io verkiezingen Het <3 <9 ID (9 O m 9) Cj f4 Op 3 maart zijn de verkie zingen voor de gemeente raad. Wie mogen er stemmen, wat is in hemelsnaam een griffier en waarom is het rode potlood terug van weggeweest? De antwoor den zijn vervat in het ABC van de gemeente raad. ft vrijdag 26 februari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl ABC van de llochtonen Niet-Nederlanders mogen ook stemmen voor de gemeente raad. Voorwaarde is wel dat ze 18 jaar of ouder zijn en minimaal vijf jaar le gaal in Nederland wonen. Aan verkiezingen voor het parlement, de provincie of Europa mogen alleen mensen met de Nederlandse nationaliteit meedoen. lanco Blanco stemmen mag ook bij de gemeenteraadsverkiezingen. Een blanco stem wordt wel mee geteld bij het bepalen van de opkomst, maar telt niet mee voor de uitslag. Daar voor worden alleen de geldige stemmen (al le stemmen minus de ongeldige en blanco stemmen) geteld. ollege Het college van burgemeester en wethouders vormt het dagelijks bestuut van de gemeente. Zij zijn ook verantwoordelijk voor het uitvoe ren van landelijke regelingen. Het minimu maantal wethouders is twee, het maximum is negen (fulltime). In de Gemeentewet is vastgelegd hoeveel wethouders een gemeen te mag aanstellen. ualisme In 2002 werd het dualisme inge voerd in het lokaal bestuur. Dat I betekent dat er een duidelijke scheiding is tussen de taken en bevoegdhe den van de gemeenteraad en die van het college van burgemeester en wethouders. Wethouders zijn sindsdien geen lid meer van de gemeenteraad, maar worden nog wel gekozen door de raadsleden. ed Bij zijn benoeming moet ieder raadslid een eed of belofte afleg gen. Dat geldt zowel voor de nieuwkomers als voor degenen die op nieuw gekozen zijn. Het raadslid zweert of belooft dat hij zijn plichten 'naar eer en ge weten' zal vervullen. De eed wordt afgeslo ten met 'zo waarlijk helpe mij God almach tig'. De belofte wordt afgelegd met de woor den 'dat beloof ik'. ractievoorzitters De fractievoorzitters van de ge meenteraad vormen samen met de burgemeester het presidium. In dit reguliere overleg wordt gesproken over de werkzaamheden van de gemeente raad en de verschillende raadscommissies. In vertrouwelijkheid wordt vaak ook nog ge sproken over zaken die met de openbare or de en veiligheid te maken hebben. riffier De griffier (m/v) is de secretaris van de gemeenteraad en onder steunt de raadsleden bij hun werk. Samen met de medewerkers van de griffie bereidt hij de vergaderingen voor, zorgt hij voor de stukken en de verslagleg ging van de vergaderingen. erindeling In 396 gemeenten wordt op 3 maart een nieuwe gemeente raad gekozen. In 29 gemeenten zijn, vanwege een gemeentelijke herinde ling, pas later dit jaar verkiezingen, op 24 november om precies te zijn. Dat is onder meer het geval in Oss, dat per 1 januari Lith annexeert. Op 18 november 2009 zijn ook door Tom Vos en René van der Lee al verkiezingen geweest in zes nieuwe herin- delingsgemeenten. achter staat, krijgt een motie politieke bete kenis. Burgemeester en wethouders zijn niet verplicht een aangenomen motie uit te voeren. Als ze dat niet doen, ontstaat er een nieuwe politieke situatie, waarin de raad bij voorbeeld een motie van afkeuring of treur nis kan aannemen. Een motie van treurnis is een ernstige waarschuwing voor een wet houder, een motie van afkeuring gaat nog een stapje verder en bij een motie van wan trouwen weet de wethouder dat hij zijn bie zen kan pakken. estor Het raadslid met de meeste dienstjaren is de nestor van de I raad. Vaak is deze plaatsvervan gend voorzitter van de gemeenteraad. De burgemeester is de voorzitter van de ge meenteraad. Nestor was een vorst uit de Griekse oudheid, die alom werd gerespec teerd vanwege zijn wijze woorden en ge dachten. Op hoge leeftijd trok hij ook nog ten strijde. nspraak In veel gemeenten zijn de laatste jaren verschillende pogingen on dernomen om de burger meer bij het bestuur te betrekken. Het vergroten van de inspraakmogelijkheid is er daar één van. In de meeste gemeenten is het spreek recht beperkt tot commissievergaderingen. pkomst De opkomst bij de gemeente raadsverkiezingen is altijd lager I dan bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. In 2006 kwam 58,6 procent van de kiesgerechtigden stemmen. In 1978 werd de hoogste opkomst geregistreerd (73,7 procent), in 2002 de laagste (57,7 pro cent). argon Het komt nog al te vaak voor: wie gekozen wordt in de ge meenteraad, spreekt een half jaar later een taal die doorspekt is van amb telijk jargon. Een gemiddeld raadslid moet heel wat rapporten en notities lezen en bij velen heeft dat ook invloed op de spreek taal. Op een kwaaie dag hoor je zo'n raads lid dan opeens pleiten voor 'een stukje flan kerend beleid'. otlood Nederland kan geen dag meer zonder computers, maar op 3 I maart wordt weer gewoon met een rood potlood gestemd. Dat is omdat de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de stemmachines in de ban heeft gedaan. Ze zouden te fraudegevoelig zijn. Het stem men met het potlood betekent dat in de meeste plaatsen de uitslag pas tegen midder nacht - of nóg later - bekend zal zijn. indidatenlijst Politieke partijen bepalen groten deels zelf wie namens de partij I in de gemeenteraad terecht komt. De kandidatenlijst wordt meestal op voordracht van het bestuur of een commis sie opgesteld, waarna de leden de lijst be krachtigen. De kandidatenlijst wordt door de partij ingediend bij het centraal stembu reau. In de volgorde waarin de kandidaten op de lijst staan, komen ze vervolgens in de gemeenteraad terecht. Tenzij een lager ge plaatste kandidaat voldoende voorkeurstem men verzamelt. uerulant Vrijwel iedere gemeenteraad kent er wel één (of heeft er één I gekend). Meestal zitten ze in de oppositie, vaak ook zijn het eenlingen. Al tijd gooien ze roet in de besluitvormingsma chine die een gemeenteraad zou kunnen zijn. Met ellenlange, doorgaans onnavolgba re betogen zorgen ze er voor dat de bode van het gemeentehuis pas na middernacht het licht kan uitdoen. ijstduwer De lijsttrekker staat bovenaan de lijst, de lijstduwer onderaan. Net als bij landelijke verkiezingen gaat het dan vaak om lokaal bekende men sen die zelf niet gekozen willen worden, maar wel extra stemmen kunnen trekken. Een lijstduwer die toch voldoende voorkeur stemmen haalt voor een zetel, mag toch be danken voor de eer. otie Een motie is een mening of verzoek vanuit de gemeente- P raad, gericht aan burgemeester en wethouders. Pas als er een meerderheid horbecke Staatsman Johan Rudolph Thor- becke was in 1848 de architect I van de nieuwe Grondwet. Min der bekend, maar ook belangrijk, was dat Thorbecke in 1851 aan de wieg stond van de Gemeentewet. Dat werd de standaard voor de huidige organisatie van gemeenten. Met de gemeenteraad, gekozen door de inwo ners, als hoogste orgaan. itzendwethouder Ze komen en gaan, wethouders. En door een bestuurscrisis kan I een gemeente helemaal zonder komen te zitten. Een trend van de afgelo pen jaren: huur een tijdelijke wethouder in. Er zijn zelfs al bureautjes waar deze uitzend- wethouders te boeken zijn. rouwen Ook in de lokale politiek zijn vrouwen in de minderheid. Bij I de raadsverkiezingen van 2006 steeg het aantal gekozen vrouwen naar 26 procent. In 2002 was dat nog 24 procent. Van alle wethouders was in 2008 18 procent vrouw. De Wet waardering onroerende zaken (WOZ), landelijk inge- I voerd in 1997, is voor lokale over heden van levensbelang. Gemeenten mo gen op grond van deze wet belasting heffen op onroerende zaken zoals huizen en be drijfspanden, de zogeheten onroerende- zaakbelasting (ozb). De door de gemeente vast te stellen waarde van een woning of be drijfspand bepaalt de hoogte van de belas ting. -factor Zonder de juiste uitstraling is een politicus in deze door de media overheerste maatschappij nergens. Een gemeenteraadslid kan inhou delijk nog zo sterk zijn, als hij de X-factor mist, betekent dat een ernstige handicap. ouTube Een beetje raadslid of wethou der voert tegenwoordig campag ne met filmpjes op YouTube, zijn eigen weblog en Twitter. De tijd dat je kon volstaan met het huis-aan-huis versprei den van een foldertje met het verkiezings programma, ligt ver achter ons. aadscommissie Voordat onderwerpen aan de ge meenteraad ter besluitvorming I worden voorgelegd, komen ze meestal eerst aan de orde in raadscommis sies, met vertegenwoordigers uit de gemeen teraad, vaak aangevuld met burgerleden. Als er nog veel vragen zijn over een onder werp, kan de raadscommissie deze behande len en bespreken. etels Het aantal zetels van de gemeen teraad hangt af van het inwoner- I tal van de gemeente. Het aantal raadsleden is altijd oneven. Gemeenten met meer dan 200.000 inwoners tellen 45 raadsleden, gemeenten met minder dan 3000 inwoners tellen 9 raadsle den. temmachine Een stemmachine is een compu ter waarmee je digitaal je stem I kunt uitbrengen. Tot 2007 werd de stemmachine massaal ingezet tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Maar ze raak ten uit de gratie toen bleek dat ze makkelijk te manipuleren waren: een van de weinige digitale revoluties die mislukt zijn. Het rode potlood is terug van weggeweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10