niemand kent winterspelen 27 nog één keer genoten O Nederlandse schaatsers gooien alles op de ploegenachtervolging Lange dagen en korte nachten Reuzenslalom Australische verrast Chinese acrobaten m QQQ Viktoria Rebensburg wint reuzenslalom Koningin en premier huldigen olympiërs Noorwegen pakt goud op estafette skilopen vrijdag 26 februari 2010 Sinds afgelopen december heeft het slechts zes dagen gesneeuwd op Cypress Mountain, waar gesnowboard wordt. De Nederlander Marcel Looze had als racedirecteur de schone taak om de wedstrijden toch door te laten. En daarin hij geslaagd. „Het was een van de grootste uitdagingen die ik ooit heb gekend. De dagen waren lang, de nachten kort, maar we hebben het gered." door Maarten van Helvoirt CYPRESS MOUNTAIN - Pistekennis is essentieel voor een snowboarder. Nicolien Sauerbreij moet zich ech ter op de olympische parallelreu zenslalom van een helling storten die ze voor geen meter kent. Behal ve de Canadezen heeft nog nooit iemand op Cypress Mountain ge snowboard. Vorig jaar zou er een wereldbeker wedstrijd zijn, maar die werd afge last omdat de organisatie het niet kon bolwerken. Nederlands be kendste niet-schaatsende winterolympiër maalt er niet om. „De Canadezen zeggen al vier jaar 'Cypress is van ons'. Je ziet vaak dat het gastland moeilijk doet om niks." Door de stralende zon van de laat ste tijd is het maar kielekiele met de sneeuw op de piste. De organi satie van de Spelen bood in aan loop naar de wedstrijd daarom een trainingslocatie in het olympi sche skidorp Whistier aan, maar Nicolien Sauerbreij vond haar ei gen plek. Net als haar Zwitserse, Duitse en Amerikaanse concurren ten zocht ze Mount Washington op, een stukje verder nog dan Whistier. „Uiteindelijk was het een kleine onderneming. Van huis naar de baai vijftien minuten met de auto, vervolgens anderhalf uur met de boot en op het eiland nog eens anderhalf met de auto. Dat lukt me niet als ik vanuit Neder land naar de Alpen moet om te trainen." Sauerbreij kwam vorige week vrij- Nicolien Sauerbreij begint met twee kwalificatieruns op tijd. De beste zestien gaan door. Vanaf dat moment is het een knock-outsys- teem richting de finale. De wedstrijd begint om 19.00 uur en de winnaar is tegen 23.00 uur bekend. De titelverdedigster Danie- la Meuli doet niet mee. dag terug van Vancouver Island, het immense eiland voor de kust van de olympische stad. Het kent allerhande klimaten - van een tro pisch regenwoud tot sneeuw op Mount Washington. „Ik heb er in alle omstandigheden kunnen trai nen die ik me kon wensen: mist, zon, verse sneeuw, zachte pistes, ij zige pistes. Alles wat ik in de wed strijd kan tegenkomen." De mensen die aan de voet van Mount Washington wonen, waren blij dat ook zij een beetje van de olympische sfeer konden proeven. Maar Sauerbreij wilde daar niet in opgaan. „Iedereen klampte je aan voor een praatje. Er waren snow- boarders die in vijf minuten hun hele levensverhaal neerlegden, maar daar heb ik de tijd niet voor genomen. Tijd is kostbaar tijdens de Olympische Spelen." Ze was daar om te trainen en niets anders. „De eerste drie dagen heb ik een overload gedaan. Expres. In de wedstrijd maak je tot en met de finale maximaal tien runs; ik heb er elke dag twintig gedaan." De afgelopen dagen moest ze daar om tegen haar natuur tijd voor ontspanning nemen. Ze was bij voorbeeld in de schaatshal toen Mark Tuitert zijn gouden race reed. „Als ik maar blijf doorrazen - wat ik het liefste doe - vraag ik te veel van mijn lichaam. Ik moet ook rust pakken. Ten opzichte van de rest sta ik er goed voor. Ik merk dat ze gespannen zijn. Ik raak niet meer gestrest van de impact van de Olympische Spelen. Ik benader het zoals elke andere wedstrijd. Het zou stom zijn dat niet te doen." In staatjes in diverse snowboard- magazines is ze favoriet voor het goud op de parallelreuzenslalom, maar mocht de leider van het we reldbekerklassement dat niet ha len of zelfs echt afgaan, dan nog zou ze het zwaar onterecht vinden als ze neergesabeld zou worden. „Ik heb al zo veel mooie resultaten geboekt. Als ik dan nog geen res pect verdien, weet ik het ook niet meer." CYPRESS MOUNTAIN De Australische freestyleskiester Lydia Lassila is in dichte mist olym pisch kampioene op het onderdeel aerials geworden. Ze bleef de Chi nese favorietes Li Nina (zilver) en Guo Xinxin (brons) verrassend voor. De verschillen waren in de fi nale klein. De top drie kreeg van de jury voor de twee demonstra ties luchtacrobatiek totalen van meer dan 200 punten. Vancouver 20 WHISTLER De Duitse Viktoria Rebensburg heeft gisteren goud gewonnen op de reuzenslalom bij de vrouwen. Zilver ging naar de Sloveense Tina Maze, brons was er voor Elisabeth Görgl uit Oostenrijk. De wedstrijd was wegens de slech te weersomstandigheden woens dag uitgesmeerd over twee dagen. De eerste twaalf skiesters zaten nog geen seconde van elkaar. DEN HAAG Koningin Beatrix en demissionair premier Jan Peter Balkenende ont vangen woensdag de Nederlandse sporters die op de Winterspelen een medaille hebben gewonnen. De koningin heet de sporters op pa leis Huis ten Bosch welkom, waar na een huldiging in de Ridderzaal in Den Haag volgt Balkenende en NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra zullen de sporters toespreken. WHISTLER Noorwegen heeft gisteren op de ge combineerde estafette 4x5 kilome ter klassieke/vrije stijl goud ge pakt. Duitsland won zilver. Het brons ging naar Finland, dat terug kwam van de twaalfde plaats. Voor de Noorse Marit Björgen was het de derde gouden plak op de Spelen in Vancouver. Noorwegen was de gehele wedstrijd voorin te vinden. www.pzc.nl PZC.NL/WINTERSPELEN Het laatste nieuws over de Olympi sche Spelen in Vancouver vindt u op onze website. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Eric de Jager VANCOUVER - Alsof er niets ge beurd was, stortte Sven Kramer zich gisteren op de training voor de ploegenachtervolging. Hij is vandaag de kopman van een ploeg met Jan Blokhuijsen, Simon Kui pers en Mark Tuitert. Bondscoach Wopke de Vegt koos bij de vrou wen voor Ireen Wüst, Diane Val kenburg en Renate Groenewold. Tijdens en na de training was er gisteren lang overleg over de te vol gen tactiek. „We hebben alles door genomen, van het gezamenlijk eten tot de wedstrijden", aldus De Vegt. Op het laatste moment moet hij van de schaatsers en coaches uit drie verschillende teams (TVM, Control en VPZ) één achtervol- gingsploeg smeden. Volgens de bondscoach is dat gelukt. „We heb ben er de hele Spelen al gesprek ken over. Ik heb geen'klachten en geen zorgen over de samenwer- king." De mannen spraken op het ijs uit voerig over de laatste details, zoals de tekens die ze elkaar geven op Wopke de Vegt het moment dat iemand de koppo sitie wil afgeven. Sven Kramer zal de ploeg aantrekken bij de start, de 1500-meterspecialisten Simon Kuipers en Mark Tuitert moeten de snelheid in het midden van de race hoog houden. Kuipers rijdt de eerste voorronde, daarna staat hij zijn plaats in de ploeg af aan Tui tert. De Vegt heeft veel vertrou wen in Sven Kramer. „Zijn koersin- zicht is goed." Ook Jac Orie, coach van Kuipers en Tuitert, verwacht niet dat Sven Kramer zijn frustra tie over de mislukte tien kilometer op de achtervolging zal botvieren. „Waarom zou hij de rest stuk rij den? Hij is niet gek." Nederland zal het uithoudingsvermogen van Kramer hard nodig hebben, voor spelt Orie. „Er zijn landen zat die dit goed kunnen, ze moeten elke wedstrijd opletten." De Nederlandse vrouwen rijden vandaag één heat. Als ze die win nen, stuiten ze morgen in de halve finale op favoriet Canada. Dan zou reserve Jorien Voorhuis ook inge zet kunnen worden. De vrouwen, bij wie Diane Valkenburg voorop begint, hebben volgens De Vegt 'een strak strategisch plan' waar ze zich aan moeten houden. „De mannen hebben meer vrijheid om zelf te beslissen tijdens een race." De doelstelling van De Vegt: „We gaan voor twee keer metaal." Bij de mannen zou alles minder dan goud een teleurstelling zijn. peg, scheidden toen ze negen was. Toen begonnen de problemen. Ze was niet alleen nieuwsgierig naar bier, drugs stonden eveneens op het verlanglijstje van dingen om mee te experimenteren. In die tijd liep ze vaak weg van huis en spij belde ze dat het een lieve lust was. „Mijn moeder heeft erg haar best gedaan om m'n zusje en mij op het rechte pad te houden, maar we luisterden niet. Het leven werd een stuk wilder toen m'n ouders waren gescheiden. Ik rookte een pakje sigaretten per dag en kwam vaak hele weekenden niet thuis. Gewoon, omdat ik daar geen zin in had." Misschien daarom is Hughes zo dankbaar voor het leven dat ze nu leidt. Toen ze op haar zestiende de Winterspelen van Calgary voorbij zag komen op televisie, bleef ze hangen bij landgenoot Gaetan Boucher. „Hij zweefde over het ijs, zo hard ging-ie. Ik stond perplex.* Toen wist ik, dat wilde ik ook." De volgende dag belde mama Hughes de schaatsclub, blij als ze was dat haar rebel eindelijk echt iets wilde. „Door te sporten, kreeg ik een ge regelder leven. Ik kreeg bovendien eindelijk iets mee over normen en waarden. Die kende ik niet. Ik had geen idee wat het verschil was tus sen goed en kwaad, ik hield alleen maar rekening met mezelf" Ze beleefde een glansrijke carrière. Schaatsen vond ze geweldig, maar wielrennen ook. Hughes deed mee aan de Zomerspelen van 1996, won daar op de fiets twee bronzen plakken, en was ook in Sydney 2000. Daarna ging ze terug naar het schaatsen en werd zo goed dat in Salt Lake City brons voor haar klaar lag. In Turijn zelfs goud en zilver en nu in Vancouver brons. Hughes leven is niet meer te vergelijken met dat van vroeger. Ze is vooral empathisch geworden. Vier jaar geleden bijvoorbeeld be loofde ze bij goud al haar spaar-, geld te doneren aan Right to Play. Tienduizend dollar stond er toen op haar bankrekening.„Dat ik hier nu brons win, is geweldig, maar was niet mijn doel", vertelde Hughes. „Ik wilde nog een keer van schaatsen genieten." Clara Hughes vierde haar vaarwelfeestje met een bronzen plak op de vijf kilometer. foto Kevin Frayen/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29