de hele wereld ontstaan' zeeland 119 Scouting Koudekerke opent vernieuwd pand definitief de deuren 'De Piraat' Anytime van der Poel bin ri9n uit Meidendag in Hof van Buren Middelburg Hotel Rwanda HGZ Cel en werkstraf geëist voor vechtpartij vrijdag 26 februari 2010 sin TT'—iifi 1 rnmiHH—MiEiir 11 I mui i m—uii i—m 'iimi - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle door Maurits Sep s ervo per amikeco: Dienen door vriendschap. Het motto (in Esperanto) van de International Police As sociation is ruim twintig jaar in Serooskerke met hart en ziel uitge dragen. In Huis Welgelegen, het va kantiehuis voor politiepersoneel, zijn wereldwijde vriendschappen ontstaan. Maar de vrijwilligers die het vakan tiehuis beheren en onderhouden, kunnen geen opvolgers vinden. En dus gaat Huis Welgelegen dicht. 1PA Nederland is op zoek naar een makelaar die de verkoop kan begeleiden. „IPA Nederland is eigenaar van het pand, maar het vakantiehuis drijft op de vrijwilligers in Zee land. Dat is een hele grote groep, die in een beheerscommissie zit. Die mensen verzorgen de verhuur, de boekingen, de reclame, het on derhoud. Wij zijn ontzettend blij met al die mensen die dat al jaren lang vrijwillig doen. Het is onvoor stelbaar als je het werk beziet dat zij hebben verzet. Daarom is de sluiting zeer betreurenswaardig", zegt Kees Sal, landelijk voorzitter Huis Welgelegen De eerste steen voor Huis Welgele gen in Serooskerke is in 1894 ge legd door J.A. Lantsheer. De buiten plaats heette toen nog Vrederust en werd gebouwd voor juffrouw Van Vollenhoven. Zij betrok het landhuis in 1896 en woonde er ne gen jaar. In 1906 keerde zij er na een verblijf in Zurich terug met haar echtgenoot Jan Roeland Tak en bleef er nog vijf jaar. In 1947 verkocht de familie Van Hoegen, die er sinds 1911 woon de, de buitenplaats aan de Vereni ging Kinderzorg, die er een op vanghuis in vestigde. De International Police Associa tion (IPA) nam Huis Welgelegen, zoals het inmiddels heette, in 1986 over en vormde het om tot een vakantieverblijf met dertien ka mers en in totaal 39 bedden. De IPA heeft in Nederland nog twee vakantiehuizen: Beukenrode in Doorn en De Kloeke in West Beemster. KOUDEKERKE - De Vlissingse cover band Anytime treedt morgen avond op in eetcafé De Oude Smidse in Koudekerke. Omdat het eetcafé tien jaar bestaat, is er elke laatste zaterdag van de maand een optreden. Het concert begint om 21.30 uur. Toegang is gratis. Sunway vouwgordijnen: nu met ris voering! van de IPA en voorzitter van de Stichting IPA-huis Welgelegen. „Maar we zien ondertussen ook dat zij steeds ouder worden en dat er geen opvolgers klaar staan. We hebben onderzocht of we profes sionele ondersteuning kunnen re gelen, maar dat kost te veel geld. Bovendien zijn we juist groot ge worden door onze vrijwilligers. Hun inzet en betrokkenheid bepa len een groot deel van de sfeer en dus van het succes." Bovenop het groeiende gebrek aan huis huren kan ook. Dat kost 460 euro per nacht. Maar dan kunnen er ook wel 39 mensen slapen, in dertien kamers. Vriendenprijzen dus, maar het uit gangspunt van het IPA-huis is ook vriendschappelijkheid. „We zijn een vriendenstichting", benadrukt Sal. „Met 7700 leden in Nederland en 380.000 wereldwijd." De organi satie is opgericht om de verbon denheid tussen politiemensen we reldwijd te bevorderen. „Welgele gen heeft een voorbeeldrol ver- 'Het doet erg pijn. je gaat van dit huis houden.' Kees Sal, voorzitter IPA Nederland en Stichting IPA-huis Welgelegen vrijwilligers komen de financiële problemen. De kosten voor de in standhouding van het huis - in 1994 aangewezen als 'jong monu ment' - stijgen zienderogen, zegt Sal. „De schilderbeurt die nu ge pland staat, kost 33.000 euro." En van de inkomsten uit de ver huur van de kamers hoeft: de IPA het ook niet te hebben. De prijzen zijn bijzonder laag: van 15 euro per nacht voor een eenpersoons ka mer tot 56 euro per nacht voor een vijfpersoons kamer. Het hele vuld. Hier zijn wereldwijde vriend schappen ontstaan." Alleen leden kunnen in Welgele gen logeren. Dat doen ze graag. „De bezettingsgraad is voor een IPA-huis heel hoog: 38 procent", zegt secretaris Jan Schoe van de be heerscommissie. De Arnemuide- naar heeft zelfbij de politie en de marechaussee gewerkt en is al ja renlang vrijwilliger in Welgelegen. „De mensen komen graag naar Zeeland en vinden het hier gewel dig. Velen komen elk jaar terug. Ook heel veel Duitse politiemen sen." Maar Duitsers kunnen voor wei nig geld ook naar Zuid-Europa vliegen en hebben daar meer luxe en comfort. In Nederland is dat al niet anders, weet Sal. „Jongeren willen dat nu eenmaal. En als je naar Welgelegen kijkt, dan is het natuurlijk wel gedateerd." Er is geen tv en douche op de kamer, maar dat weten de gasten, zegt Schoe. „Het is een bewuste keuze, want het is wel goedkoop." Als Welgelegen is verkocht, komt er zeker iets nieuws voor terug in Zeeland, belooft IPA-voorzitter Sal. „De opbrengst gebruiken we om nieuwe, kleinschalige vakantie huizen te verwerven, die bijvoor beeld via andere verhuurorganisa- ties worden verhuurd, maar wel ex clusief aan IPA-leden." De plannen voor die nieuwe aan pak worden nu uitgewerkt. „In het buitenland zag je dat al eerder: gro te IPA-huizen gaan dicht en kleine gaan open. Ik wil graag langs de hele Nederlandse kust IPA-huizen openen. Maar het zou natuurlijk raar zijn als er niks terugkomt in Zeeland. Daar gaan we dus goed naar zoeken." Het IPA-huis Welgelegen, langs de Oostkapelseweg in Serooskerke, wordt te koop aangeboden. Op 31 december vertrekt de International Police Association uit het monumentale pand uit 1894. MIDDELBURG - In Middelburg wordt vandaag een meidendag ge houden, georganiseerd door Stich ting Welzijn Middelburg. Meiden in de leeftijd tussen de 8 en 15 jaar kunnen van 13.00 tot 16.30 uur te recht in Hof van Buren aan de Oranjelaan. De middag staat in het teken van schoonheid. Er zijn aller lei activiteiten op het gebied van uiterlijke verzorging, onder begelei ding van professionele kappers, vi sagisten en modellen. Ook een deelneemster aan Benelux Next Top Model komt langs. 's Avonds is er van 19.30 tot 21.30 uur meidendisco in jongeren centrum De Poort aan de Fazant hof Alle activiteiten zijn gratis. KOUDEKERKE - De verbouwing van clubhuis De Wip van de scouting in Koudekerke is klaar. Morgen om 13.00 uur wordt het gebouw aan de Van Speijkstraat officieel heropend door wethouder Jaap Melse van de gemeente Veere. Scouting De Valkeniers in Seroos kerke heeft lang moeten wachten op de renovatie van het clubhuis. Zes jaar is er niets aan het gebouw gedaan omdat de scouting zou ver huizen naar een andere plek. Uit eindelijk verkoos de gemeente op knappen van de huidige locatie voor 160.000 euro. WEGENS SUCCES VERLENGD 15% KORTING OP KOZIJNEN, ZONWERINGEN, EN ROLLUIKEN* SINT LAURENS - In de hervormde kerk in Sint Laurens wordt van avond de film Hotel Rwanda ver toond. De film gaat over de genoci de in Rwanda in 1994. Na de film vertelt Tinka de Korte van de stich ting Art for All over haar werk met jongeren in Rwanda. De avond begint om 19.30 uur. Toe gang is gratis. Er is wel een collecte voor de stichting Art for All. gevettechniok VAN CITT6RSW6G 2A ARNEMUIDEN T 0118 75 02 07 WWW.HGZGEVELTECHNIEK.NL Genieten komt van Binnenuit Schouwersweg 7 Heinkenszand www.binnenuit.nl door Emile Calon MIDDELBURG - De getuigenverkla ringen van twee Vlissingse meisjes vormen voor officier van justitie R. Rammeloo het bewijs dat twee 26-jarige Vlissingse neven op 16 au gustus van het vorige jaar zwaar in de fout gingen. Zij zagen dat de twee in de Scheldestraat in hun woonplaats twee anderen mannen mishandelen. Hij eiste tegen de een, een celstraf van twaalf maan den waarvan vier voorwaardelijk. De ander moet van hem een werk straf van 240 uur uitvoeren en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden krijgen. De ene Vlissinger sneed die 16e op de Scheldestraat een andere auto mobilist. Beide chauffeurs stapten uit waarna ze elkaar bedreigden en mishandelden. De verklaringen van de beide mannen lopen ech ter zeer uiteen. Vast staat wel dat een van hen een busje traangas ge bruikte om de ander uit ter schake len. Die stapte daarop in zijn auto, haalde zijn neef en keerde terug om 'de zaak uit te praten', zoals hij gisteren vertelde tegen de Middel burgse rechters. Volgens de beide meisjes, die alles zagen, ging het echter niet om uitpraten maar om fors geweld waarbij er onder ande re met een hengel op het hoofd werd geslagen. Raadsman M. Dunsbergen voerde aan dat de verklaringen van de bei de meisjes op cruciale onderdelen niet klopten. Volgens hem was zijn cliënt het slachtoffer van de bestuurder en had hij alleen maar gereageerd op het geweld van de ander. „Mijn cliënt was boos, was woest, omdat hij bespoten was met traangas." Om die reden vroeg hij de rechtbank de Vlissin ger wegens noodweer te ontslaan van rechtsvervolging. Zijn collega P. van Zon hield het voor de neef ook op noodweer. Uitspraak 11 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21