kan niet ondergronds zeeland 123 Eerste bijeenkomst 'roze' vijftigplussers 3Ü mm 579 P P- hoogspanningskabels brieven Zeeland niet in beeld voor opslag van C02 vrijdag 26 februari 2010 Alternatieve hoogspanningsverbinding bestaande 150 kV hoogspanningsverbinding bestaande 380 kV hoogspanningsverbinding Want behalve de techniek, staan ook natuurwetten één en ander in de weg. „Als je een olifant ont werpt op de afmetingen van een muis en je schaalt hem op, dan zakt het dier door zijn poten. Zo zit de natuur in elkaar. Bepaalde dieren kunnen overleven omdat ze die afmetingen hebben. Wor den ze groter dan neemt het volu me toe ten opzichte van het opper vlak. Oppervlak gaat kwadratisch, volume met de derde macht. Dat heb je ook met hogere spannin gen en moet je proefondervinde- een versimpeling van de werkelijk heid. Op de TU beschrijven wij de natuur in de taal van de wiskun de. Als we met elkaar praten, dan schrijven we een formuletje op. We kunnen niet zonder. Net als een woord in een gesprek is een formule beperkt. Gebruik je het verkeerde woord, dan heb je de verkeerde emoties. Een model be nadert de werkelijkheid. Meer niet. We weten wel hoe een 150.000 kilovolt-kabel zich onder gronds gedraagt. Maar wat er ge beurt bij een spanning van 'Een model is altijd een versimpeling van de werkelijkheid' lijk bewijzen. Net als met dat nieu we soort asfalt. Ie zult eerst een stukje in de praktijk moeten bou wen en testen, voordat je het over al gaat toepassen. Stel dat het niet werkt, dan komt de samenleving dat duur te staan." En al die knappe koppen op de TU Delft dan? Dat soort techniek is toch te ontwikkelen en te testen met behulp van computermodel len? Van der Sluis: „Een model is altijd 380.000 kilovolt, weten we niet. We hebben geen idee hoe de na tuurwetten hier werken. Kunnen we dingen lineair extrapoleren of niet? Dat leren we pas in de prak tijk." Experimenteren met de elektriciteitsvoorziening wil niemand, stelt Van der Sluis. „Mensen staan er niet bij stil, maar we hebben één van de betrouwbaarste elektri citeitsvoorzieningen ter wereld. Dat willen we ook graag zo hou den. Het is net als met je gezond heid. Je beseft pas wat een groot goed het is om gezond te zijn, als er iets mis is." Dus ondergronds is vooralsnog een utopie? „Daar doe ik geen uit spraak over. Over zes tot acht jaar zijn de resultaten van het onder zoek bekend en komt de discussie terug. In andere landen, zoals De nemarken, leeft de wens ook om zoveel mogelijk ondergronds te gaan. Je weet nooit hoe snel de techniek vooruitgang boekt." Bovendien kost ondergrondse aan leg van hoogspanningskabels vijf keer zoveel als bovengrondse. „Maatschappelijk moet je je afvra gen of je dat allemaal wel wilt. Het is niet alleen een centenkwes tie, maar ook een betrouwbaar heidskwestie. Als we een comfor tabele maatschappij willen, zullen we moeten accepteren dat er altijd hoogspanningsleidingen boven gronds gaan. We willen allemaal op vakantie en vliegen liefst zo ver mogelijk, maar klagen dan over het lawaai van Schiphol. Voorspellen is moeilijk, maar niet alles zal onder de grond gaan. Mis schien is het geld op, omdat we Griekenland hebben gesteund?" ■Mm MIDDELBURG - Uit een overzicht van de actiegroep C02isNee blijkt dat Zeeland als enige provincie niet in beeld is voor de opslag van koolstofdioxide (CO2). In elke provincie weet C02isNee wel een of meer mogelijke locatie voor C02-opslag te noemen. De meeste locaties zijn te vinden in de provincies Zuid-Holland, Fries land en Groningen. Volgens de ac tiegroep lijkt de aandacht zich te concentreren op Barendrecht, maar zijn er veel meer locaties in beeld. In totaal worden 115 ge meenten genoemd. De actiegroep heeft het over een grootschalige landelijke CC>2-dump, onder meer in woonwijken. MIDDELBURG - In Middelburg wordt vrijdag 12 maart de eerste van een reeks ontmoetingsmidda gen gehouden voor bi- en homo seksuele vijftigplussers in Zeeland. Het is een initiatief van de landelij ke vrijwilligersgroep Anbo Roze. Reino van der Meer, contactper soon voor Middelburg: „Het is een gegeven dat senioren vaak maar hun mond houden over hun sek suele geaardheid, bijvoorbeeld om dat ze afhankelijk zijn van anderen en bang zijn voor veroordeling. Ik ben eens aangesproken door een medewerkster van een Zeeuws ver zorgingshuis die vroeg of we ook in deze regio iets aan deze proble Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Citymarketeer Goeie zaak: een citymarketeer in Middelburg. De stad wil in 2013 de titel 'de beste binnenstad van Ne derland' in de wacht slepen. De marketeer gaat onder meer werken aan 'een schone en veilige binnen stad', vooral ook na winkelslui tingstijd, 's nachts en in het week end. Dat is hard nodig met de toe name van het aantal onbewoonde of leegstaande panden. De citymar keteer werkt nauw samen met be drijven en ondernemers in de bin nenstad en met de gemeente. Jam mer, dat een belangrijke belangen groep hierbij vergeten wordt: de binnenstadbewoners. Een sterke binnenstad bestaat niet zonder bin nenstadbewoners. Bewoners in de binnenstad maken dat er ook na winkelsluitingstijd, 's nachts en in het weekend geleefd wordt, dat er meer sociale controle is. Ze verster ken zo de leefbaarheid. M. Klerk Nw Haven 5, Middelburg Verhagen In de krant van 20 februari wordt de doopceel gelicht van demissio nair minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken. Enige hierin gemelde eigenschappen wa ren bepaald niet vleiend. Wat te denken van 'een betrouwbare rat'. Je zal het maar op je CV vermeld krijgen. Er is echter weinig reden om vleiend te zijn. Volgens mij overspeelde Verhagen ernstig zijn hand door secretaris-generaal Ras mussen van de Navo uit te nodi gen tot het schrijven van de beken de brief met het verzoek tot verlen ging van onze missie in Uruzgan. Dit resulteerde in een beschamend gezichtsverlies en imagoschade voor alle betrokken partijen. Tege lijkertijd geeft Balkenende de regie geheel uit handen door een mallo tig rondje in Vancouver te gaan fiet sen. En de heren in Den Haag zich maar verwonderen over de groeien de kloof tussen politiek en kiezers. Jan j. Rijnders Badhuisstraat 179, Vlissingen Uruzgan De discussie over het vertrek van de Nederlandse militairen uit Uruz gan is overbodig. Ze hadden er nooit mogen zijn. De Taliban kwa men er ooit aan de macht dankzij de militaire steun van de VS. Het bewind vóór de Taliban kende op wetgevend vlak gelijke rechten toe aan vrouwen, onderwijs stond toen op het programma. De Afgha- nen zijn zelf zeker in staat om hun eigen zaken te regelen. Zonder eer dere inmenging van buitenaf zou den de Taliban nu geen machtspo sitie van belang hebben. Het is slechts een kwestie van tijd voor de VS met de staart tussen de be nen Afghanistan moeten verlaten. Dan kunnen de Afghanen hun ei gen zaken op orde gaan brengen. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Fietsland Als Zeeland zich zo graag wil mani festeren als fietsvriendelijke provin cie, moet er dringend iets gedaan worden aan de overzichtspanelen bij de fietsknooppunten. Als men bij een knooppunt komt, hoort daar een grote overzichtskaart te staan van het hele gebied waarin men zich bevindt. Men kan zich dan goed oriënteren. Maar in onze provincie wordt daar duidelijk an ders over gedacht. Hier staat op elk knooppunt een klein bordje met het eerstvolgende nummer. Men kan hier absoluut niet uit opma ken waar men naar toe kan of moet. Gevolg hiervan is dat veel van onze vakantiegasten verkeerd rijden. In de andere provincies is het wel goed geregeld, waarom dan hier niet? Het zou de provincie sie ren als hier voor de aanvang van het nieuwe seizoen iets aan gedaan wordt, zodat ook onze fietsende gasten volop van onze mooie pro vincie kunnen genieten. J.C. de Witte-de Haan Chopinlaan 12, Goes 0 Boek nu de meest complete reis voor een eerlijke prijs 12 dagen Rome - Pompei - Complete prijs vanaf: o.b.v. halfpension Diverse vertrekdata van mei tlm september matiek gingen doen, omdat ze merkte dat sommige bewoners er echt mee zaten. Dan vraagt ie mand bijvoorbeeld, wijzend naar een foto: 'Is dat je zus?', en zeggen ze maar niet dat het hun vriendin is." Op 9 april wordt de tweede bij eenkomst gehouden, van 14.00 tot 16.00 uur in het pand van de oude renbond Anbo aan de Heren gracht 50. Daarna in principe elke tweede vrijdag van de maand. Het doel is kennismaking, herkenning en veiligheid vinden en leuke din gen doen. Ook niet-Anbo-leden zijn welkom. reino@zeelandnet.nl of 06-52331394. Reizen naar de mooiste gebieden van Italië? Peter langhout Reizen maakt het mogelijk. We brengen een uitgebreid bezoek aan Rome, dat ooit de hoofdstad was van een enorm keizerrijk. Vervolgens reizen we verder richting Sorrento. We maken onderweg het leven van alledag mee, dat zich in Napels voornamelijk op straat afspeelt. Bij de Romeinse stad Pompei kunt u de opgravingen bezichtigen. Werkelijk een schitterende reis door Italië voor degenen die houden van een stukje echte Italiaanse cultuur. Incl. 3-gangen diner t.w.v. 22 bij terugkomst in Nederland! Excursies inclusief twv 65 Bezoek aan Vaticaanstad en museum o.l.v. een Nederlandstalige gids (exd. entree) Rondleiding door wereldstad Rome o.l.v. een Nederlandstalige gids Bezoek aan Montecassino Bezoek aan Napels Rondleiding door Pompei o.l.v. een Nederlandstalige gids (exd. entree) Excursie naar de Vesuvius Bustour langs de Amalfikust Bezoek aan Sorrento Kort bezoek aan Assisi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25