gemeenteraad Het feestje van de lokale democratie II De feestzaal is om de hoek, het kost niks en iedereen kan er op de fiets naar toe. vrijdag 26 februari 2010 éP^ Verkiezingen, zo zeggen ze, zijn een 'feest van de demo cratie'. Als je het zo be kijkt, zouden de gemeen teraadsverkiezingen van komende woensdag uit moeten lopen op een knalfeest. De feestzaal is om de hoek, het kost niks en iedereen kan er op de fiets naar toe. De praktijk is anders: de opkomst van de gemeen teraadsverkiezingen is een stuk lager dan bij landelijke verkiezingen. In 1994 kwam de teller voor het laatst boven de 60 procent. De voorspellingen voor woensdag zijn niet best, sommige onderzoekers denken dat de opkomst zelfs lager dan 50 pro cent zal zijn. Bij nogal wat genodigden voor het feestje van de lokale democratie ligt de toe gangskaart al lang tussen het oud papier. Het aantal mensen dat belangstelling heeft voor de lokale politiek is nog altijd dalende, zo blijkt uit recent onderzoek. In Den Haag wordt het eten geserveerd, voor de gemeenteraad resteren slechts de kruimels, zo is de redenering. Voor een belangrijk deel klopt dat ook. Maar dat maakt de gemeente niet meteen tot een a-politie ke bestuurslaag. Er valt wel degelijk wat te kie zen, in elke gemeente. Is de stad toe aan een nieuw theater? Hoeveel starterswoningen moe ten er komen in de nieu we woonwijk? Is er be hoefte aan een nieuw be drijventerrein? Allemaal zaken waar de gemeente raad een belangrijke stem in heeft. Het vervelende voor al die mensen die nu al we ken in touw zijn voor de verkiezingscampagne, is dat veel burgers zich bij het bepalen van hun stem laten leiden door de landelijke politiek. D66-kandidaten kunnen woensdag meeliften op het succes van Alexan der Pechtold, terwijl lo kale PvdA'ers moeten vrezen dat ze meegezo gen worden in de malai se waarin de partij blij kens opiniepeilingen al jaren verkeert. Voor iedereen die woens dag het feestje van de de mocratie wil opluiste ren, is hiernaast, bij wij ze van voorgerecht, het ABC van de gemeente raad te lezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11