261 winterspelen Schitteren op een piste die Clara Hughes heeft Elma de Vries wist niet van spoedoperatie zus Clara Hughes Snowboardster Nicolien Sauerbreij is de favo riete voor het goud op de parallelreuzenslalom. „Ten opzichte van de rest sta ik er goed voor." door Mart Smeets vrijdag 26 februari 2010 SNOWBOARDEN Nicolien Sauerbreij is bezig aan haar derde Winterspe len. In 2002 (Salt Lake City) strandde ze in de kwalifi caties, vier jaar later (Turijn) bij de laatste zestien. Waarom weet ik niet, maar ik vind Clara Hughes, de 37-jari- ge Canadese, een in trigerend mens. Ie kunt wel al haar sportieve uitspattingen noe men en dan bepalen dat ze de eni ge vrouw ter wereld is die meer dan één medaille op én Winter- én Zomerspelen wist te winnen, maar daarmee doe je haar tekort. Ze is veel meer, hoewel wij daar weinig van mee krijgen. Wij kennen haar als schaatsster, maar weten niet hoe populair ze is, hoe vol haar agenda is, hoe veel ze aan goede doelen doet, hoeveel lezingen ze houdt, hoe veel ge vraagd ze is voor grote firma's mo del te staan in reclame-uitingen... Hughes is een typisch Noord-Ame rikaans rolmodel en speelt die rol fantastisch. Ze lacht veel en vooral in de nabijheid van camera's. Ze neemt de tijd voor interviews, ze zit aan bij talkshows en is bekend bij de gehele bevolking. Ooit was ze een hasj rokende, bijna geheel ontspoorde puber die uit haar ouderlijk huis wegliep en de Grote Vrijheid elders zocht. Ze ging fietsen en schaatsen, zag de Spelen van Calgary in 1988 en was verkocht aan sport. Nu is ze een BC (Beroemde Cana dese) en heeft ze haar sportloop- baan afgesloten met de bronzen medaille. Ze zag er blij en zeer moe uit. Van af het moment dat ze met de Cana dese vlag het stadion tijdens de openingsceremonie binnenliep, is haar laatste olympische avontuur een aaneensluiting van warme en mooie momenten geweest. Je kon haar eenvoudig niet missen, ze stond in alle kranten. Ze ver scheen overal op de televisie en toonde daar steeds weer die bijna te ruime glimlach. Zelden heb ik iemand die ik nau welijks ken (ooit kletste ik met haar op het vliegveld van Peking) zo veel, zo open, zo uitbundig en misschien ook wel zo overdreven zien lachen. Alles aan haar was lief en liefelijk. Alles wat ze zei had een zoet vernisje. Alles was mooi. Iedereen was fantastisch. En o wat hield ze van Canada. Ze was Het Ideale Plaatje voor het gastland. Iets aan haar was te veel, iets was te overdreven. Iets was te gemaakt. Toch... zij was Clara Hughes, een van de grootste sporthelden van Canada. Ik heb diep respect voor haar als sportvrouw, maar ergens kriebelt het... Is het die eeuwige, bijna op haar gezicht vast geplakte glimlach? Ik ben bang van wel. door Martin de Bruin VANCOUVER - Terwijl schaatsster El- ma de Vries haar olympische vijf kilometer afwerkte, kwam haar zus Arja in een ziekenhuis in Van couver net weer een beetje bij van een spoedoperatie. Elma wist van niets. „We mochten het haar van Arja niet vertellen", aldus moeder Femmy. Moeder De Vries was tijdens de wedstrijd van haar dochter, die uit eindelijk elfde werd, in gedachten bij haar andere dochter Arja. „Ze had zo graag haar zus willen zien rijden, maar ze moest plotseling in een ziekenhuis in Vancouver wor- door Renze Lolkema den opgenomen met acute buik klachten. Ze is geopereerd. Het gaat inmiddels weer beter. We ho pen dat ze zondag ontslagen kan worden uit het ziekenhuis." Toen duidelijk werd dat ze geopereerd moest worden, drukte Arja haar moeder op het hart om vooral niets aan Elma te vertellen. Moeder de Vries vermoedt dat haar dochter Elma de Spelen van Vancouver zo snel mogelijk wil ver geten. „Elma vindt het hier niet leuk. Ze is op zichzelf aangewezen, want ze behoort niet tot de ploe gen van VPZ, Control of TVM. De Nederlandse schaatsers hier lijken in niets op een ploeg." VANCOUVER - Clara Hughes is, par don, was een schaatsster van ex ceptionele kwaliteit. Gisteren luis terde ze haar vaarwelfeestje op met een bronzen plak. Daarmee rangschikte ze zich in een bijzon der rijtje. Op drie achtereenvolgen de Winterspelen won Hughes (37) een medaille en ook als wielren- ster op de Zomerspelen van Atlan ta 1996 was brons twee keer haar beloning. Bier vond ze op jonge leeftijd al verleidelijk lekker, vertelde Clara Hughes tweeënhalve week gele den tijdens een ontbijtgesprek in Richmond, de schaatshoofdstad van de Spelen van Vancouver. Der tien was ze toen een dikke laag ma- ke-up hielp haar twintig te laten lij ken. De slijter vond in elk geval dat ze er oud genoeg uitzag om haar een paar blikken te verkopen. Make-up draagt Hughes eigenlijk nooit meer. „Hoeft ook niet", lach te ze die ochtend, een paar dagen voor ze apetrots de Canadese vlag droeg tijdens de openingsceremo nie van de 21e Winterspelen. „Ik zie er nu oud genoeg uit om zon der problemen bier in te slaan." Dit jaar wordt Hughes 38. „Tijd om te stoppen", vertelde ze aan de vooravond van de Spelen. „De 5000 meter is de laatste race uit mijn carrière." Hughes' ouders, Clara woonde niet ver van de grote stad Winni- De afgelopen dagen nam Nicolien Sauerbreij tegen haar natuur tijd voor ontspanning. „Als ik maar blijf doorrazen - wat ik het liefste doe - vraag ik teveel van mijn lichaam. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28