „Een afschrikwek kende titel", aldus Wesseling. En volkomen onjuist. „Een biografie is het verhaal van iemands hele le ven, niet van een deel daarvan. Dit is geen volledige beschrijving, maar slechts een biografische schets. De prins heeft de functie van koning nog niets eens be reikt." Wesseling bedoelt het niet kwaad. Het boek (356 pagina's) maakt goed gedocumenteerd een einde aan veel onzin die de voorbije 42 jaar over de toekomstige koning is geschreven. „Het is niet geautori seerd, dat wilden we niet want dan moest vanwege de ministerië le verantwoordelijkheid de pre mier meelezen en teksten goedkeu ren", vertelt auteur en hofspecia- list Remco Meijer. Maar de prins heeft kennissen en anderen wel la ten weten er geen bezwaar tegen te hebben als ze met de schrijvers zouden praten. Intimi van de prins hielden overi gens de boot af en met familiele den mocht niet worden gespro ken. Er komen honderd mensen aan ittgMWj^i.iiii'<iiwiiws'W!B«8aBBawBaBgBaa8gaMMW Amsterdam - Nederland heeft ver meend PKK-kopstuk uit Duits land, Hasan Adir, bij een grenscon trole in Venlo opgepakt. Volgens zijn advocaat Bart Nooitgedagt had Turkije hem internationaal ge signaleerd. De Turken hebben in middels om zijn uitlevering ge vraagd. De Koerd werd al op dinsdag avond 19 januari gearresteerd, toen hij vanuit Duitsland met twee an deren Nederland in reed. Justitie heeft zijn aanhouding niet ge meld, maar bevestigde die gisteren wel. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie zegt dat de uitleveringszaak tegen Adir op 18 het woord. Dat maakt het ge schrift degelijk en saai, maar wel betrouwbaar en dat is veel waard. „We snappen hem beter", meende Meijer over de prins. „Niet de leugen regeert, maar het geleuter", voegde Wesseling eraan toe en met dit boek is een deel daarvan rechtgezet. „Zoals het ver haal over de 'geheime scriptie' van Alexander", aldus Wesseling. De doctoraalscriptie van de prins was niet openbaar en in de publieke perceptie - onlangs weer met na druk herhaald in een 'weekbladver- haal - was dat om de magere in- maart wordt behandeld bij de rechtbank in Roermond. Hasan Adir verzet zich tegen een eventuele uitlevering, omdat hij vreest gemarteld en misschien wel vermoord te worden. De Koerd be weert dat hij al eerder ernstig is mishandeld door de Turkse autori teiten. Verder stelt hij via zijn raadsman dat het leger en de poli tie in Turkije al meerdere familiele den van hem hebben gedood. Daarom vluchtte de Koerd met zijn gezin uit Turkije naar Duits land. Volgens Nooitgedagt is dreigende foltering ook de reden dat Duits land hem niet heeft uitgeleverd. Hij genoot daar een gedoogstatus. „Gelet op de vermeende positie van mijn cliënt binnen de PKK staat uitlevering gelijk aan marte len", stelt de advocaat. „De Duitse rechter heeft ten aanzien van mijn cliënt al vastgesteld dat het gevaar bestaat dat hij in Turkije gefolterd wordt. Turkije beschouwt hem im mers als staatsgevaarlijk en ziet hem als iemand die informatie kan leveren over een terroristische organisatie." De raadsman snapt daarom ook niet dat minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie dit uitleveringsverzoek in behande ling heeft genomen. „Dat is zeer verontrustend", vindt hij. PAUL KUSTERS PVV ZET INI OP HOOF&&OEKJESVERBOC> maar wilt u waterstofperoxide - vrije politiek stem ban lijst henk.' verseet be semeemteraats henk. t"£?co> s» v-teio<#nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4