Griekenland staakt en demonstreert Verkeer vervuilt de lucht in Jakarta buitenland 19 Italiaanse rivier Po is vervuild door olie Sarkozy in Rwanda na zeventien jaar conflict Cuba arresteert tientallen dissidenten Betere controle van EU-grenzen vereist Wetenschap werkt aan gezondere friet Abt treedt af wegens misbruik op school Dodental natuurramp Indonesië loopt op Hond krijgt militaire onderscheiding donderdag 25 februari 2010 athene - Een algemene staking uit protest tegen de bezuinigingsplan nen van de Griekse regering heeft gisteren in Griekenland het open baar vervoer vrijwel tot staan ge bracht. Ook braken er rellen uit in Athene. Treinen reden niet, veerboten naar de Griekse eilanden bleven in de haven en vliegverkeer van en naar Griekenland was niet moge lijk. In de steden Athene en Thes saloniki reden nauwelijks bussen of metro's. De voor het land be langrijke toeristenindustrie bleef echter grotendeels buiten schot. In Athene gingen volgens de poli tie ongeveer 30.000 mensen de straat op. Een groepje jongeren dat wilde optrekken naar enkele luxe hotels, raakte slaags met de politie die hen met traangas terugdrong. T\vee fotografen raakten gewond en de politie verrichtte een arresta tie. In andere steden demonstreer den in totaal tienduizend mensen. De meeste betogers waren ambte naren, gepensioneerden en studen ten. De twee grootste vakbonden van het land, de ambtenarenbond Ade- dy en de algemene vakfederatie GSEE, hadden opgeroepen tot de 24-uursstaking en de demonstra ties. Overheidsinstellingen, recht banken en veel scholen en univer siteiten bleven dicht. Artsen in zie kenhuizen behandelden alleen noodgevallen. Ook veel staatsbe- Demonstranten vechten met de oproerpolitie in het centrum van Athene. Een nationale, 24-uursstaking legde het openbare leven in Griekenland gisteren grotendeels plat. foto Simela Pantzartzi/EPA drijven werden getroffen door de staking. Journalisten legden even eens voor 24 uur het werk neer, waardoor er op de Griekse radio en televisie geen nieuwsuitzendin gen waren. De toeristenindustrie werd nauwe lijks getroffen door de staking. Wel waren alle vluchten van en naar het land geschrapt. Op Schip hol werden zeven vluchten met als bestemming Griekenland gean nuleerd. Voor toeristen in het land vielen de gevolgen echter mee. Ho tels werkten gewoon. Griekenland zucht onder een enor me schuldenlast en de socialis tische regering heeft inmiddels ste vige bezuinigingsmaatregelen aan gekondigd, waaronder een vacatu restop bij de overheid. Ambtena ren moeten bovendien salaris inle veren. Vandaar dat vooral zij zich gisteren lieten horen. ■hhsmnmmmmwhsh door onze correspondent Esther de Jong De groene heuvels die Ja karta deels omringen zijn vanwege een donkergrijze smogdeken, die iedere dag over de stad hangt, zelden te zien. De ver vuiling is vooral te wijten aan de verkeersproblemen die de Indone sische hoofdstad al vanaf de jaren zeventig teisteren. „Als de regering niets doet, staat in 2014 al het verkeer vast in de stad", meent Achmad Syafrudin van KPBB, een organisatie die ij vert voor het terugdringen van de CO,-uitstoot in Indonesië. Elke keer weer als een nieuwe gou verneur aantreedt, verzekert hij de verkeersproblematiek in de miljoe nenstad te zullen oplossen. Maar niemand is daar tot dusver in ge slaagd. Zo werd in 2005 een wet aangenomen waarin auto's die niet voldeden aan bepaalde milieu- eisen een boete zouden krijgen van vijfduizend euro. Tot op he den is nog geen enkele eigenaar be boet, terwijl maar heel weinig au to's aan de eisen voldoen. Daar naast is er een aantal zeer kostbare projecten nooit afgemaakt. De files houden de Jakartanen da gelijks in een wurggreep. Per jaar worden meer dan een miljoen mensen in het ziekenhuis opgeno men met ademhalingsmoeilijkhe den, 12,5 procent van de doden in Jakarta wordt veroorzaakt door luchtvervuiling. De slachtoffers val len vooral onder de miljoenen ar- men die hun dagen op straat slij ten. En wie zich met een auto in het verkeer waagt, mag blij zijn twintig kilometer per uur te halen. Naast snack- en waterverkopers die zich tussen het traag voortkrui- pende verkeer wringen, bieden mensen zich aan als 'jockey'. Zij gaan bij iemand in de auto zitten; met tenminste drie inzittenden mag je namelijk gebruik maken van een speciale carpool-strook. Een ritje levert de jockey ongeveer een euro op. parijs - De Franse president Sarko zy bezoekt vandaag Rwanda. Dat gebeurt na zeventien jaar bittere tweestrijd, vooral over de toe dracht van de volkerenmoord op Tutsi's in 1994. Frankrijk ziet zich graag als 'Moe der der Mensenrechten'. De aan klacht van de Rwandese regering dat Parijs medeplichtig is aan vol kerenmoord, is voor velen 'Frank rijkschennis'. Maar Sarkozy hoopt met zijn tussenlanding in Kigali dit nare hoofdstuk af te sluiten. De Frans-Rwandese irritaties be gonnen overigens niet met de vol kerenmoord zelf. De genocide joeg vanaf april 1994 naar schatting 800.000 mensen, vooral Tutsi's, snel en gruwelijk de dood in. Maar Parijs had al problemen met Ka- gamés Tutsi-rebellen toen die eer der vanuit aangrenzend Oeganda de macht wilden grijpen. Tut- si-aanvoeder Kagamé wilde dat on danks het feit dat in Rwanda de Hutu's, met hun president Habya- rimana, een grote meerderheid vormden. Frankrijk steunde Habyarimana. De moord op hem op 7 april april ontketende het ongekende bloed- blad. Daarna slaagde Kagamé erin de macht te grijpen. Bijna heel Rwanda, want Frankrijk stuurde in juni 1994 troepen naar het zuid westen om vluchtende mensen be scherming te bieden. Kagamé heeft sindsdien betoogd dat de Fransen er enkel de plegers van de genocide beschermden. Frankrijk en Rwanda hebben eind november hun diplomatieke be trekkingen hersteld, die Kigali in 2006 verbrak toen een Franse on derzoeksrechter negen vooraan staande Tutsi's wilde laten arreste- milaan - De Italiaanse rivier Po is ernstig vervuild nadat een olievlek van minstens 600.000 liter giste ren de rivier had bereikt. De olie ontsnapte dinsdagochtend uit een raffinaderij in de buurt van Milaan en kwam terecht in een zijrivier van de Po. Het lukte de burgerbe scherming ondanks enorme in spanningen niet om de zwarte golf tegen te houden. Milieuorganisatie Legambiente heeft de regering gevraagd een na tionale milieuramp uit te roepen. Volgens Legambiente is er samen werking nodig tussen de regio's waardoor de rivier stroomt, om de milieuschade te beperken. De Po is met 650 kilometer de langste rivier van Italië. Hij ont springt in de regio Piemonte, waar van Turijn de hoofdstad is, en mondt uit in de Adriatische Zee, ten zuiden van Venetië. De olie kon wegstromen, nadat onbeken den drie opslagtanks hadden open gedraaid. De olie kwam terecht in de Lambro, een zijtak van de Po, waarin een kilometerslange zwar te olievlek met dode dieren stroomde. Wie de daders zijn en wat het motief is, is nog onbe kend. De regionale politie gaat voorlopig uit van sabotage. Het oliebedrijf treft volgens haar geen blaam. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) meldde dat het natuurgebied de Oase van Montorfano, aan de Lam bro, door de olie is vervuild. Om de milieuramp te verhelpen zal de overheid volgens het WNF een nieuwe leefomgeving moeten creë ren voor de dieren. Volgens ex perts heeft de natuurramp ook zeer ernstige gevolgen voor de agrarische sector in het getroffen gebied. HAVANA Na de dood van de Cubaanse poli tieke gevangene Orlando Zapata Ta- mayo (42) heeft het Cubaanse regi me tientallen andere dissidenten opgepakt of in hun huizen opgeslo ten. De autoriteiten zouden willen beletten dat de ongeveer dertig dis sidenten de begrafenis van dissi dent bijwonen. De 42-jarige Zapata stierf dinsdag na een hongersta king van 85 dagen. BRUSSEL De Europese Commissie wil een betere controle van de buitengren zen van de EU. Ze stelt voor om Frontex, het EU-agentschap dat zich daarmee bezighoudt, te ver sterken. Illegale immigratie en mensensmokkel kunnen dan beter worden aangepakt, vindt eurocom missaris Cecilia Malmström. Er zijn meer schepen en vliegtuigen nodig. GENT Onderzoekers van de universiteit in het Belgische Gent hebben tech nieken ontwikkeld om friet gezon der te maken. Het gaat om metho des om het gehalte kankerverwek kende acrylamide te verminderen. In 2002 werd aangetoond dat acryl amide voorkomt in diverse levens middelen, waaronder friet. Ze pre senteren het onderzoeksresultaat op 17 maart in Gent. ETTAL De abt van de benedictijnenabdij Ettal in het zuiden van Duitsland is gisteren afgetreden. Dat heeft het aartsbisdom München en Frei- sing laten weten. Deze week kwam aan het licht dat leerlingen van de school van de abdij in de buurt van Garmisch-Partenkirchen tussen 1950 en 1990 slachtoffer van sek sueel misbruik zijn geworden. CIWIDEY Reddingswerkers zijn gisteren op het Indonesische eiland Java begon nen met zwaar materieel de puin hopen van een grote aardverschui ving op te ruimen. Bij het natuurgeweld hebben zeker zeventien mensen het leven verlo ren. Enkele tientalle personen lig gen nog onder de modder bedol ven. Gevreesd wordt dat het doden tal uiteindelijk tot 46 zal oplopen. LONDEN De 8-jarige zwarte labrador Treo krijgt een onderscheiding voor zijn werk als speurhond naar explo sieven in Afghanistan. Treo krijgt de Dicken-medaille voor bewezen moed en inzet in oorlogstijd. Het is de hoogste Brit se onderscheiding die een dier kan krijgen. Sinds de invoering van de medaille in 1943 is de onderscheiding 63 keer uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9